ژو، ثروتمندترین زن جهان: هرگز تسلیم نشوید!

پشت‌کار کلید موفقیت‌تان است!

نویسنده: سرنا لین

ترجمه: حبیب بهزاد

منبع: سی‌ان‌بی‌سی

نظر به گزارش‌های فوربز، خانم ژو قونفی ۴۸ ساله، بنیان‌گذار و مدیر عامل شرکت فناوری لنز با ارزش خالص ۷٫۴ میلیارد دالر یک بار دیگر به حیث ثروتمندترین زن خود‌ساخته‌ی جهان شناخته شد.

خانم ژو در یک قریه‌ی دور‌افتاده در ولایت هونان در شرق چین متولد شده و دوران کودکی را به سختی پشت سرگذاشته است.

او وقتی پنج سال داشت، مادرش فوت کرد و پدرش طی یک تصادف در یک شرکت چشمانش نابینا شد و یک انگشتشرا نیز از دست داد.

او در این مدت تلاش کرد تا بیاموزد که چگونه در این شرایط سخت فقط زنده بماند. وی طی یک ایمیل به سی‌ان‌بی‌سی مِک ات می‌گوید: «من همیشه فقط در مورد غذا فکر می‌کردم که چگونه و از کجا تهیه کنیم و چگونه شکمم را سیر کنم.»

ژو در سن ۱۶ ساله‌گی به دلیل نپرداختن شهریه از مکتب اخراج شد و در سال ۱۹۸۶ در شهر شنژن در جنوب چین رفت تا در یک کارخانه تولید لنز کار کند.

با وجودی که وی رؤیاهای کلان‌تری در سر می‌پروراند، با آنهمتوانست تا سطح مدیریتی در این شرکت رشد کند.

در سال ۱۹۹۳، خانم ژو همراه با هفت عضو خانواده‌‌اش با دو هزار و ۵۴۷ دالر یک کارگاه چاپاسکرین را در یک واحد سه‌اتاقه آپارتمانی راه‌اندازی کرد. آن‌ها از این فضا هم به حیث کارگاه استفاده می‌کردند و هم در آنجا زنده‌گی می‌کردند.

در همین آپارتمان، وی نخستین شرکت خود را راه‌اندازی کرد. خانم ژو شرکت تولید لنزهای ساعتی را ایجاد و طی ده سال رشد قابل ملاحظه‌، وی توانسته بود هزار نفر کارمند استخدام کند.

اما تقدیر او در سال ۲۰۰۳ زمانی تغییر کرد که وی یک تماس از ماترولا دریافت کرد و از وی خواسته بود تا به حیث تامین‌کننده با شرکت ماترولا کار کند.

ژو این پیشنهاد را قبول می‌کند و کسب‌وکار خود را به شکل بین‌المللی توسعه می‌دهد. اکنون خانم ژو مدیر عامل شرکت فناوری لنز به یک امپراتور کلان تولید شیشه‌های اسکرین مبایل مبدل شده و برای غول‌های کلان فناوری چون تسلا، اپل، سامسونگ و هووایی سایز‌های مختف اسکرین شیشه‌ای تولید می‌کند.

ژو موفقیت خود را به پشت‌کار نسبت می‌دهد. وی می‌گوید: «بزرگ‌ترین چالشم این بود که توانستم متباقی رقبا را شکست دهم و قرارداد همکاری را با ماترولا در سال ۲۰۰۳ امضا کنم.»

ژو وقتی کارش را تازه آغاز کرد، انعطاف‌پذیری کم‌تری در بخش مالی داشت، اما می‌خواست مطمین شود که از  عهده‌ی این کار به خوبی برآمده می‌تواند.

ژو برای برآورده کردن نیازهای شرکت تمام دارایی‌های با ارزش و حتا خانه خود را فروخته بود، با آنهم وی با کمبود منابع مالی مواجه بود. او می‌گوید گاهی همه چیز خیلی نا‌امید‌کننده بود.

ژو اعتراف می‌کند که این تاریک‌ترین دوران کارآفرینی وی بود. او می‌افزاید: «من در یک ایستگاه هانگ‌کانگ روی سکویی ایستادم و تقریباً پریدم، باز خودش می‌خندد و می‌گوید این هذیان است، سپس فکر می‌کند و می‌گوید وقتی من آن همه سختی‌ها را پشت سر گذاشتم، این مشکلات نیز از سر راهم برداشته خواهد شد.»

سپس یک تماس از دخترش می‌آید و دوباره او را به واقعیت‌ها باز می‌گرداند. وی می‌گوید: «من درک کردم که برای حمایت از خانواده و کارمندانم هرگز در مقابل ناهنجاری‌ها تسلیم نشوم.»

بعد از سختی‌های زیاد، وی توانست با همکاری ماترولا مشکلات مالی خود را نیز حل کند.

در سال ۲۰۰۴ شرکت فناوری لنز بیش‌تر از ۱۰۰ میلیون مدل اسکرین موترولا V3 را به آن شرکت فروخت؛اسکرینی که با تخت هموار و در آن به شکل آیکن نوشته شده بود:«سلام موتو».

در سال ۲۰۰۷ پوش‌های شیشه‌ای شرکت ژو توانست رقیب‌های چینی خود را شکست دهد و به حیث تامین‌کننده عمده با شرکت اپل وارد قرارداد شود.

نظر به گزارش‌ فوربز، در سال ۲۰۱۵ یعنی ۲۰ سال بعد از این‌که خانم ژو کارگاه فامیلی را در یک آپارتمان سه‌اتاقه آغاز کرده بود، اکنون فناوری لنز ژو به یک شرکت کلان و عمومی تبدیل شده است. ارزش فعلی این شرکت به ۱۱٫۴ میلیارد دالر می‌رسد و بیش‌تر از ۸۲ هزار کارمند در سراسر چین دارد.

خانم ژو طی یک مصاحبه با سی‌ان‌بی‌سیمِک. ات این سه نصیحت را برای کارآفرینان شریک می‌کند:

  1. آماده‌گی خوب بگیرید

ژو می‌گویدکارآفرینان ضرورت دارند تا همیشه در مورد آن‌چه که اتفاق می‌افتد، آماده‌گی داشته باشند. او می‌افزاید چند موردی وجود دارد که در زمینه بیش‌تر خود را آگاه کنید.

ژو به سی‌ان‌بی‌سی مِک. ات می‌گوید: « نخست، رقابت کلی خود را بهبود بخشید. دوم، باید به صورت ذهنی فردی قوی باشید و سوم، فهم خود را از بازار و رقبا قوی‌تر بسازید.»

خانم ژو می‌گوید که تجربه‌های وی به عنوان کارمند عادی و مدیریت در شرکت قبلی به وی بیش‌تر اعتماد به نفس داده است و این تجارب برای روزهای اول راه‌اندازی شرکت فناوری لنز خیلی مهم و حیاتی بود.

ژو می‌افزاید: «باید شهامت مواجه شدن با شکست را در خود تقویت کنیم.»

خانم ژو علاوه می‌کند که در جریان ملاقات مشتریان در آغازین روزهای کسب‌وکار خود، چندین طرح بدیل نیز ساخته بود و می‌گوید: «من همیشه به این فکر می‌کردم که اگر آن‌ها پیشنهاد من را رد کنند، باید چه بگویم، چون رد کردن پیشنهاد کار ثابت بود، این‌جا بود که باید بیش‌تر آماده‌گی می‌گرفتم.»

  1. به یادگیری ادامه دهید

ژو می‌گوید: «مشتریان به خاطر مدرک بالای تحصیلی‌تان قیمت بالاتر به محصولات‌تان پرداخت نمی‌کنند؛ اما دانش‌تان و آگاهی‌تان در کسب‌وکار به شما کمک خواهد کرد تا رقابت شرکت‌تان را حفظ کنید.»

خانم ژو در جریان کار نیمه‌وقت با سازمان قبلی، درکورس‌های حسابداری و کامپیوتر شرکت کرده بود و از آن‌جا سرتیفیکت نیز اخذ کرده بود. وی  حتا جواز راننده‌گی موترهای باربری تجارتی نیز گرفته بود.

وی می‌گوید: «اگر شما توانایی یادگیری را  داشته باشید، توانایی رشد دوامدار را نیز خواهید داشت.»

  1. هرگز تسلیم نشوید

ژو می‌گوید افراد زیادی وقتی با مشکلات سخت مواجه می‌شوند، اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهند، اما کلید موفقیت این است که مقاومت کنید و پشت‌کار داشته باشید، به خصوص وقتی که مشکلات به سراغ‌تان می‌آید.

برای تمرین تیم‌سازی، خانم ژو یکبار ۲۰ تن از اعضای اجرایی شرکت خود را برای فتح کوه داوی در ولایت هونان که بیش از ۵ هزار فوت ارتفاع دارد، برده بود.

بعضی از اعضای تیم در نصف این فاصله خسته شده بودند و می‌خواستند مسابقه را در همان‌جا رها کنند، اما خانم ژو پافشاری کرده بود که نباید تسلیم شویم، باید به این مسابقه تا رسیدن به آخرین نقطه‌ی کوه ادامه داد.

خانم ژو در زمینه می‌گوید: «اگر مسابقه را در نصف راه و نیمه‌کاره رها کنیم، دیگر این انگیزه را نخواهیم داشت که دوباره بیاییم و آن را از اول تکرار کنیم؛ اما اگر ادامه دهیم، موفق خواهیم شد. به خاطر مشکلات سطحی، زود تسلیم نشوید.»

دکمه بازگشت به بالا
بستن