زلمی خلیل‌زاد: تأخیر در شروع مذاکرات بین‌الافغانی به تخریب‌‌کننده‌گان صلح فرصت می‌دهد

۸صبح، کابل: زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، می‌گوید که تأخیر بیش‌تر در شروع مذاکرات بین‌الافغانی به تخریب‌کننده‌گان صلح فرصت می‌دهد.

نماینده‌ ویژه امریکا در امور صلح افغانستان به تازه‌گی با رییس جمهور غنی و عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی، از طریق کنفرانس ویدیویی در پیوند به صلح گفت‌وگو کرده است.

آقای خلیل‌زاد روز جمعه، سیزدهم سرطان، در یک رشته توییت نوشت که در این گفت‌وگو تأکید شده است که باید گام‌های ضروری و بعدی روند صلح با فوریت برداشته شود و موضوعات باقی‌مانده برای شروع مذاکرات صلح هرچه زودتر حل گردد.

خلیل‌زاد هرچند اشاره مستقیم به تخریب‌کننده‌گان روند صلح نکرده است، اما پیش از این بارها از تخریب‌کننده‌گان این روند یاد کرده است. او حملاتی را که اخیراً در کابل علیه روحانیون، روزنامه‌نگاران، سارنوالان و فعالان حقوق بشری انجام شده است، به تخریب‌کننده‌گان صلح نسبت داده است.

نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان از جانب دیگر گفته است که با غنی و عبدالله در مورد موثریت اقتصادی صلح نیز گفت‌وگو کرده است.

خلیل‌زاد افزوده است که دو طرف دیدگاه‌های مشترکی را در این گفت‌وگو درباره این که منافع اقتصادی صلح بیش‌تر از مزایای جنگ است، مطرح کرده‌اند.

به گفته او، تأمین صلح دایمی به معنای سرمایه‌گذاری بیش‌تر، هزینه کم‌تر و رشد اقتصادی سریع افغانستان است.

زلمی خلیل‌زاد دور تازه سفرهای خود را در پیوند به صلح افغانستان، پنج روز پیش آغاز کرد. در این سفر خلیل‌زاد را آدام بویلر، مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه بین‌المللی امریکا همراهی می‌کند.

خلیل‌زاد تاکنون به اوزبیکستان و پاکستان سفر کرده است. بخش از گفت‌وگوهای خلیل‌زاد با مقام‌های‌ افغان و کشورهایی که به آن سفر کرده است، موثریت صلح برای توسعه برنامه‌های اقتصادی، اتصال منطقه‌ای و منافعی بوده است که کشورهای منطقه از تأمین صلح در افغانستان مستفید می‌شوند.

هرچند تاکنون زمان برگزاری مذاکرات صلح روشن نیست، اما محمداشرف غنی گفته است که در هفته پیش‌رو گام‌های بلندی برای شروع مذاکرات بین‌الافغانی برداشته خواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن