اجماع زنان جوان: حکومت باید حداقل برای پنج ولایت امن زنان را به عنوان والی تعیین کند

۸صبح، کابل: اجماع زنان جوان کشور از حکومت خواسته است که حداقل در پنج ولایت امن زنان را به عنوان والی تعیین کند.

اعضای اجماع زنان جوان که متشکل از ۲۶۰ زن جوان از هشت زون کشور است، روز شنبه، بیست‌ویکم سرطان، در یک نشست خبری این موضع را اعلام کردند.

اجماع زنان جوان افغانستان هم‌چنان از حکومت خواسته است که مکانیزم واضح و شفافی را برای انتخاب معاونان والی‌ها ایجاد کند و آن را همه‌گانی بسازد تا گروه‌های حامی زنان و جامعه مدنی بتوانند از آن نظارت کنند. کابینه فیصله کرده است که برای هر والی یک معاون زن تعیین شود. اجماع زنان جوان از این طرح استقبال کرده است.

اجماع زنان جوان اما می‌گوید که روند انتخاب زنان به عنوان معاون والی شفاف نبوده است و زمینه معامله‌گری و حتا «سوء‌استفاده جنسی» را فراهم می‌کند. تاکنون به صورت رسمی تعیین رابعه استانکزی به عنوان معاول والی لوگر اعلام شده است.

معرفی زنان شایسته و با اهلیت به عنوان نامزدوزیر و برای عضویت در کابینه، بخش دیگری از خواست اجماع زنان جوان از حکومت را تشکیل می‌دهد.

محمداشرف غنی، رییس جمهور گفته است که چهار زن به عنوان عضو کابینه معرفی خواهند شد. تاکنون دو زن به عنوان نامزدوزیران معارف و امور زنان معرفی شده‌اند.

اجماع زنان جوان اما می‌گوید سهمی که برای زنان داده شده، بسیار «ناچیز» است و در مواردی کسانی معرفی شده‌اند که شایسته‌گی لازم را ندارند.

این مجموعه‌ از زنان جوان هم‌چنان بر حضور معنادار زنان در گفت‌وگوهای صلح تأکید کرده‌‌اند. اجماع زنان جوان می‌گوید که نماینده‌گان زن در ترکیب هیأت مذاکره‌کننده صلح اندک است و هیچ تضمینی برای حفظ دست‌آوردهای زنان از جانب طرفین وجود ندارد.

اجماع زنان افغانستان هم‌چنان بر لزوم درج نام مادر در تذکره الکترونیک تأکید کرده و از حکومت خواسته است که نام مادران را برای احترام به زنان افغانستان، در تذکره الکترونیک ذکر کند.

دکمه بازگشت به بالا