تقویم را نقض کردید، ولی عجله کنید

وحید پیمان

کمیسیون مستقل انتخابات در نهایت تقویم انتخاباتی را نقض کرد و نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری را در زمان تعیین شده آن نتوانست اعلام کند. رییس کمیسیون مستقل انتخابات از مردم به خاطر تاخیر در اعلام نتایج معذرت‎‌خواهی کرد، اما ساعاتی پس از آن مولانا محمد عبدالله از کمیشنران این کمیسیون گفت که داده‌های ۲۹۸۶ دستگاه بیومتریک هنوز به دیتابیس سرور مرکزی کمیسیون انتقال نیافته است.

مشخص است که بخش بزرگی از داده‌ها به سرور کمیسیون انتقال یافته‌ است، با این وصف به نظر می‌رسد که مشخص کردن پایان انتقال داده‌های ۲۹۸۶ دستگاه بیومتریک به سرور مرکزی کار سخت و دشواری نبود.

 تجربه برگزاری انتخابات در افغانستان ثابت ساخته است تنها نهادهایی که توانایی جلوگیری از پس‌لرزه‌های احتمالی انتخابات را دارند، کمیسیون‌های انتخاباتی‌اند. این کمیسیون‌ها باید جلو هر پس‌لرزه انتخاباتی را بگیرند. مدیریت سالم، تکیه بر تقسیم‌اوقات و در نهایت بی‌طرفی می‌تواند شمار این پس‌لرزه‌ها را به حداقل برساند.

کمیسیون مستقل انتخابات از تعویق اعلام نتایج ابتدایی انتخابات خبر داده، اما نگفته است که تاریخ دقیق اعلام نتایج چه زمانی است. رییس کمیسیون مستقل انتخابات، در مورد این‌که نتایج ابتدایی را در چه زمانی اعلام خواهد کرد، جزییات نداده، اما اظهار امیدواری کرده  که بتواند به زودی نتیجه با‌اعتبار را اعلام کند. برخی از منابع نیز گفته‌اند که اعلام نتایج احتمالاً یک هفته به تعویق افتاده است.

کمیسیون باید بر مبنای آمار و ارقام حرف بزند و همه ‌چیز را واضح و دقیق با مردم شریک سازد. کمیسیون نباید بگوید که انتخابات تا مدت نامعلومی به تعویق افتاده است. این کمیسیون باید براساس تجربه‌ای که از وارد ساختن داده‌های هزاران دستگاه بیومتریک کسب کرده، زمان اعلام نتایج ابتدایی را نیز مشخص می‌ساخت.

کمیسیون‌ها باید مسوولانه رفتار کنند، مسوولانه و دقیق آمار و ارقام ارائه دهند، به تقسیم اوقات احترام بگذارند، احتمالات را کنار بگذارند و برای تکمیل هر مرحله، زمان دقیقی تعیین کنند. اگر شایعه تعویق یک هفته‌ای اعلام نتایج ابتدایی درست باشد، خطرناک است. کمیسیون باید پاسخ بدهد که چرا و چگونه داده‌های ۲۹۸۶ دستگاه بیومتریک، یک هفته زمان می‌برد.

کمیسیون انتخابات در ابتدا اعلام کرد که  ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در انتخابات شرکت کرده‌اند. سپس مولانا محمد عبدالله، از کمیشنرهای این کمیسیون، گفت که بر اساس فورمه‌های نتایج، در روز انتخابات ۲۱۴۵۴۵۴ برگه رای در ۲۳۱۷۶ محل استفاده شده است. بعد از آن مشخص شد که ۱۷۸۶۴۵۳ تن در انتخابات ششم میزان رای داده‌اند. به این ترتیب میان آمار و ارقامی که کمیسیون در نخست ارائه کرد تا آخرین آماری که توسط مولانا عبدالله منتشر شده، یک میلیون رای تفاوت وجود دارد.

این آمار و ارقام نشان می‌دهد که ارایه اطلاعات بر مبنای احتمالات کار را سخت می‌سازد، روند را با چالش رو‌به‌رو می‌سازد، سوال‌های بزرگی خلق می‌کند و در نهایت شک و تردیدهای نامزدان را نیز افزایش می‌دهد.

کمیسیون اساساً نباید تقویم انتخابات را نقض می‌کرد. بهانه‌های تخنیکی مانند سرعت پایین انترنت در اواخر دهه دوم قرن ۲۱، مضحک و غیر قابل قبول است. به هر روی، نتایج ابتدایی انتخابات به وقت معین آن اعلام نشد. خطرات ناشی از نقض تقویم انتخاباتی، آینده این پروسه دموکراتیک را با تهدید روبه‌رو  می‌سازد. کمیسیون مستقل انتخابات باید زمان دقیق اعلام نتایج ابتدایی را مشخص می‌کرد، این‌که رییس این کمیسیون اعلام نتایج را آن‌ هم تا مدتی نامشخص به تعویق بیندازد، رفتاری غیر‌مسوولانه به حساب می‌آید.

اگر به هر دلیلی انتخابات به دور دوم برود، نقض تقویم انتخاباتی، همه چیز را با چالش رو‌به‌رو می‌سازد. بر مبنای تقویم انتخاباتی، قرار است دور دوم احتمالی انتخابات ریاست جمهوری در نخستین روزهای ماه قوس سال جاری برگزار شود. نقض تقویم اما روند برگزاری دور دوم را با شک و تردید مواجه می‌‌سازد. کمیسیونی که نتواند تا اواخر ماه میزان نتایج ابتدایی را اعلام کند، نتایج نهایی را چه زمانی اعلام خواهد کرد و چه زمانی برای دور دوم آماده‌گی خواهد گرفت؟

با این وصف، نیاز است که کمیسیون عجله کند، نتایج انتخابات ابتدایی انتخابات را اعلام کند و به انبوهی از شک و تردیدها پایان دهد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن