یاسین ضیا: روند خروج نیروهای خارجی از افغانستان به صورت عملی آغاز شده است

۸صبح، کابل: محمدیاسین ضیا، سرپرست وزارت دفاع ملی و رییس ستاد ارتش، اعلام کرد که روند خروج نیروهای خارجی از افغانستان به صورت عملی آغاز شده است.

سرپرست وزارت دفاع ملی که روز شنبه، یازدهم ثور، برابر با اول ماه میلادی در نشست خبری مسوولان ارشد امنیتی در کابل صحبت می‌کرد، این موضوع را اعلام کرد. به گفته او، نیروهای خارجی پایگاه‌های‌شان را یکی پس از دیگر تخلیه می‌کنند.

یاسین ضیا می‌گوید که هیچ تغییری در جدول‌بندی خروج نیروهای خارجی به میان نیامده است و کار روی مسایل لوژیستکی جریان دارد.

به گفته رییس ستاد ارتش، ممکن است نیروهای خارجی روز یک‌شنبه پایگاه شورابک را تخیله کنند و به مراکز عمده‌شان در بگرام جمع و سپس از کشور خارج شوند. یاسین ضیا افزود، نقاطی که در آن موضوعات لوژیستکی مطرح است، ممکن است تا هفته جاری به افغانستان سپرده شود. سرپرست وزارت دفاع ملی افزود که افغانستان در حال تسلیم‌گیری نقاط تخلیه شده است.

محمدیاسین ضیا هم‌چنان گفت که نگرانی از خروج نیروهای خارجی وجود ندارد و نیروهای امنیتی افغان به صورت مستقل توانایی دفاع را دارند. به گفته او، در گذشته این نیروها برای حملات هوایی از نیروهای خارجی کمک می‌گرفتند و در این راستا نیز کار شده و پیش‌رفت عمده به میان آمده است.

براساس جدول‌بندی خروج نیروهای امریکا و ناتو که قبلاً اعلام شده، روند خروج نیروهای خارجی آغاز شده است. رسانه‌ها روز گذشته گزارش دادند که این روند کلید خورده است و ۱۰۰ تن از نیروهای امریکایی به کشورشان برگشته‌اند.

امریکا برخی از تمهیدات از جمله استقرار بمب‌‌افگن‌های بی-۵۲ (B-52) در منطقه و استقرار موشک‌ها در افغانستان را برای خروج مصون نیروهایش روی دست گرفته است. این کشور صدها نیروهای ویژه را نیز به افغانستان اعزام کرده است.

طالبان گفته‌اند که تأخیر خروج نیروهای خارجی، سرپیچی از توافق‌نامه دوحه است و این گروه برای نشان دادن واکنش به آن منتظر تصمیم رهبری خود است. هم‌چنان طالبان تأکید کرده‌اند که تأخیر در خروج نیروهای خارجی، راه هر گونه «اقدام مناسب» را باز گذاشته است.

دکمه بازگشت به بالا