شکایت‌نامه خانواده یما سیاوش: عاملان قتل او شناسایی و محاکمه شوند

۸صبح، کابل: خانواده یما سیاوش، با ثبت شکایت‌نامه‌ای خواهان بررسی رویداد قتل او و هم‌چنان شناسایی و محاکمه عاملان آن شده‌ است.

یما سیاوش، کارمند بانک مرکزی و مجری سابق تلویزیون طلوع‌نیوز در هفدهم عقرب در انفجاری در ساحه مکروریان چهارم ناحیه نهم شهر کابل کشته شد. در این انفجار دو همکار او نیز جان باختند.

با این حال، در شکایت‌نامه‌ای که با امضای پدر او ثبت شده است، چگونه‌گی آغاز به کار یما سیاوش به بانک مرکزی شرح داده شده است.

محمد داوود سیاوش پدر یما سیاوش گفته است که پسرش با اصرار رییس بانک مرکزی کار در این بانک را آغاز کرد.

خانواده یما سیاوش می‌گوید که مرگ او پس از چند هفته شروع کارش در بانک مرکزی «مرموز» است و باید بررسی شود.

در این شکایت‌نامه، دلایل مرموز بودن این مرگ نیز توضیح داده شده است. گفته شده است که موتر یما سیاوش دولتی و مجهز به موقعیت‌یاب بوده است و محل توقف آن نیز پس از انتقال یما سیاوش، پارک بانک مرکزی بود.

خانواده یما سیاوش گفته است که باید جریان رفت‌وبرگشت و توقف موتر دولتی بانک مرکزی از تاریخ تقرر یما سیاوش و روز قتل او با استفاده از موقعیت‌یاب و کمره‌های امنیتی اطراف ارگ ریاست جمهوری، بررسی شود.

محمدداوود سیاوش، پدر یما سیاوش تأکید کرده است که نوع انفجاری که پسر او را هدف قرار داد، ممکن است ماین مقناطیسی نبوده باشد.

آقای سیاوش از جانب دیگر، از اداره بانک مرکزی نیز انتقاد کرده است که این اداره به بررسی عوامل این رویداد اقدام نکرده است.

خانواده سیاوش گفته است که هر نوع «پیش‌داوری فیس‌بوکی» در شبکه‌های اجتماعی تا روشن شدن حقایق اعتبار ندارد.

در شکایت‌نامه خانواده یما سیاوش از دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد یا یوناما خواسته شده است که دولت افغانستان را تحت فشار قرار دهد که عاملان قتل سیاوش را شناسایی و بازداشت کند.

در پایان خانواده سیاوش هشدار داده است که اگر با پرونده قتل یما سیاوش با بی‌اعتنایی برخورد شود، حق شکایت در دادگاه بین‌المللی لاهه را حق خود می‌داند.

این شکایت‌نامه به ارگ ریاست جمهوری، بانک مرکزی، کمیسیون مستقل حقوق بشر، یوناما و چند نهاد ملی و بین‌المللی نیز ارسال شده است. گفتنی است که فرصت یک ماهه به دولت از سوی خانواده او داده شده است تا به این شکایت‌نامه رسیده‌گی کند، در غیر آن «حکومت قاتل است».

دکمه بازگشت به بالا
بستن