مسوولان: جنگ دهقانان بر سر آب کم شده است

- حسین حیدری

وزیر زراعت و مسوولان پروژه تنظیم آب مزارع می‌گویند که با ایجاد انجمن‌های آب‌یاری و تطبیق این پروژه، منازعات دهقانان بر سر آب کم شده است.
اسدالله ضمیر، وزیر زراعت، آب‌یاری و مال‌داری در کنفرانس اعضای انجمن‌های آب‌یاری روز سه‌شنبه، ۲ جوزا گفت که انجمن‌های آب‌یاری منازعات دهقانان را بر سر آب کم کرده است.
او گفت: «آب در کشور به اندازه فراوان وجود دارد،‌ باید از آن استفاده مفید و مؤثر کرد، با استفاده از آب روی زیر‌بنا‌ها سرمایه‌گذاری می‌شود، راه‌های مختلف برای مدیریت آب وجود دارد، به خاطر مدیریت آب ۴۰۰ انجمن آب‌یاری را در ۲۳ ولایت کشور ایجاد کرده‌ایم که ۲۷ هزار خانواده دهقان از انجمن‌ها استفاده می‌کنند، در سه سال آینده ۳۰۰ انجمن دیگر را هم فعال می‌کنیم.»
وزیر زراعت استفاده موثر از آب، توزیع عادلانه آن، تقویت و سیستم آب موجود، ایجاد هم‌آهنگی بین دهقانان، وزارت زراعت و پروژه‌های همکار، جلوگیری از تخریب پروژه‌های آب‌یاری و مدیریت آب را از هدف‌های عمده انجمن‌های آب‌یاری خواند و تأکید کرد که باید زمینه‌ی کار و امکانات برای دهقانان فراهم شود تا از رجوع‌شان به مرکز‌ شهر‌ها جلوگیری صورت گیرد و زمینه‌ی زنده‌گی خوب نیز برای‌شان فراهم شود.
آقای ضمیر افزود که یکی از چالش‌های وزارت زراعت، ضایع‌شدن آب است و تا زمانی که آب از سربند‌ها به محل آب‌یاری می‌رسد، ۴۵ درصدش ضایع می‌شود، مشکل بزرگ دهقانان با وجودی که آب فراوان داریم، کم‌بود آب است، ما تلاش کردیم که این مشکل رفع شود.
در عین حال محمدپرویز ناصری، مسوول برنامه‌ی تنظیم آب به مزرعه می‌گوید که ۳٫۶ میلیون هکتار زمین آب‌خور در کشور وجود دارد که ۲٫۵۴ میلیون هکتار آن به صورت منظم آب‌یاری می‌شود و ۱٫۲ میلیون هکتار زمین آب نمی‌خورند یا این که منظم آب‌یاری نمی‌شود.
او افزود که پروژه تنظیم آب به مزرعه در سال ۱۳۹۱ ایجاد شده و در ۲۳ ولایت برای ۳۲۷ هزار و ۵۰۰ تن کار ایجاد شده که توسط خود انجمن‌ها در ولایات و ولسوالی‌ها تطبیق می‌شود.
در همین حال عبدالظاهر، نماینده انجمن‌ آب‌یاری ولسوالی انجل، ولایت هرات پروژه تنظیم آب در مزرعه را مفید دانست و گفت که سربند‌ها در این ولسوالی به شکل پخته‌کاری و استندرد ساخته شده است.
او گفت: «هر روز جمعه در انجمن جلسه داریم، بیش از ۶۰ تنی که عضویت انجمن ما را دارند، کنار هم جمع می‌شویم و روی مشکلات دهقانان بحث می‌کنیم، کتاب مشاهدات داریم در او کتاب مشکلات خود را نوشته، به ریاست زراعت ولایت هرات تحویل می‌دهیم.»
عبدالظاهر گفت که سرعت رسیدن آب از سربند به محل آب‌یاری، ۱۵ تا ۲۰ درصد باعث زیاد شدن حاصلات و کم‌شدن منازعات بین دهقانان به خاطر آب شده است. او این دست‌آورد را از اثرگذاری خوب این انجمن شمرد و از حکومت خواست که این انجمن‌ها در سطح تمام ولایات فعال شود و هم‌چنان مارکیت میوه و سردخانه برای نگهداری آن ساخته شود.
از جانب دیگر محمدحنیف ارباب‌زاده، مسوول یک انجمن دیگر گفت یک‌و‌نیم سال می‌شود که در پروژه تنظیم آب در مزرعه شروع به کار کرده و هشت ماه می‌گذرد که به صورت رسمی آموزش دیده و فعالیت می‌کند.
مجموعه‌ی آموزش برای انجمن‌داران شامل ورکشاپ‌ها، سمینار‌ها و کنفرانس‌هایی می‌شود که وزارت زراعت در سطح ریاست خود برای دهقانان برگزار کرده است.
به نقل از آقای ارباب‌زاده او یاد گرفته است که «چه رقم با دهقانان برخورد داشته باشد»، حاصلات و پروژه‌ها را چطور نگه‌داری کند. او می‌گوید که روش جمع‌آوری پول از دهقانان را نیز یاد گرفته‌‌ است.
این مسوول می‌گوید که از هر جریب زمین که تحت پروژه تنظیم آب در مزرعه می‌باشد، در یک سال ۵۰ افغانی جمع‌آوری می‌شود و مجموع این پول را برای ترمیم سربند‌ها استفاده می‌کنند.
محمدحنیف ارباب‌زاده گفت: «یک مؤثریت عمده این برنامه از بین رفتن مشکلات ذات‌البینی دهقانان است، ما شاهد دو سه حادثه دست و پا شکسته‌گی و یک واقعه‌ی قتل در بین دهقانان در ولایت هرات به خاطر تقسیم آب که کم یا زیاد می‌رسد، استیم، حالا این منازعات از بین رفته است، ۷۰ درصد دهقانان ما به این پروژه ضرورت دارند، از وزارت می‌خواهیم که این برنامه در تمام ولایت‌های کشور فعال شود.»

اشتراک گذاري با دوستان :