نزدیکی رویکرد پوتین و ترامپ در سیاست خارجی

دمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین روسیه، در سخنانی در نیویارک گفته است رویکرد ولادیمر پوتین و دونالد ترامپ، رییس‌جمهور منتخب ایالات متحده، «به‌طرز شگفت‌انگیزی به یکدیگر نزدیک» است. او ابراز امیدواری کرده روابط روسیه و امریکا بهبود پیدا کند.
به نقل از رادیو فردا و به گزارش خبرگزاری رویترز، پسکوف، گفته است از نظر او ایده‌های دو طرف در سیاست خارجی شباهت‌های زیادی دارد و این می‌تواند «بنای مستحکمی» برای «آغاز گفتگوهایی معنادار» بین مسکو و واشنگتن باشد.
به گفته سخنگوی کرملین «هر دو (پوتین و ترامپ) منافع ملی کشور خود را در اولویت قرار می‌دهند، ولی آماده‌اند روابط خود با دیگر کشورها را توسعه دهند؛ بر این اساس که کشورهای دیگر تا چه اندازه آمادگی چنین کاری را دارند.»
او البته افزوده است بهبود روابط واشنگتن و مسکو، البته موانع و مشکلاتی هم دارد و «تنها سخن گفتن از این موضوع که فضای احترام متقابل وجود دارد، کافی نیست، به‌خصوص پس از سال‌ها آسیب جدی که به روابط دو طرف وارد شده‌است.»
پسکوف در گفتگویی مجزا با خبرگزاری روسی «تاس» گفته پوتین آماده است برای بهبود روابط انعظاف‌پذیر باشد، ولی البته این انعطاف‌پذیری بی‌حد و اندازه نیست و او مایل است شاهد واکنش متقابل طرف دیگر نیز باشد.
ایالات متحده طی رهبری باراک اوباما که دوره ریاست‌جمهوری‌اش در آغاز سال آینده میلادی به پایان می‌رسد، روابط پرفراز و نشیبی با مسکو پیدا کرده‌است. در مواردی مانند بحران اوکراین و شبه‌جزیره کریمه، جنگ داخلی سوریه یا گسترش حضور ناتو در مرزهای غربی روسیه، ایالات متحده و فدراسیون روسیه، تنش‌‌های زیادی را پشت سر گذاشته‌اند. از سوی دیگر همکاری‌های دو طرف به توافق اتومی میان تهران و شش قدرت جهانی انجامید که مسکو و واشنگتن آن را «تاریخی» توصیف کرده‌اند.
دونالد ترامپ، رییس‌جمهور منتخب امریکا در زمان کارزار انتخاباتی‌اش، پوتین و نحوه کشورداری او را ستود و گفت او رهبری بهتری از اوباما یا هیلاری کلنتون، رقیب دموکراتش است. او حتا این احتمال را مطرح کرده که در نبرد علیه داعش در کشوری مانند سوریه، دو طرف می‌توانند همکاری نزدیکی داشته باشند.

اشتراک گذاري با دوستان :