اوباما خواستار افزایش آزادی‌های مدنی در ویتنام شد

بارک اوباما، رییس‌جمهوری امریکا در جریان سفر سه‌روزه خود به کشور تک حزبی ویتنام، از دموکراسی و آزادی بیان به‌عنوان ارزش‌هایی جهانی نام برد که حمایت از آن‌ها، ثبات را تهدید نمی‌کنند.
در ویتنام نامزدهای مستقل نمی‌توانند در انتخابات شرکت کنند، تمام رسانه‌ها توسط دولت کنترول و صداهای مخالف دولت به‌گونه‌ای خاموش می‌شوند.
آقای اوباما روز سه‌شنبه در نشستی با نمایندگان جامعه مدنی ویتنام تاکید کرد که هنوز نگرانی‌هایی درباره آزادی‌های مدنی در این کشور وجود دارد.
او در این نشست که در هانوی، پایتخت ویتنام و با حضور نمایندگانی از مدافعان حقوق معلولان، حقوق دگرباشان جنسی و طرفداران آزادی بیان برگزار شد تاکید کرد که واشنگتن هنوز هم نسبت به محدودیت‌های آزادی سیاسی در ویتنام نگران است.
او گفت: «هنوز هم نگرانی های قابل توجهی در زمینه آزادی بیان، آزادی تجمع و پاسخگویی و مسوولیت‌پذیری دولت وجود دارد. باید به این موضوع اشاره کنم که فعالان دیگری نیز به این نشست دعوت شده بودند که به دلایل مختلف از حضور آن‌ها در این جمع جلوگیری شده است. من فکر می‌کنم این نشانه‌ای از این حقیقت است که اگرچه پیشرفت‌های اندکی وجود داشته اما هنوز هم مردمی هستند که برای‌شان برگزاری یک تجمع مسالمت‌آمیز در موضوعاتی که به آن عمیقا توجه دارند، بسیار سخت است.»
پیش از این دیدار و عصر روز دوشنبه، رییس‌جمهوری امریکا به همراه آنتونی بوردن، آشپز مشهور و از مجریان تلویزیون امریکا در رستوران کوچکی در یکی از محله‌های قدیمی پایتخت ویتنام شام خوردند.

اشتراک گذاري با دوستان :