موافقت‌نامه تجارتی بندر چابهار امروز امضا می‌شود

۸صبح، کابل: دفتر ریاست جمهوری اعلام کرده که قرار است امروز دوشنبه، موافقت‌نامه‌ی سه جانبه‌ی تجارتی و ترانزیتی چابهار، میان دولت‌های افغانستان، ایران و هند به امضا برسد.
به گفته‌ی دفتر ریاست جمهوری، این موافقت‌نامه به دنبال دو نشست تخنیکی سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ در شهرهای دهلی جدید و تهران به امضا می‌رسد.
بندر چابهار یک منطقه آزاد تجارتی در ولایت سیستان و بلوچستان ایران است و دولت افغانستان نیز در نظر دارد که با امضای این موافقت‌نامه سه‌جانبه، از این بندر استفاده کند. بندر چابهار اهمیت ویژه‌ی اقتصادی در منطقه در دارد و به گفته دفتر ریاست جمهوری، این بندر دارای ظرفیت قابل ملاحظه‌ای برای تخلیه و بارگیری کالاهای تجارتی است.
افغانستان و ایران پیش از این نیز یک موافقت‌نامه‌ی دوجانبه برای استفاده افغانستان از این بندر امضا کرده‌ بودند.
دفتر ریاست جمهوری می‌افزاید که با افتتاح بندر چابهار، افغانستان گذرگاه انتقال اموال تجارتی کشورهای محاط به خشکه در آسیای میانه خواهد شد و از این طریق سالانه میلیون‌ها دالر بدست خواهد آورد.
دفتر ریاست جمهوری در اعلامیه‌ای در این مورد می‌گوید: «بندرچابهار و گذرگاه افغانستان به کشورهای آسیای میانه باعث خواهد شد که فرصت برای سرمایه‌گذاری هند بر روی زیربناهای ترانسپورتی افغانستان مهیا گردد. پروژه‌ی چابهار در پهلوی تسهیل تجارت بین افغانستان و هند می‌تواند کشور را به بازارهای جدید در خاور میانه، اروپا و امریکا وصل نماید.»
پیش از این بیشتر کالاهای تجارتی افغانستان از بندر کراچی پاکستان وارد کشور می‌شد. اما دولت پاکستان برای انتقال کالاهای تجارتی محدودیت‌های زیادی را وضع کرد و دولت افغانستان تلاش کرد تا راه بدیلی در این زمینه دریابد. بندر عباس در ایران نیز یکی از بنادر مهم انتقال کالاهای تجارتی افغانستان است.
دفتر ریاست جمهوری می‌گوید که مسیر بندر چابهار نسبت به بنادر کراچی و عباس برای انتقال کالاهای تجارتی ارزان‌تر تمام می‌شود. در اعلامیه دفتر ریاست جمهوری آمده است: «بندر چابهار در مقایسه به بندر عباس و بندر کراچی به ترتیب ۹۰ کیلومتر و ۷۰۰ کیلومتر به مرکز افغانستان نزدیک‌تر است و این فرصت را براى تاجران افغان فراهم مى‌نماید تا نسبت به بنادر دیگر اموال خود را ٢٠ درصد زودتر صادر نمایند که بر بنیاد آن، هر کانتینر مال، براى تاجران از ۵٠٠ تا ١٠٠٠ دالر نازل‌تر تمام مى‌شود.»
با این‌حال، دفتر ریاست جمهوری تاکید کرده که بندر چابهار می‌تواند تاجران افغان را که همواره در انتقال اموال تجاری شان از بندر کراچی پاکستان با مشکلات روبه رو بودند، کمک نماید.

اشتراک گذاري با دوستان :