گزارش مختصر از مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ روسیه – قسمت ۴

دور دوم یا دور حذفی که در حقیقت دور یک‎هشتم نهایی مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ – روسیه بود، با بازی آرجنتاین مقابل فرانسه در ورزشگاه کازان آرینا به تاریخ شنبه ۹ سرطان مطابق ۳۰ جون ۲۰۱۸ آغاز شد. دو تیم کهنه کار جهان فوتبال که قبلاً یازده بار همدیگر را در مسابقات جام جهانی فوتبال ملاقات کرده بودند، یکبار دیگر مقابل هم‎ صف‌آرایی کردند. یازده بار قبلی با شش برد آرجنتاین، دو برد فرانسه و سه مساوی سپری شد. آرجنتاین اگر چه در دور مقدمانی و گروهی خوب درخشش نداشت اما ستاره‎هایی مانند لیونل مسی، آنخیل دی ماریا و ژاویر مسکرانو را با خود داشت و در این طرف، تیم جوان فرانسوی‎ها با رهبری دیدیه دشان با پاول پوگبا، انتونی گریزمن و چند ستاره‌ی سیاه پوست با لباس‎های آبی، سفید و سرخ روی میدان سبز هنرنمایی می‌کردند.

در دقیقه‌ی سیزدهم، کیلان مباپی بازیکن شماره ده فرانسه با توپ که از وسط‌های میدان همراهش بود فوق‎العاده سریع داخل محوطه‌ی جزای آرجنتاین رسید ولی توسط مدافعین آرجنتاین به زمین خورد و داور بلا وقفه دستور ضربه از نقطه‌ی پنالتی را داد. گریزمن، بازیکن شماره هفت فرانسه پشت توپ ایستاد و با یک ضربه‌ی قوی آن را گول کرد و اولین گول مرحله‌ی دوم را به ثمر رسانید. در دقیقه‌ی ۴۱، توپ سمت راست میدان آرجنتاین قرار داشت که روی یک پاس دور، در خارج محوطه‌ی جزای فرانسه به آنحیل دی ماریا بازیکن شماره یازده آرجنتاین رسید و آن را با یک ضربه‌ی استثنایی و فوق العاده به گول تبدیل کرد. این گونه نیمه‌ی اول بازی با نتیجه‌ی ۱-۱ به پایان رسید. در اولین دقایق نیمه‌ی دوم، سمت راست دروازه‌ی فرانسه خطایی رخ داد و بعد از پرتاب، توپ لیونل مسی آن را به سوی دروازه زد و با یک تماس به نوک پای گبریل میرکادو، بازیکن شماره دوم آرجنتاین وارد دروازه‌ی فرانسه شده، بازی را دو مقابل یک کرد. در دقیقه‌ی ۵۷ بنیامین پاوارد بازیکن شماره دوم تیم ملی فوتبال فرانسه در خارج از محوطه‌ی جزای آرجنتاین صاحب یک توپ شد و با یک ضربه‌ی بسیار قوی گول دوم فرانسه را به ثمر رسانید. هنوز آرجنتاینی‎ها به خود نیامده بودند که در دقیقه ۶۴ کیلان مباپی از میان مدافعان سرگردان آرجنتاین گول سوم را زد و بازهم در دقیقه‌ی ۶۸ با یک ضد حمله، فرانسوی‎ها صاحب گول چهارم شدند. اگرچه بازی چندبار به خشونت گرایید و مجموعاً هفت کارت زرد به بازیکنان داده شد، آرجنتاینی‎ها تسلط بر بازی را از دست نداده و در آخرین دقایق وقت تلف شده یک گول دیگر زدند و بازی چهار مقابل سه به نفع فرانسه خاتمه یافت. به این ترتیب، فرانسه به یک چهارم نهایی مسابقات رفت. آرجنتاین از روند مسابقات حذف شد و به دنبال آلمانی‎ها، این غول‎های دیگر جهان فوتبال روانه خانه‌های‌شان شدند.

دومین بازی دور دوم رویارویی پرتگال با یوراگوای بود. در دقیقه‌ی ۷ لویس سوارز، بازیکن نامی یوراگوای در سمت راست دروازه‌ی پرتگال صاحب توپ شد و به سوی دروازه ضربه زد، ایدینسن کاوانی بازیکن شماره ۲۱ یوراگوای آن را با یک ضربه‌ی سر داخل گول پرتگال کرده، بازی را یک مقابل صفر ساخت و تا آخر نیمه‌ی اول بازی همان یک مقابل صفر به نفع یوراگوای ادامه یافت. نیمه‌ی دوم بازی آغاز شد و پرتگالی‎ها در حالی ‎که در نیمه‌ی اول بیشتر دفاعی بازی می‌کردند و کمتر روی دروازه یوراگوای خطر ساز بودند در دقیقه‌ی پنجاه‎و‎پنج صاحب یک ضربه از نقطه‌ی کارنر شدند. ضربه‌ی کارنر کوتاه زده شد ولی رونالدو آن ‎را روی دروازه ارسال کرد. پیپه بازیکن شماره سوم پرتگال از دفاع آمده با یک ضربه‌ی سر دروازه یوراگوای را گشود و بازی را مساوی ساخت. بازی مساوی شد و یوراگوای اولین گولش را در مسابقات جام جهانی روسیه دریافت کرد. یوراگوایی‎های پر تلاش یک بازی دفاعی و ضد حمله را به نمایش گذاشتند. به دنبال یک ضد حمله‌ی سریع در دقیقه‌ی۶۲ کاوانی با یک حرکت زیبای هنرمندانه گول دومش را به ثمر رسانید. اما دیری نگذشت که کاوانی به دنبال یک تصادف با مدافع پرتگالی مصدوم شد و بازی را ترک کرد. پس از آن یوراگوایی‎ها تماماً در یک بازی دفاعی قرار گرفته و کمتر دروازه‌ی پرتگال را نشانه می‌گرفتند، تا این که داور پایان بازی را اعلان کرد. این گونه پرتگال حذف شد و یوراگوای به مرحله‌ی یک چهارم نهایی صعود کرد.

روز دوم دور دوم مسابقات جام جهانی فوتبال به تاریخ دهم سرطان با رویارویی روسیه و هسپانیه در ورزشگاه لوژنیکی برگزار شد. روسیه میزبان مسابقات جام جهانی از حمایت تماشاگران برخوردار بود، اما هسپانیه با بازیکنان پرتلاش و مشهور دنیا به میدان آمد. هیجان بازی در دقیقه‌ی ۱۲ زمانی حادتر شد که هسپانوی‎ها در سمت چپ دروازه‌ی روسیه، خارج از محوطه‌ی جزا صاحب یک ضربه‌ی آزاد شدند. مارکو اسینسو بازیکن شماره ۲۰ توپ را وارد محوطه‌ی جزای روسیه کرد و سرجیو راموس، کاپیتان و بازیکن شماره ۱۵ هسپانیه توپ را همزمان با سرگی ایگناشیویچ، مدافع روسی وارد دروازه کرد و گول خودی به نام بازیکن شماره ۱۵ روسیه ثبت شد. بازی به دقایق پایانی نیمه اول نزدیک می‌شد که به دنبال یک ارسال هوایی توسط مهاجمان روسی در داخل محوطه‌ی جزای هسپانیه، توپ با دست جرارد پیکه برخورد کرد و داور دستور ضربه از نقطه‌ی پنالتی را صادر کرد. آرتیم ژوبیا بازیکن شماره ۲۲ روسیه پنالتی ‎را گول کرد.نر بازی در نیمه‎های اول و دوم با همان نتیجه‌ی ۱-۱ به پایان رسید. وقت اضافی نیز بدون گول خاتمه یافت و در حالی‎که هسپانوی‎ها تسلط کامل بر میدان داشتند، کار به ضربات از نقطه‌ی پنالتی کشیده شد.

در ضیافت ضربات از نقطه پنالتی بخت با روس‎ها همنوایی کرد، طوری که ایگور اکینف، دروازه‎بان آن کشور دو ضربه را مهار کرده، بازی را با نتیجه‌ی چهار مقابل سه به نفع کشور خویش خاتمه بخشید و روسیه را در مقابل چشمان پر اشک تماشاگران هسپانوی با بازی نه چندان خوب وارد مرحله‌ی یک چهارم نهایی کرد.

بازی دوم روز دوم میان تیم‎های ملی کشورهای دنمارک و کرویشیا برگزار شد. این بازی از سرعت فوق‌العاده‌ای برخودار بود و دو تیم جوان اروپا در مقابل همدیگر هنرنمایی می‌کردند. هنوز یک دقیقه از آغاز مسابقه نگذشته بود که بعد از پرتاب توپ از بیرون میدان در میان انبوه از مدافعان و مهاجمان کرویشیا، ماتایس جورگنسن بازیکن شماره ۱۳ دنمارک گول زد و بازی را یک مقابل صفر ساخت. سه دقیقه بعد، پس از یک ضد حمله‌ی کرویشیایی‎ها به اثر اشتباه اندک مدافعان دنمارک، ماریو مندژیکیچ، بازیکن شماره ۱۷ گول تساوی را به ثمر رسانید و بازی تا آخر با همین نتیجه ادامه داشت. اگرچه کرویشیایی‎ها چند حمله‌ی خطرناک را روی دروازه‌ی کاسپر شمایکل، دروازه‎بان دنمارک به شمول یک ضربه‌ی پنالتی انجام دادند، اما کاسپر مانند پدرش، پیتر شمایکل که یکی از بهترین دروازه‎بانان تاریخ مسابقات جام جهانی در دهه‌ی نود بود، شجاعانه از دروازه‌ی کشورش دفاع کرد و بازی را به ضربه از نقطه پنالتی کشانید. ضربات از نقطه پنالتی را کرویشیایی‎ها بردند، زیرا دانجیل سوباشیچ، دروازه‎بان این کشور دو ضربه را با پا مهار کرد و نتیجه‌ی بازی سه مقابل دو به نفع آن‎ها تمام شد.

دو ابر قدرت فوتبال قاره‌ی امریکا یعنی برازیل و مکسیکو روز سوم دور دوم مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ روسیه را آغاز کردند. دو کشور پُرستاره‌ی فوتبال جهان نیمه‌ی اول را با حملات پیهم و ضد حمله‎های متعدد پشت سر گذشتاندند و این گولیرمو اوچوا دروازه‎بان مکسیکویی همراه با مدافعینش بود که حملات و ضربه‎های سنگین برازیل را مهار می‌کرد. نیمه‌ی اول بدون گول به پایان رسید، ولی در دقیقه ۵۱ برازیلی‎ها از سمت راست دروازه‌ی مکسیکو یک حمله‌ی هماهنگ را آغاز کردند و ویلیان، بازیکن شماره ۱۹ برازیل توپ را از میان مدافعین مکسیکو روانه‌ی دروازه کرد، نیمار با یک لغزش چند متری خود را روی زمین کشیده و با نوک پا توپ را داخل گول کرده، مسابقه را یک مقابل صفر ساخت. بعد از گول اول، بازیکنان برازیل یک بازی تدافعی توام با ضد حمله‎ها و تکرار خطاها و کم و بیش خشونت را پیش گرفتند و بازی خسته‎کنی را به نمایش گذاشتند. این شوه تا دقایق هشتاد‎و‎پنج ادامه یافت. برازیلی‎ها برای حفظ نتیجه، دو بازیکن هجومی خویش را عوض کردند تا تازه‌واردان با توانایی بیشتر بازی دفاعی را ادامه دهند. در دقیقه‌ی هشتاد‎وهشت به دنبال یک ضد حمله، نیمار از سمت راست میدان مکسیکو وارد محوطه‌ی جزا شد و با یک پاس عالی به روبرتو فرمینهو، او توانست توپ را وارد گول کند. با این نتیجه برازیل به دور بعد راه یافت و مکسیکویی‎های دلیر که یکی از بهترین بازی‌های‌شان را در طول مسابقات جام جهانی فوتبال نمایش دادند، روانه‌ی کشورشان شدند.

مسابقه دوم این روز، میان تیم‎های ملی فوتبال بلجیم که قدرتمندانه وارد این مرحله شده بود، و جاپان، یگانه نماینده‌ی قاره‌ی آسیا در این دور دایر شد. هر دو تیم مسابقه را به صورت تهاجمی آغاز کردند و جاپانی‎ها با تلاش فراوان دروازه‌ی بلجیم را تهدید می‌کردند. با وجود چندین حمله و ضد حمله که هر کدام می توانست نتیجه‌ی بازی را تغییر دهد، نیمه‌ی اول بدون گول به پایان رسید. در نیمه‌ی دوم هر دو تیم قدرتمندتر ظاهر شده و می‌خواستند هرچه زودتر کار طرف مقابل را یکسره کنند. دقیقه‌ی ۴۸ جاپانی‎ها در نیمه‌ی میدان توپ را داخل محوطه‌ی جزای بلجیم پرتاب کردند. گینکی هاراگوچی، بازیکن شماره هشت جاپان توپ را کنترول کرده، با یک ضربه‌ی دقیق در سمت راست تایبوت کورتویس، دروازه‎بان بلجیم داخل گول کرد. چهار دقیقه بعد از گول اول، بازهم جاپانی‎ها در خارج محوطه‌ی جزا صاحب توپ شدند، تاکاشی اینو، بازیکن شماره ۱۴ جاپان با یک ضربه قوی آن‎ را گول کرد و بازی را دو مقابل صفر به نفع کشور خویش رقم زد. این خوشی جاپانی‎ها اما کم دوام بود، طوری‎ که در دقیقه ۶۹ جان ویرتونگین، مدافع شماره پنجم بلجیم در حالی که هفده بازیکن دو طرف داخل محوطه جزای جاپان بودند با ضربه سر گول زد و امید تازه به بلجیمی‎ها بخشید. دقیقه‌ی هفتادو‎چهارم بازیکنان بلجیم در سمت چپ میدان جاپان توپ را گرفتند و ایدن هازارد، مهاجم شماره دهم آن‌ها با یک پرتاب بلند توپ را به مروان فیلینی، هافبک شماره هشت بلجیم فرستاد و او آن ‎را با سر وارد گول کرده، بازی را مساوی ساخت. بازی تمام شد و داوران پنج دقیقه وقت تلف شده را اعلان کردند. در وقت‌های تلف شده ستاره‌ی بخت جاپانی‎ها در اقیانوس آرام افتاد و آن‎ها مستحق یک ضربه‌ی کارنر شدند، بعد از این که کارنر پرتاب شد، دروازه‎بان زرنگ بلجیم آن را فوراً به یکی از مدافعان رسانده و یک ضد حمله تا نیمه‌ی میدان صورت گرفت. بازیکنان بلجیمی با استفاده از خلایی که در خط دفاعی چاپان ایجاد شده بود داخل محوطه‌ی جزا شده و ناصر چادلی، بازیکن مراکش الاصل بلجیم توپ را داخل گول ساخت. برد بلجیم در چهل‎و‎هشت سال مسابقات جام جهانی فوتبال بی‎سابقه است، زیرا در این مدت هیچ کشوری نتوانسته از دو مقابل صفر، خود را با سه گول پیروز سازد.     

سویس و سویدن در آخرین روز مسابقات دور دوم مقابل هم صف آرایی کردند. سویدن با یک تیم منسجم که توانسته بود با توانایی خوب از دور مقدماتی و دور گروهی به مرحله حذفی برسد در مقابل تیم سویس ظاهر شد. هر دو تیم تلاش داشتند تا جایگاه‌شان را برای دور بعدی تثبیت کنند. بازی در نیمه اول بدون گول به پایان رسید اما در دقیقه شصت‎وشش ایمل فورسبرگ، بازیکن شماره دهم سویدن با یک شوت قوی از خارج محوطه جزای سویس، گول زد. بازی در حالی که کامل در کنترول سویسی‎ها بود، با همان تک گول سویدن به پایان رسید و آن کشور وارد دور یک چهارم نهایی شده، سویس حذف شد.

بازی دوم روز چهارم یا آخرین بازی دور دوم با رویارویی انگلیس و کولمبیا آغاز شد. انگلیس که هنوز تصور می‌شد از شکست در مقابل بلجیم به خود نیامده، یک بازی نه چندان خوب را به نمایش گذاشت. در آن سوی دیگر کولمبیا بازی خشن و نیمه دفاعی را پیشه کرد و هیچ گونه هماهنگی در خط تهاجمی آن دیده نمی‌شد. نیمه‌ی اول به پایان رسید و در نیمه‌ی دوم به دنبال خطا‎های مکرر کولمبیایی‎ها، تیم ملی فوتبال انگلیس زمانی صاحب یک ضربه از نقطه‌ی پنالتی شد که مدافع آن کشور در داخل محوطه‌ی جزا هری کین، کاپیتان انگلیس را به زمین زد. هری کین پشت توپ ایستاد و با یک ضربه توپ را گول کرده، بازی را یک مقابل صفر به نفع انگلیس ساخت. بازی نیمه‌ی دوم به پایانش نزدیک می‌شد که به دنبال یک ضربه از نقطه‌ی کارنر یری مینا، بازیکن شماره سیزده کولمبیا با یک ضربه سر گول زد و مسابقه را به وقت اضافه کشانید.

در وقت اضافی کولمبیایی‌ها بهتر ظاهر شدند و حملات پیهم را سازمان دادند، اما مدافعین انگلیس با دفع توپ و سازماندهی ضد حمله نگذاشتند دروازه‌ی‌شان باز شود. سرانجام کار به ضربات از نقطه‌ی پنالتی کشید و انگلیس توانست چهار گول بزند در حالی که دو ضربه‌ی کولمبیایی‌ها یکی به تیر دروازه خورد و دیگرش را دروازه‎بان مهار کرد. بنابرین نتیجه‌ی بازی چهار مقابل سه به نفع انگلستان شد و کولمبیا به جمع هشت کشور حذف شده پیوست.   

قابل یادآوری است که دور یک چهارم نهایی با حضور هشت تیم برتر فوتبال جهان هر یک فرانسه، یوراگوای، روسیه، کرویشیا، برازیل، بلجیم، سویدن و انگلیس برگزار می‌شود و کشورهای فرانسه، روسیه، برازیل و سویدن به ترتیب در مقابل یوراگوای، کرویشیا، بلجیم و انگلستان  قرار می‌گیرند.

 

(ادامه دارد)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن