روز جهانی پناهنده‌گان؛ کمیسیون مستقل حقوق بشر از حکومت خواست تا با عوامل بحران مهاجرت مقابله کند

۸صبح، کابل: کمیسیون مستقل حقوق بشر به مناسبت روز جهانی پناهنده‌گان از دولت خواسته است که با عوامل بحران مهاجرت در کشور مقابله کند.

در خبرنامه کمیسیون مستقل حقوق بشر که به مناسبت بیستم جون، روز جهانی پناهنده‌گان، روز شنبه، سی‌ویکم جوزا نشر شد، جنگ، خشونت، تبعیض، فساد، بی‌کاری و فقر از مهم‌ترین عوامل بحران مهاجرت برشمرده شده است.

این کمیسیون از حکومت خواسته است که افزون بر مقابله با عوامل بحران مهاجرت، با بهره‌گیری هدف‌مند از ابزارهای حقوقی و دیپلماتیک از حقوق پناه‌جویان و مهاجران دفاع کند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر به مناسبت روز جهانی پناهنده‌گان از طرف‌های درگیر بار دیگر خواسته است که تن به آتش‌بش بدهند و مذاکره بین‌الافغانی را برای دست‌یابی به صلح پایدار و ختم جنگ آغاز کنند.

این نهاد، ادامه جنگ را به عنوان عامل اصلی نقض حقوق بشر و بی‌جاشده‌گی، مهاجرت و پناهنده‌گی عنوان کرده است.

افغانستان از کشورهایی به شمار می‌رود که شمار زیادی از شهروندانش مهاجر شده‌اند و به این دلیل از عمده‌ترین کشورهای مبدا مهاجرت خوانده می‌شود.

میلیون‌ها مهاجر افغان در کشورهای همسایه، منطقه و جهان به سر می‌برند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر گفته است که افغانستان، افزون بر چالش‌های بزرگ متفاوت، با بحران پناهنده‌گان و مهاجران نیز درگیر است.

طبق معلومات این نهاد، شمار زیادی از «تراژیک‌ترین موارد نقض حقوق بشری مانند غرق شدن در آب‌ها، کشتار، توقیف درازمدت در اردوگاه‌ها و… در عرصه مهاجرت و ‌پناهنده‌گی رخ می‌دهند.»

گفتنی است که هرچند افغانستان قانون پناهنده‌گی ندارد، اما در سال‌های اخیر شماری از شهروندان خارجی درخواست پناهنده‌گی در کشور داده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن