سازمان جهانی صحت: شیوع ویروس کرونا هنوز به پایان نرسیده است

۸صبح، کابل: سازمان جهانی صحت می‌گوید با آن‌که میزان مرگ‌ومیر ناشی از شیوع ویروس کرونا نسبت به گذشته کاهش یافته، اما همه‌گیری این ویروس هنوز پایان نیافته است.

تدروس آدهانوم قبریسوس، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت (WHO) روز پنج‌شنبه، ۱۹ حوت، در یک نشست خبری در جینوا اعلام کرد که با کاهش تلفات ویروس کرونا، شماری از کشورها در حال برداشتن محدودیت‌ها هستند، اما هنوز هم تا پایان فاصله زیادی وجود دارد.

او یادآور شد که از آغاز شیوع ویروس کرونا تاکنون، بیش از شش میلیون نفر در اثر ابتلا به این ویروس جان باخته‌اند.

از سوی دیگر مدیر کل سازمان جهانی صحت تأکید کرد که بسیاری از کشورهای آسیایی و اقیانوسیه با افزایش سریع موارد ابتلا به کرونا و مرگ‌ومیر ناشی از آن مواجه‌اند.

او با ابراز نگرانی افزود که برخی دیگر از کشورها اما میزان آزمایش‌های کرونایی را برای شناسایی مبتلایان به‌شدت کاهش داده‌اند.

قبریسوس تأکید کرد که این توانایی سازمان جهانی صحت برای ردیابی گسترش و تکامل ویروس کرونا را مختل می‌کند. او افزود که آزمایش کرونا هم‌چنان ابزار حیاتی در مبارزه با این ویروس است.

گفتنی است که ویروس کرونا برای نخستین بار در سال ۲۰۲۰ میلادی در ووهان چین شناسایی شد و به‌سرعت به سایر کشورها شیوع پیدا کرد. در افغانستان نیز اولین مورد ابتلا به کرونا در پنجم حوت سال ۱۳۹۸ ثبت شد. از آن زمان تاکنون ده‌ها هزار نفر به دلیل ابتلا به این ویروس در کشور جان داده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا