سازمان جهانی صحت درباره «سونامی مبتلایان» شیوع همزمان انواع اومیکرون و دلتای کرونا هشدار داد

۸صبح، کابل: سازمان صحی جهان درباره خطر ناشی از شیوع همزمان انواع اومیکرون و دلتای کووید-۱۹ در جهان هشدار داده است. این سازمان شیوع همزمان این دو سویه کرونا را به «سونامی» تشبیه کرده است.

تدروس آدهانوم گبریسوس، رییس سازمان جهانی صحت، روز چهارشنبه، هشتم جدی، در یک نشست خبری اعلام کرد که گردش همزمان انواع دلتا و اومیکرون باعث ایجاد «سونامی موارد ابتلای روزانه» می‌شود.

به گفته او، در حال حاضر دلتا و اومیکرون دو تهدیدی است که موارد ابتلا را به رکورد می‌رساند و منجر به افزایش بستری شدن در شفاخانه‌ها و نیز مرگ‌ومیر می‌شود.

رییس سازمان جهانی صحت هم‌چنان درباره فروپاشی سیستم‌های صحی نیز بر اثر شیوع سونامی‌وار انواع دلتا و اومیکرون ویروس کرونا هشدار داده است.

تدروس آدهانوم گبریسوس گفته است: «من بسیار نگرانم که سویه اومیکرون که مسری‌تر است همزمان با سویه دلتا باعث سونامی موارد ابتلاهای روزانه شود. این موضوع فشار زیادی بر سیستم‌های درمانی در جهان وارد می‌کند و آن‌ها را به مرز فروپاشی می‌کشاند.»

با این حال، سازمان صحی جهان درخواست همیشه‌گی خود را از کشورها برای توزیع عادلانه واکسین‌ها تکرار کرده است. به گفته رییس سازمان صحی جهان، تأکید بر تزریق دوز تقویتی در کشورهای ثروت‌مند سبب می‌شود که کشورهای فقیرتر با کمبود واکسین روبه‌رو شوند.

تدروس ادهانوم افزود که سازمان جهانی صحت تلاش می‌کند که تا هر کشوری به هدف پوشش ۷۰ درصدی واکسین کرونا تا اواسط سال ۲۰۲۲ میلادی برسد و این موضوع به پایان مرحله حاد همه‌گیری کمک کند.

دکمه بازگشت به بالا