سازمان صحی جهان: سیستم شکننده صحی افغانستان نیاز به حمایت جدی دارد

۸صبح، کابل: سازمان صحی جهان در‌ گزارشی گفته است که افغانستان با یک بحران بشردوستانه بی‌سابقه مواجه است و سیستم صحی شکننده این کشور همچنان به شدت نیاز به حمایت دارد.

در این گزارش که روز دوشنبه، ۲۷ جدی نشر شد، آمده است که صندوق مرکزی واکنش اضطراری سازمان ملل متحد، از نوامبر ۲۰۲۱ تا جنوری ۲۰۲۲، حدود ۴۵ میلیون دالر به سازمان صحی جهان و صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل یا یونیسف برای حمایت از ۲ هزار و ۱۴۹ مرکز صحی در ۳۱ ولایت افغانستان کمک کرده است.

طبق اعلام سازمان صحی جهان دواهای ضروری، تجهیزات پزشکی و همچنین سوخت گرمایشی در اختیار مراکز صحی قرار داده شده تا نیازهای ضروری آنان در زمستان سخت تأمین شود. این بودجه همچنین سایر هزینه‌های عملیاتی، از جمله معاش حدود ۲۵ هزار کارمند صحی را نیز شامل می‌شود.

سازمان صحی جهان تأکید کرده است که هنوز چالش‌های زیادی در افغانستان وجود دارد که باید رفع شود. این کشور در حال حاضر با شیوع‌ اسهال آبکی حاد، سرخک، تب دنگی، کرونا و مالاریا مواجه است که بار سیستم صحی شکننده را افزایش داده است.

سازمان صحی جهان خاطرنشان کرده است که افزون بر تمام تلاش‌ها، بیش از ۱ هزار و ۲۰۰ مرکز صحی و بیش از ۱۱ هزار کارمند صحی زیر پوشش حمایتی این سازمان قرار نخواهند گرفت.

این هشدار‌ها در حالی مطرح می‌شود که در پی تحولات اخیر در کنار فقر و بیکاری، موج چهارم کرونا نیز در افغانستان شیوع پیدا کرده است. بیشتر مراکز درمانی کرونا در افغانستان نیز از فعالیت باز مانده‌اند و دوا و تجهیزات طبی خیلی کم است.

دکمه بازگشت به بالا