محکومیت گسترده بمب‌گذاری مسجد وزیر محمداکبرخان؛ امرالله صالح طالبان را مسوول دانست

۸صبح، کابل: بمب‌گذاری مسجد وزیر محمداکبرخان در مرکز شهر کابل که در نتیجه آن ایاز نیازی، خطیب این مسجد و یک نماز‌گزار دیگر کشته شده‌اند، با محکومیت گسترده روبه‌رو شده است. در این میان، امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری، گروه طالبان را مسوول این بمب‌گذاری عنوان کرده است.

گروه طالبان اما با رد دست داشتن در این بمب‌گذاری، آن را نکوهش کرده است. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی این گروه، گفته است بمب‌گذاری در مسجد وزیر محمداکبرخان را که در نتیجه آن ایاز نیازی کشته شده است، «جنایت بزرگ» می‌داند.

معاون اول ریاست جمهوری اما در یادداشتی در فیس‌بوکش نوشته است که طالبان نمی‌توانند با نوشتن دو جمله خود را از این «جنایت و ترور» برائت دهند.

امرالله صالح  طالبان را «مخترع ترور، آغازگر عمل زشت انفجار در مسجد و قتل عالمان دین که در بیرون از پاکستان درس خو‌انده‌اند» توصیف کرده و گفته است که این گروه عامل انتحار علیه شخصیت‌های قومی، سیاسی و علمی در کشور است.

معاون اول ریاست جمهوری با بیان این‌که فرض محال است که گروه طالبان در بمب‌گذاری مسجد وزیر محمداکبرخان دست نداشته باشد، گفته است که این گروه ترویج‌دهنده «روش خوارج» است. خوارج گروهی از یاران امام علی خلیفه چهارم اسلام بود که علیه او شورش کرد.

صالح افزوده است که ایاز نیازی مانند «خلیفه چهارم اسلام» در «امامت‌گاهش به شهادت رسیده است.»

معاون اول ریاست جمهوری ادامه داده است که «تفاوت فکری و تفاوت در روش‌های عملیاتی میان طالب و داعش اصلا قابل دید نیست» و این دو گروه در واقع یکی است.

او افزود که وظیفه همه‌ی ما است که «جنایت‌کار» را پیدا کنیم و تأکید کرده است که این کار را خواهیم کرد.

صالح خاطرنشان کرده است که هزاران تن از این افراد که منظور او اعضای گروه طالبان است، در «عقب میله‌های عدالت» انداخته شده‌اند.

امرالله صالح توصیه کرده است که همه هوشیار باشند و به دام دسیسه‌ها و فریب‌های «دشمن» گرفتار نشوند.

صالح می‌گوید که همه دشمن را می‌شناسند، هرچند تلاش کرده است که «تذکره سیاسی‌اش را گاه و ناگاه» جعل کند.

او از مردم خواسته است که با نیروهای دفاعی، پولیس و استخبارات همکار باشند تا روزی از «چنگال شیطانی و خون‌آلود تروریستان» کشور را بیرون کنند.

محمداشرف غنی، رییس جمهور نیز بمب‌گذاری مسجد وزیر محمداکبرخان را «تروریستی» خوانده و آن را محکوم کرده است.  آقای غنی گفته است که حمله بر مساجد، تکایا، شفاخانه‌ها، غیرنظامیان و تأسیسات عامه، «جنایت ضدبشری» است.

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی، نیز حمله بر مسجد وزیر محمداکبرخان را «ظالمانه و تروریستی» خوانده است.

او گفته است که این نوع حملات در هیچ «کیش و آیینی» جواز ندارد و از نهادهای مسوول خواسته است که عاملان این حمله را به پنجه قانون بسپارند.

نماینده غیرنظامی ناتو در افغانستان بمب‌گذاری مسجد وزیر محمداکبرخان را محکوم کرده است.

برخی از سیاسیون نیز بمب‌گذاری  در مسجد وزیر محمداکبرخان را محکوم کرده‌اند.

شام روز سه‌شنبه، سیزدهم جوزا، مواد انفجاری که در صحن مسجد وزیر محمد اکبرخان در کابل جاسازی شده بود، انفجار کرد. طبق معلومات وزارت امور داخله، در نتیجه این انفجار دو نفر کشته شده و دو نفر دیگر زخم برداشته‌اند. ایاز نیازی، ملا امام این مسجد، ابتدا زخم برداشته بود و سپس در شفاخانه جان باخت.

ایاز نیازی از چند سال به این سو در مسجد وزیر محمداکبر خان پیش‌نماز بود. او هم‌چنان استاد دانشگاه بود.

دکمه بازگشت به بالا