فعالان حقوق زنان در غور: طالبان عامل افزایش خشونت علیه زنان هستند

خلیل رسولی

کنش‌گران حقوق زن در ولایت غور، از افزایش خشونت‌ علیه زنان در این ولایت ابراز نگرانی می‌کنند و دلیل افزایش این موارد را، ناامنی‌ها و کاهش حاکمیت دولت در این ولایت می‌دانند. به باور آنان، هر روز مناطق زیر کنترل حکومت با حضور طالبان تنگ‌تر می‌شود و این موضوع سبب افزایش خشونت‌های خانواد‌گی شده است.

مقام‌های محلی ولایت غور، با تایید این موارد، از فعالیت و حضور گسترده طالبان در این ولایت ابراز نگرانی کرده و می‌گویند نبود امنیت در ولسوالی‌ها سبب شده تا نهادهای مدافع حقوق زنان نتوانند به درستی برای کاهش خشونت‌ها فعالیت کنند.

کنش‌گران مدنی غور از افزایش  خشونت‌ها علیه زنان در این ولایت نگران‌اند و طالبان را عامل اصلی ترویج این پدیده می‌دانند. از دید آنان، آمار به ثبت رسیده در نهادهای حمایت از حقوق زنان و ارگان‌های عدلی و قضایی، تنها گوشه‌ای از خشونت‌ها در برابر زنان این ولایت است.

به باور فعالان حقوق زنان، بخش بزرگی از خشونت‌ها به دلیل حضور گسترده طالبان، دور از دست‌رسی این نهادها رُخ می‌دهد و آمار خشونت علیه زنان در این ولایت بیش‌تر از مواردی است که در نهادهای مدافع حقوق زن ثبت شده است.

عوامل اصلی افزایش آمار خشونت در برابر زنان، فقر، عدم آگاهیو افزایش باورهای افراطی که از سوی طالبان ترویج و به مردم سرایت می‌کند و نیز تلاش برای منع فعالیت‌های اجتماعی زنان عنوان می‌شود.

سحر نوری، فعال حقوق زنان در غور، به روزنامه ۸صبح می‌گوید، دلیل اصلی افزایش خشونت‌ها، عدم آگاهی خانواده‌‌ها از حقوق زنان و درک نادرست از آموزه‌های دینی است. به باور او، خشونت در برابر زنان در بسیاری از خانواده‌ها وجود دارد، اما آنان از بیان این موارد و مراجعه به نهادهای عدلی و قضایی هراس دارند.

او برایم از خشونت‌های صورت گرفته با بانوی جوانی قصه کرد که در شهر فیروزکوه مرکز ولایت غور زندگی می‌کند و بارها از سوی شوهرش لت‌وکوب شده است. وی می‌افزاید این زن جوان به دلیل داشتن پنج فرزند، تمام سختی‌ها را به جان خریده و هر بار خودش زخم‌هایش را مرهم می‌زند.

آن‌گونه که خانم نوری می‌گوید شوهر این زن جوان او را تهدید کرده و هشدار داده است اگر به نهادهای عدلی و قضایی از شکایت کند، او را به قتل می‌رسانَد. کنش‌گران مدنی در غور، از افزایش خشونت در برابر زنان نگران‌اند و عامل آن را، عدم حاکمیت دولت در بسیاری از مناطق این ولایت عنوان می‌کنند.

وزیر نورانی، از فعالان مدنی غور، در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح باور دارد که حضور پر‌رنگ طالبان در ولسوالی‌ها سبب افزایش خشونت علیه زنان در این ولایت شده است. به گفته‌ی او، خشونت علیه زنان در ولایت غور بسیار بلند است، اما چون حاکمیت دولت در ولسوالی‌ها کم‌ است، ثبت خشونت‌ها نیز در نهادهای عدلی و قضایی کم‌تر انجام می‌شود.

آقای نورانی می‌افزاید، بسیار از خشونت‌ها در مناطق زیر کنترل طالبان اتفاق می‌افتد و در دادگاه‌های صحرایی همان مناطق هم فیصله می‌شود و یا افرادی که در برابر زنان مرتکب خشونت می‌شوند، برای فرار از چنگ قانون، به ساحات زیر کنترل طالبان می‌گریزند.

مسوولان ریاست امور زنان ولایت غور از افزایش آمار خشونت علیه زنان در این ولایت خبر می‌دهند. حلیمه پرستش، رییس امور زنان این ولایت، به روزنامه ۸صبح می‌گوید در سال جاری شمار   خشونت‌‌های ثبت شده علیه زنان، به ویژه خشونت‌های شدید، افزایش یافته است. از ابتدای سال تاکنون ۸۱ قضیه خشونت در این ریاست درج شده که شامل هشت قضیه خشونت شدید بوده است.

رییس امور زنان غور می‌افزاید، در سال گذشته ۱۲۰ مورد خشونت علیه زنان در این نهاد ثبت شده بود که شامل شش قضیه خشونت شدید از جمله قتل و خودکشی زنان بود و در هشت ماه سال روان، هشت مورد خشونت شدید به ثبت رسیده است.

لیلی‌ماه ساحل، سارنوال اختصاصی منع خشونت علیه زنان در ولایت غور‌، به روزنامه ۸صبح می‌گوید در هشت ماه گذشته سال جاری به ۱۸ دوسیه خشونت علیه زنان رسیدگی شده که شامل خشونت‌هایی چون قتل، خودکشی، ازدواج‌های زیر سن و لت‌وکوب بوده است.

او می‌افزاید، در حال حاضر روی دوسیه قتل یک بانو کار می‌کند که به شکل وحشت‌ناکی مورد خشونت فیزیکی قرار گرفته و در بدنش آثار «هفتاد ضربه چاقو و اشیای تیز» دیده می‌شد. این مقام محلی غور تأکید دارد، به دلیل وجود ناامنی‌ها و حضور طالبان در ولسوالی‌های غور، موارد اندکی از خشونت‌ها علیه زنان، به آنان راجع می‌گردد.

به باور فعالان حقوق زن در غور، بررسی واقعات خشونت نشان می‌دهد که دلیل افزایش خشونت‌ها، آگاهی بیش‌تر زنان از حقوق‌شان پس از ایجاد «سارنوالی‌های ویژه منع خشونت» در ولایات و مراجعه آنان به نهادهای مدافع حقوق زنان بوده است.

در گرماگرم چانه‌زنی‌ها بر سر صلح، یکی از نگرانی‌های اصلی زنان در کشور، ایجاد محدودیت به دنبال حضور طالبان در حکومت است. مسأله‌ای که زنان محروم ولایت غور را نیز مانند هزاران زن دیگر در کشور، نگران آینده‌ی مبهم پساصلح کرده است.

دکمه بازگشت به بالا
بستن