بانوان نامزد مجلس: «بی‌باوری به زنان» کمپین‌های ما را دشوار کرده است

مصور‭ ‬زادفر

شماری از زنان نامزد در انتخابات مجلس نماینده‌گان می‌گویند که سنت‌های حاکم در اجتماع،‌ اقتصاد ضعیف و ناامنی از دشواری‌های فرا راه آنان در کارزارهای انتخاباتی‌شان است.

مریم سما نامزد انتخابات مجلس نماینده‌گان از کابل می‌گوید که سنت‌های حاکم و موانع اجتماعی کار را برای کارزارهای انتخاباتی آنان دشوار کرده است. به باور خانم سما، شماری از مردم هنوز به زنان «بی‌باور» اند و نامزدان زن در بعضی مواقع با «نادیده گرفتن» نیز روبه‌رو می‌شوند. این نامزد انتخابات مجلس نماینده‌گان کابل گفت: «در عرصه‌ی سیاسی هنگامی که زنان خواسته باشند وارد تصمیمات سیاسی شوند، موانع بی‌باوری و سنت وجود دارد. حتا در بین خود زنان نیز این دیدگاه وجود دارد.»

مریم سما می‌گوید در سال‌هایی که گذشت، نهادهای حقوق زن و وزارت امور زنان، برای تغییر دیدگاه مردم نسبت زنان کارهای آن‌چنانی که باید، انجام نداده‌اند. خانم سما هم‌چنان مشکلات اقتصادی زنان و امنیت را از دیگر دشواری‌های فرا راه‌شان در روند کارزارهای انتخاباتی می‌داند.

در همین حال، زهرا سپهر، یکی دیگر نامزدان انتخابات مجلس نماینده‌گان نیز دیدگاه‌های سنتی حاکم بر جامعه نسبت به فعالیت‌های سیاسی زنان را از دشواری‌های فرا راه‌شان در کارزارهای انتخاباتی می‌خواند. خانم سپهر ادعا می‌کند که در برخی جاها کمپین‌هایی مبنی بر این‌که زنان شایسته‌گی حضور در مجلس نماینده‌گان را ندارند، راه‌اندازی شده است.

به گفته‌ی خانم سپهر برای کشاندن پای زنان به صندوق‌های رأی‌دهی، نامزدان باید در تبلیغات‌شان روش‌ آگاهی‌دهی زنان و تغییر دیدگاه آنان نسبت به انتخابات را در نظر بگیرند. خانم سپهر گفت: «من در تبلیغات انتخاباتی‌ام، بیش‌تر روش آگاهی‌دهی شهروندان به ویژه زنان را نسبت به حقوق اساسی‌شان در بخش‌های تعلیم و تربیت، نقش آنان در سیاست و حضور آنان در انتخابات، در نظر گرفته‌ام.»

نبود فضای آزاد و امن برای تبلیغات انتخاباتی نامزدان زن در انتخابات مجلس نماینده‌گان، از دیگر دشواری‌های این نامزدان عنوان می‌شود. زهرا سپهر می‌گوید: «مشکل امنیت و سنت‌های حاکم باعث شده که زنان نامزد در انتخابات مجلس نماینده‌گان مجبور شوند که فقط یک محل ویژه را برای تبلیغات‌شان انتخاب کنند و دست‌رسی بیش‌تر به مردم نداشته‌اند.»

 

واکنش‌ فعالان حقوق زن

زرقا یفتلی، فعال حقوق زن می‌گوید بسیاری زنان نامزد در انتخابات مجلس نماینده‌گان، به دلیل مشکلات امنیتی نمی‌توانند به مناطق دوردست از بهر تبلیغات انتخاباتی‌شان بروند. خانم یفتلی هم‌چنان می‌گوید که دست‌رسی نداشتن زنان به منابع خوب اقتصادی، باعث شده است که کارزارهای انتخاباتی نامزدان زن در مجلس نماینده‌گان کم‌رنگ‌تر شود.

زرقا یفتلی هم‌چنان می‌افزاید که در شماری از ولایت‌های کشور، مردم هنوز آماده‌ی پذیرفتن این نیستند که از آنان در مجلس نماینده‌گان، یک زن نماینده‌گی کند.

در همین حال لیلا جعفری، فعال حقوق زن می‌گوید که نامزدان مرد بیش‌تر از سوی حلقاتی در درون حکومت و متنفذان در میان مردم، حمایت می‌شوند. حمایت‌ها هم از لحاظ امنیتی و هم معنایی،‌ از نامزدان زن نسبت به مردان کم‌رنگ‌تر است. خانم جعفری هم‌چنان از وجود رقابت‌های منفی میان نامزدان زن سخن می‌زند. لیلا جعفری هم‌چنان می‌افزاید که این دیدگاه که رفتن زنان به مجلس نماینده‌گان به منفعت مردم است، در اذهان عامه کم‌تر وجود دارد.

 

نگرانی نهادهای ناظر

نهادهای ناظر انتخابات می‌گویند که شماری از زنان نامزد در انتخابات مجلس نماینده‌گان به دلیل تهدیدات بلند،‌ از وارد شدن به کارزارهای انتخاباتی انصراف داده‌اند.

یوسف رشید، رییس فیفا در گفت‌وگو با ۸صبح گفت که سه تن از نامزدان زن در انتخابات مجلس نماینده‌گان در ولایت‌های بلخ، سرپل و هرات به دلیل تهدیداتی که دریافت کرده‌اند، از نامزدی‌شان انصراف داده‌اند. آقای رشید هم‌چنان افزود یکی دیگر از نامزدان زن در انتخابات مجلس نماینده‌گان، در یک حادثه‌ی ترافیکی در بادغیس جان باخته است. رییس فیفا می‌گوید که این نامزد انتخابات مجلس نماینده‌گان، پیش از حادثه تهدید شده بود.

آقای رشید در ادامه‌ی سخنانش می‌گوید که در کنار مشکلات امنیتی و سنتی، سطح تهدیدات بر زنان، نسبت به مردان میان نامزدان انتخابات مجلس نماینده‌گان بیش‌تر است. وی هم‌چنان افزود که شمار زنان نام‌نویسی شده برای رأی‌دهی، در شماری از ولسوالی‌ها بسیار کم‌تر بوده است. آقای رشید می‌گوید در بعضی ولسوالی‌ها پروسه‌ی نام‌نویسی رأی‌دهنده‌گان انجام نشده است و در بعضی نیز، زنان برای نام‌نویسی مراجعه نکرده‌اند.

رییس فیفا هم‌چنان افزود که کمیسیون انتخابات با هم‌کاری وزارت امور زنان باید یک سلسله برنامه‌هایی را برای سهم‌گیری زنان در انتخابات برگزار می‌کرد.

 

کارزارهای انتخاباتی در ولایت‌ها

برخی از نامزدان زن در انتخابات مجلس نماینده‌گان از ولایت‌ها می‌گویند که دلایل امنیتی باعث شده که آنان توانند به تبلیغات انتخاباتی‌شان خوب‌تر برسند.

آصفه شاداب، نامزد انتخابات مجلس نماینده‌گان از فاریاب می‌گوید که آنان تنها در سه ولسوالی ولایت فاریاب تا حدی می‌توانند به تبلیغات انتخاباتی‌شان بپردازند. خانم شاداب می‌گوید خود او هنوز حتا نتوانسته است به همین سه ولسوالی برود، اما تبلیغات او در این ولسوالی‌ها از سوی نماینده‌گانش صورت می‌گیرد.

در همین حال، ثریا صبح‌رنگ، نامزد انتخابات مجلس نماینده‌گان از ولایت هرات می‌گوید که مردم این شهر، نسبت به این‌که زنان وارد کارزارهای انتخاباتی شده‌اند، خوش‌بین اند. خانم صبح‌رنگ می‌گوید که حضور زنان در تبلیغات انتخاباتی او، پررنگ بوده است.

این در حالی است که روز شنبه (۲۱ میزان) انفجاری در یک گردهمایی تبلیغات انتخاباتی نظیفه یوسفی‌بیک، نامزد انتخابات مجلس نماینده‌گان در تخار رخ داد. مسوولان امنیتی ولایت تخار گفته‌اند که در این انفجار ۱۴ تن کشته شدند و ۳۵ تن دیگر زخم برداشتند.

 

عکس‌های نامزدان زن در سطح شهر

یک بخش دیگر از دشواری‌هایی که نامزدان زن در انتخابات مجلس نماینده‌گان با آن روبه‌رو شده‌اند، بحث‌هایی است که بر سر چگونه‌گی رویت عکس‌های آنان در سطح شهر به وجود آمده است. زهرا سپهر مدعی است که انتقادهای گوناگون در شبکه‌های اجتماعی نیز، بیش‌تر متوجه زنان نامزد در انتخابات بوده است، تا مردان.

شماری از زنان نامزد در انتخابات مجلس نماینده‌گان، با عکس‌های پوشیده پوسترهای‌شان را در سطح شهر نصب کرده‌اند. کمیسیون انتخابات می‌گوید که از میان، دو هزار و ۵۶۵ تن نامزد انتخابات مجلس نماینده‌گان، ۴۱۷ تن آن زنان اند. از این شمار، ۱۱۹ تن آن نامزد انتخاباتی مجلس نماینده‌گان از حوزه‌ی کابل استند. قرار است انتخابات مجلس نماینده‌گان،‌ تا پنج روز دیگر برگزار شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن