زنان معترض: حکومت همه‌شمول و مردم‌سالار می‌خواهیم

۸صبح، کابل: شماری از زنان زیرنام «حرکت خودجوش زنان مبارز افغانستان» در فضای بسته دست به اعتراض زده و خواهان حکومت همه‌شمول مبتنی بر مردم‌سالاری شده‌اند.

این معترضان امروز یک‌شنبه، دوازدهم جدی، در کابل خواهان حکومت همه‌شمول مبتنی بر ارزش‌های حقوق بشری شده و از سازمان ملل متحد و جامعه جهانی خواسته‌اند که طالبان را به رسمیت نشناسند.

این زنان معترض وضع محدودیت بر زنان، اخراج زنان از کار، قتل و شکنجه نظامیان پیشین و بررسی گوشی‌های همراه شهروندان از سوی طالبان را نگران‌کننده خوانده‌ و با صدور قطع‌نامه‌ای گفته‌اند: «طالبان باید از ترورهای هدف‌مند دست بردارند و مطابق عفو عمومی‌شان عمل کنند.»

 در قطع‌نامه آنان آمده است که زنان افغانستان خواهان به رسمیت شناختن حقوق‌شان هستند و علیه تبعیض و بی‌عدالتی ایستاده‌گی می‌کنند.

در این قطع‌نامه هم‌چنان تصریح شده که طالبان باید ترکیب قومی و جنسیتی را در ادارات دولتی رعایت کنند و در مراسلات رسمی از تبعیض زبانی کار نگیرند.

این زنان بر نظم مبتنی بر قانون اساسی تأکید کرده و افزوده‌اند که اقلیت‌های قومی و زبانی نباید از حقوق سیاسی‌شان محروم شوند. آنان خواهان جلوگیری از وضع محدودیت علیه آزادی بیان و حقوق شهروندی شده‌اند.

رسیده‌گی به وضعیت کودکان، عدم محرومیت والدین کودکان از کار و مشارکت عادلانه زنان از خواست‌های دیگر این متعرضان است.

این در حالی است که زنان پیش از این نیز بارها دست به اعتراض مدنی زده و خواهان به رسمیت شناخته شدن حقوق‌شان شده‌ بودند؛ اما طالبان بارها تأکید کرده‌اند که حقوق زنان را مطابق شریعت اسلامی در نظر خواهند گرفت.

دکمه بازگشت به بالا