زنان بامیانی: ماموران امر به معروف طالبان زنده‌گی را برای ما جهنم ساخته‌اند

۸صبح، بامیان

محتسبان اداره امر به ‌معروف و نهی از منکر طالبان به‌تازه‌گی فعالیت‌‌شان را در ولایت بامیان آغاز کرده‌اند. این محتسبان با ایجاد ایست‌های بازرسی، عابران را بررسی و آنان را موعظه می‌کنند که اصول دینی را رعایت کنند. بیشترین تأکید این افراد روی چگونه‌گی پوشش زنان است. شماری از زنان بامیانی این اقدام محتسبان اداره امر به ‌معروف طالبان را مداخله در امور شخصی و تجاوز بر حریم خصوصی‌شان می‌دانند. آنان تأکید می‌کنند که زنده‌گی برای‌شان شبیه جهنم شده؛ زیرا آزادی‌های آنان سلب شده و مکلف‌اند طبق خواست طالبان لباس بپوشند.

شقایق (مستعار) یکی از دختران بامیانی است. او می‌گوید که ماموران ریاست امر به ‌معروف و نهی از منکر طالبان از شش روز به این‌سو بررسی نوع پوشش زنان را در بامیان آغاز کرده‌اند. خانم شقایق می‌افزاید که در شش روز گذشته دست‌کم ۱۰ دختر جوان در این ولایت به دلیل پوشیدن شلوار جین یا کرمچ با شلاق و چوب تر از سوی طالبان لت‌و‌کوب شده‌اند. خانم شقایق توضیح می‌دهد که محتسبان طالبان در ساحه «میدان الکین» ایست بازرسی ایجاد کرده و چگونه‌گی حجاب زنان را مورد بررسی قرار می‌دهند.

این دختر جوان بامیانی که شاهد رویدادهای دل‌خراش در مرکز بامیان بوده است، با ابراز نگرانی می‌گوید: «ماموران امر به ‌معروف و نهی از منکر طالبان زنده‌گی را برای زنان و دختران بامیانی جهنم ساخته. این ماموران حتا درباره جزییات لباس زنان نظر می‌دهند.» خانم شقایق علاوه می‌کند که او چپن عربی پوشیده و حجاب را به‌گونه کامل رعایت کرده بوده، اما بازهم ماموران امر به ‌معروف و نهی از منکر طالبان به او هشدار داده‌اند که در شهروبازار رفت‌و‌آمد نکند.

مروه (مستعار) دختر دیگری است که چشم‌دیدش را از برخورد خشونت‌آمیز ماموران امربه‌معروف و نهی از منکر طالبان با زنان در شهر بامیان بیان می‌کند. مروه می‌گوید که روز چهارشنبه هفته گذشته (۱۹اسد) محتسبان امر ‌به ‌معروف و نهی از منکر طالبان یک دانشجوی دختر را که لباس رنگه بر تن داشت، در ساحه سر بازار در شهر بامیان از موتر پایین کرده و چندین شلاق بر ساق پایش زده‌اند. خانم مروه می‌افزاید که افراد طالبان به آن دانشجو هشدار دادند که هرچه زودتر خود را از شهر دور کند؛ در غیر این صورت یک شاجور مرمی را به او شلیک خواهند کرد.

باشنده‌گان بامیان می‌گویند که محتسبان امر به ‌معروف و نهی از منکر طالبان در هفت مسیر این شهر از جمله دهن‌زرگران، سرِ بازار، جاده نو، میدان ‌الکین، میدان ‌ترافیک، جاده شهرک ملاغلام و سه‌راهی کابل‌بانک ایست‌های بازرسی ایجاد کرده و زنان و دختران را بیشتر به بهانه‌های مختلف توهین و تحقیر می‌کنند و مورد ضرب‌وشتم قرار می‌دهند.

در همین حال، شماری از مسافران شاهراه بامیان‌ـ‌کابل نیز می‌گویند که محتسبان امر ‌به ‌معروف و نهی از منکر طالبان در ساحه «دهن زرگران» در شهر بامیان ایست بازرسی ایجاد کرده و به راننده‌گان این مسیر هشدار داده‌اند که زنان بدون محرم را سوار موتر نکنند.

نظام‌الدین (مستعار) یکی از مسافرانی است که از کابل به بامیان سفر کرده. او می‌گوید که همین که وارد شهر بامیان شده، در ورودی این شهر محتسبان امر به ‌معروف و نهی از منکر طالبان موتر حامل او و سه مسافر دیگر را توقف داده و به راننده آن‌ها هشدار داده که پس از این زنانی را سوار موتر نکند که حجاب شرعی نپوشیده باشند.

ریاست امر به ‌معروف و نهی از منکر طالبان در بامیان درباره محدودیت‌های وضع‌شده این اداره علیه زنان و دختران در این ولایت ابراز نظر خاصی نکرده، اما محتسبان این اداره برای بررسی و موعظه به مردم در نقاط مختلف شهر مستقر شده‌اند.

منابع محلی در بامیان نیز با نگرانی می‌گویند که دستاوردهای دو دهه پسین زنان در این ولایت، به‌ویژه در بخش‌های آموزش، ورزش، مسایل فرهنگی، اجتماعی و سیاسی با روی کار آمدن رژیم طالبان به‌گونه تکان‌دهنده‌ای از بین رفته است. براساس گفته‌های منابع، زنان و دختران بامیانی در ۲۰ سال پسین هیچ‌گاهی این‌گونه در تنگنا قرار نگرفته بودند.

با این همه، این نخستین باری نیست که شهروندان از کارکرد محتسبان ریاست امر به ‌معروف طالبان شکایت می‌کنند. پیش از این در ولایت‌های مختلف کشور از افراد این اداره شکایت شده که به حریم خصوصی شهروندان مداخله می‌کنند. افراد این اداره حتا در کابل نیز بارها موترهای شخصی را توقف داده و درباره رابطه زن و مردی که در داخل موتر نشسته‌اند، پرسیده‌اند. محتسبان این اداره به زنان اجازه نمی‌دهند که یک زن در چوکی پیش‌روی موتر، کنار راننده بنشیند؛ در صورتی که زن دیگری هم در موتر نباشد.

دکمه بازگشت به بالا