نگرانی زنان ورزش‌کار از صلح با طالبان؛ حتا در شرایط کنونی آزادانه ورزش نمی‌توانیم

زهرا عطایی

در حالی که قرار است با رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان مذاکرات بین دولت و طالبان آغاز شود، گروهی اما نگران آزادی‌ها و دست‌آوردهای‌شان هستند. زنانی که در ۱۹ سال گذشته به رغم محدودیت‌های بسیار به ورزش روی‌ آورده‌اند، ضمن بیزاری از جنگ و خشونت، نگران از دست رفتن فضایی‌اند که به آن‌ها مجال داده است تا ورزش کنند. زنان ورزش‌کار خواهان صلحی‌اند که در آن عدالت تأمین و حقوق زنان احترام شود و زنان قربانی نباشند.

زنان ورزش‌کار از برآیند پروسه صلح با طالبان هراس دارند. آنان می‌گویند که اگر سال‌ها هم بگذرد، باز هم دیدگاه طالبان درباره زنان تغییر نمی‌کند و این گروه به حقوق زن به عنوان حقوق انسانی، باور ندارد. از نظر زنان ورزش‌کار، صلح با طالبان تداوم «قتل، خون‌ریزی و کشتار» بوده و تأمین صلح بدون تغییر بنیادین در باورهای این گروه، بیش‌تر بازی با کلمات است. زنان ورزش‌کار از شرایط فعلی ورزش‌کاران در جامعه نیز راضی نیستند.

به باور این زنان، در شرایط کنونی که گروه طالبان حاکم نیست، از سوی افراد ناشناس تهدید می‌شوند و احساس امنیت نمی‌کنند و با آمدن طالبان این مشکلات گسترده‌تر می‌شود.

فخریه ممتاز ۴۳ ساله، استاد رشته‌ی یوگا است. او چهار سال می‌شود که در این رشته، زنان را آموزش می‌دهد. فخریه از برآیند صلح با طالبان نگران است. او می‌گوید: «راضی بودن ما و یا نبودن ما اصلاً مهم نیست، چون همه چیز در این کشور تحمیلی است.»

تمنا زریاب پریانی، بیش از پنج سال است که در رشته وزن‌برداری کار می‌کند. او عضو تیم ملی بانوان نیز است. تمنا می‌گوید: «اگر سال‌های سال هم بگذرد، طالبان تغییر نمی‌کنند.» او از صلح با طالبان ابراز نگرانی می‌کند و چندان امیدی به آن ندارد. تمنا گفت که در مدت پنج سال به عنوان یک خانم ورزش‌کار مشکلات زیادی را سپری کرده و حالا نیز مشکلات زیادی سد راهش وجود دارد. به باور تمنا، طالبان حقوق زنان را به عنوان حقوق اساسی‌شان به شمار نمی‌‌آورند.

تمنا می‌گوید: «اگر سال‌های سال هم بگذرد، طالبان تغییر نمی‌کنند.»

هلنا صبوری، سه سال در رشته شنا ورزش کرده است. از نظر هلنا، صلح با طالبان بیش‌تر شبیه «بازی با کلمات» است. او مانند دیگر ورزش‌کاران زن از برآیند صلح با طالبان نگران است.

مبارکه محمدی، فوتبالیست است و سه سال در این رشته کار کرده است. مبارکه نگران است که اگر روزی طالبان دوباره قدرت را به دست بگیرند، او دیگر نتواند ورزش کند. مبارکه می‌گوید در حال حاضر نیز  با چالش‌های زیادی دست و پنجه‌ نرم می‌کند و با قدرت گرفتن طالبان این چالش‌ها وسیع‌تر خواهد شد.

مبارکه محمدی سه سال در رشته فوتبال کار کرده است.

خورشید اعظمی، باشنده ولایت تخار و از بانوان ورزش‌کار است که چهار سال در رشته کاراته کار کرده است. او از صلحی نگران است که در آن حقوق زنان نادیده گرفته شود. او می‌گوید: «طالبان اصلاً ارزشی به خواست‌ها و حقوق زنان ندارند تا این‌که بگذارند زنان ورزش کنند.»

خورشید اعظمی چهار سال است که در رشته کاراته، کار می‌کند.

مهناز عباسی ۲۹ ساله ورزش‌کار رشته باسکتبال در بلخ نیز همین نگرانی را دارد. مهناز می‌گوید: «فعلاً که طالبان قدرت ندارند، ما به سختی ورزش می‌کنیم، ولی اگر طالبان بیایند، فکر نمی‌کنم که اجازه دهند زنان ورزش کنند.» این زن ورزش‌کار با نگرانی گفت: «از صلح با طالبان تنها ترس و وحشت به ذهنم می‌آید.»

مهناز عباسی، ورزش‌کار رشته باسکتبال در بلخ

زنان ورزش‌کار خواستار تأمین صلحی‌اند که در آن عدالت تأمین شود و حقوق زنان خط سرخ آن باشد و هیچ انسانی از حقوق بشری خود محروم نشود.

زنان در کشور تا پیش از حکومت طالبان از آزادی نسبی برخوردار بودند. طبق گزارش‌های تاریخی، زنان در دهه‌های ۱۹۷۰ تا ۱۹۹۰ میلادی می‌توانستند پا به پای مردان کار و تحصیل کنند. پس از آمدن مجاهدین و سپس استیلای طالبان، از این آزادی نسبی محروم شدند.

حاکمیت طالبان تحت نام «امارت اسلامی» تجربه امیدبخش برای زنان نبوده است و بیش‌تر این قشر در چهار‌دیواری خانه محصور شدند.

پس از سقوط طالبان و شکل‌گیری نظام جدید، بار دیگر زنان به صحنه آمدند که اینک با تلاش‌های صلح، نگرانی از محو شدن این آزادی نسبی افزایش یافته است.

هرچند طالبان در سال‌های اخیر گفته‌اند که باورشان نسبت به زنان و حق کار و آموزش آن‌ها تغییر کرده است، با آن‌ هم چنین اظهاراتی از نگرانی زنان نکاسته است. هرچند دولت و جامعه جهانی همواره بر حضور معنادار زنان در گفت‌وگوهای صلح و لزوم حفظ آزادی‌ها و دست‌آوردهای زنان در نزدیک به دو دهه‌ اخیر تأکید کرده‌اند.

با این حال، تاکنون مذاکرات مستقیم صلح بین دولت و طالبان شروع نشده است. تأکید مسوولان در دولت همواره حفظ حقوق زنان در جریان مذاکرات صلح بوده است، اما نگرانی‌ها هم‌چنان برجای خود باقی است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن