با خروج شرکت‌های فناوری، انترنت عمومی در روسیه با خطر انزوا مواجه است

دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرده است که در پی تشدید بحران اوکراین و وضع تحریم‌ها علیه روسیه، شماری از شرکت‌های فناوری از این کشور خارج شده‌اند که این امر شهروندان روسیه را با خطر انزوا از انترنت جهانی روبه‌رو کرده است.

دیده‌بان حقوق بشر این مطلب را در گزارشی روز دوشنبه، ۱۴ مارچ مطرح کرده است.

به گفته این نهاد، شرکت‌های فناوری مستقل در حالی فعالیت‌های خود در روسیه را به حالت تعلیق در آورده‌اند که این کشور تلاش‌ها برای مسدودکردن رسانه‌های مستقل و شبکه‌های اجتماعی را دوچندان کرده است.

به باور دیده‌بان حقوق بشر، چنین عملکردی از سوی روسیه شهروندان این کشور را با خطر انزوا از انترنت جهانی مواجه می‌کند.

هیو ویلیامسون، مدیر اروپا و آسیای مرکزی در دیده‌بان حقوق بشر گفته است: «میلیون‌ها روس برای اطلاعات در مورد امور جاری و ارتباط با جهان خارج در میان سانسور بی‌سابقه دولت، به انترنت متکی هستند.»

او افزوده است که شرکت‌های فناوری خارجی باید به دنبال ارائه خدمات و محصولات به مردم روسیه باشند تا به آن‌ها در دسترسی به انترنت و کاهش خطرات انزوا کمک کنند.

پیش از این دولت اوکراین از یک شبکه انترنتی در اروپا خواسته بود که انترنت عمومی جهانی بر روسیه را قطع کند که این درخواست بلافاصله از سوی آن شرکت رد شد.

گفتنی است که همزمان با این، نیروهای روسیه در حال پیشروی به سوی کی‌یف هستند و در جهت دیگر، مردم در همکاری با نیروهای مسلح اوکراین در داخل این شهر برای مقاومت در برابر روس‌ها سنگر گرفته‌اند.

دکمه بازگشت به بالا