با افزایش حملات طالبان؛ میدان‌های نبرد در هرات داغ است

محمدحسین نیک‌خواه

بر اساس معلومات برخی اعضای شورای ولایتی هرات، جنگ‌جویان طالبان طی سه ماه اخیر نزدیک به «دو هزار» حمله بر مواضع نیروهای امنیتی در مناطق گوناگون این ولایت راه‌اندازی کرده‌اند. افزایش خشونت‌ها در هرات، نگرانی اعضای شورای ولایتی و ساکنان این ولایت را به دنبال داشته است. از دید شورای ولایتی هرات، در پی آغاز گفت‌وگوهای صلح، حملات طالبان بر مواضع نیروهای امنیتی افزایش یافته است.

والی هرات، به تازه‌گی در جمع علمای دین و فعالان اقتصادی هرات، افزایش حملات طالبان را تأیید کرد و از تلاش نیروهای امنیتی برای مهار آن سخن گفت. در این میان، حمله جنگ‌جویان طالبان بر ساختمان ولسوالی کرُخ، نگرانی‌ها در مورد وضعیت امنیتی هرات را افزایش داده است.

در جریان هفته‌ی گذشته، طالبان حملات گوناگون را در ولسوالی‌های کرُخ، شیندند، کُهسان، غوریان و پشتون‌زرغون هرات انجام دادند، اما مقام‌های ارشد نظامی در این ولایت، تلاش طالبان برای تصرف مناطق زیر کنترل حکومت را بدون دست‌آورد می‌دانند.

روز دوشنبه، بیست‌ویکم میزان، جنگ‌جویان طالبان بر ساختمان ولسوالی کرُخ ولایت هرات حمله کردند. هرچند منابع مردمی از تصرف این ساختمان به دست طالبان و بازپس‌گیری آن از سوی نیروهای امنیتی سخن می‌گویند، اما روایت مقام‌های محلی این است که با مقاومت نیروهای امنیتی، طالبان از محل فراری شدند.

چند ساعت پس از حمله طالبان بر کرُخ، والی هرات، برای مدیریت جنگ به این ولسوالی سفر کرد و بر اساس خبرنامه‌ای که از سوی دفتر رسانه‌های والی هرات نشر شد، او تا شام روز دوشنبه، در خط نخست نبرد با طالبان حضور داشت.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات، در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید طالبان پس از گلوله‌باری بر ساختمان ولسوالی، به دنبال مقاومت نیروهای امنیتی از محل فرار کردند و در حدود ۳۰ کیلومتری مرکز ولسوالی، با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

نبردهای پراکنده میان نیروهای حکومتی و جنگ‌جویان طالبان طی روزهای اخیر در چند ولسوالی دیگر هرات نیز ادامه داشت، اما جنگ در کرُخ از آن جهت بازتاب گسترده‌تری داشت که این ولسوالی در حدود ۳۵ کیلومتری شهر هرات موقعیت دارد و هراتیان برای تفریح به آن سفر می‌کنند.

افزایش حملات طالبان بر مواضع نیروهای امنیتی در هرات، نگرانی اعضای شورای ولایتی این ولایت را نیز به دنبال داشته است. داکتر مهدی حدید، عضو شورای ولایتی، در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید پس از آغاز مذاکرات مستقیم میان هیأت جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان در شهر دوحه قطر، حملات طالبان در هرات نسبت به گذشته افزایش یافته است. به گفته‌ی او، جنگ‌جویان طالبان تلاش دارند با افزایش حملات بر مناطق زیر کنترل حکومت، مناطق بیش‌تری را تصرف کنند، تا هم در جریان مذاکرات صلح بتوانند امتیاز بگیرند و هم پس از پایان گفت‌وگوهای صلح، جغرافیای بیش‌تری در اختیار داشته باشند و سهم بیش‌تری از حکومت بگیرند.

آقای حدید می‌افزاید، بر اساس معلوماتی که اداره محلی هرات، با اعضای شورای ولایتی شریک کرده است؛ جنگ‌جویان طالبان طی سه ماه گذشته، بیش‌تر از یک هزار ۸۰۰ حمله بر مواضع نیروهای امنیتی در این ولایت انجام داده‌اند.

از دید اعضای شورای ولایتی هرات، حملات طالبان بر مواضع نیروهای امنیتی در جریان سه ماه گذشته «فوق‌العاده» زیاد است و افزایش خشونت‌ها هم‌زمان با مذاکرات مستقیم صلح میان هیأت جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان در شهر دوحه قطر، نگران‌کننده است.

به روایت ساکنان ولسوالی‌های هرات، در شماری از مناطق، مرکز و ساختمان ولسوالی‌ در اختیار حکومت است و سایر بخش‌ها زیر کنترل طالبان می‌باشد و جنگ‌جویان این گروه نسبت به نیروهای امنیتی نفوذ بیش‌تری در ولسوالی‌ها دارند.

در اوضاعی که مردم و اعضای شورای ولایتی هرات از افزایش خشونت‌ها در این ولایت نگران هستند، والی هرات، همین چند روز پیش در نشستی مشترک با اعضای شورای علمای هرات و برخی فعالان اقتصادی، از نبردهای شدید در هشت ولسوالی این ولایت خبر داد.

والی هرات می‌گوید: «بعضی‌ها می‌گویند وحشت ایجاد نکنید؛ هر شب در هشت ولسوالی جنگ می‌کنم و رهبری جنگ را خودم بر عهده دارم. بپرسید از قوماندان قول اردو، از قوماندان کماندو، از قوماندان لوا، از رییس امنیت. یک مرد در این شهر سه ماه است که تا صبح بیدار است؛ بیدار می‌مانم و مبارزه می‌کنم.»

عبدالرووف ارغندیوال، فرمانده قول اردوی ۲۰۷ ظفر، در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید نیروهای ارتش حملات بزرگ طالبان بر مراکز شهرها و مناطق مسکونی را دفع می‌کنند، اما جنگ‌جویان طالبان با انجام حملات کوچک، از محل فرار می‌کنند.

سلطان داوود، فرمانده پولیس هرات، در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح می‌گوید نیروهای کمکی برای مهار حملات طالبان به ولسوالی‌های غوریان، کرُخ، پشتون‌زرغون و شیندند ارسال شده و نیروهای امنیتی از مردم دفاع می‌کنند.

به گفته‌ی او، طالبان از آخرین توان‌شان استفاده می‌کنند تا مناطق بیش‌تری را زیر کنترل بگیرند و بتوانند در مذاکرات صلح از آن به نفع‌شان استفاده کنند. به باور این مقام امنیتی، هرچند نظامیان کشور در حالت دفاعی هستند، اما برای مهار حملات طالبان، عملیات‌های هوایی و زمینی راه‌اندازی می‌شود.

پس از ماه‌ها انتظار برای آغاز مذاکرات مستقیم صلح با طالبان، مردم انتظار داشتند در گرماگرم مذاکرات صلح، آتش میدان‌های نبرد سرد شود، اما برخلاف انتظارها، جنگ میان نیروهای حکومتی و طالبان در نقاط گوناگون کشور، از جمله هرات، شدت بیش‌تری گرفته و میدان‌های نبرد هم‌چنان داغ‌تر شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن