جشن ویساک در کابل برگزار شد

هندوباوران و سیک‌های کشور از کم‌مهری دولت شکایت دارند

ویساک، جشن مذهبی هندوباوران و سیک‌ها در سراسر جهان است. آنان همه ساله سه روز پی در پی را جشن می‌گیرند و از به وجود آمدن مذهب «سیک» تجلیل می‌کنند. از این جشن، روز گذشته در کابل نیز بزرگداشت شد.

هندوباوران و سیک‌های افغانستان امسال جشن ویساک را روز پنجشنبه هفته گذشته آغاز کرده و تا ساعت ۳ بعد از ظهر روز شنبه ادامه‌اش دادند. آنان در این مراسم ۷۲ ساعت متوالی کتاب مذهبی‌شان «گرند» را قرائت می‌کنند. گرند، ۱۴۳۰ صفحه دارد و به زبان «اینکو» نوشته شده است.

مراسم ویساک هر سال با حضور مقام‌های بلند‌پایه‌ی حکومتی تجلیل می‌شد، اما نبود این مقام‌ها در مراسم امسال برای هندوباوران و سیک‌های افغانستان ناامید‌کننده بود.

اوتار سنگ، برگ قومی ‌و سرپرست درمسال‌های هندوباوران و سیک‌های افغانستان، می‌گوید: «تقریباً یکصد و پنجاه نفر را دعوت کردیم ولی از ریاست جمهوری، ریاست اجرایی، اداره‌ی امور، سارنوالی و محکمه کسی نیامد. تمام امید ما از ولسی جرگه و مشرانو جرگه بود، ولی حتا یک نماینده از این دو مجلس نیز  در مراسم امسال شرکت نکردند.»

اوتار سنگ می‌گوید، حضور نماینده‌گان مجلس در این مراسم می‌توانست برای آنان روحیه‌ی مثبت بدهد؛ زیرا آنان مجلس نماینده‌گان را خانه‌ی ملت می‌دانند. به گفته‌ی آنان در کمپاین‌های انتخاباتی برای‌شان وعده‌های گوناگون داده می‌شود، اما بعد از سپری شدن انتخابات کسی به داد‌شان نمی‌رسد.

با این حال در مراسم روز گذشته و در داخل درمسال در کنار هندوباوران و سیک‌ها شماری از مسلمانان نیز دیده می‌شوند، مسلمانانی که برای شریک شدن در شادی‌ هموطنان‌شان آمده‌اند. هندوباوران کابل از اشتراک هموطنان در مراسم مذهبی‌شان اظهار خوشی می‌کنند. بزرگ قومی آنان می‌گوید: «ما بسیار خوش می‌شویم که برادران عزیز مسلمان ما و بازوی راست ما می‌آیند و در جشن ما شرکت کرده، برای ما امیدواری می‌بخشند. ما یک امید پیدا می‌کنیم که اگر برادران هندوباوران و سیک ما این‌جا کم است، برادران مسلمان عزیز ما در پهلوی ما استند.»

ترانه‌ی «کیلتن»، نعت مذهبی هندوباوران و سیک‌ها بخشی از این مراسم است که با‌ هارمونیه و طبل خوانده می‌شود. زنان، ‌مردان، کهن‌سالان و کودکان این اقلیت مذهبی، ۳ روز را با جمع کوچک‌شان در داخل درمسال‌ها سپری می‌کنند. سرودن ترانه‌های گوناگون توسط کودکان، این مراسم را رنگین‌تر می‌سازد.

آنان در این مراسم برای آمدن صلح و آرامی ‌در کشور دعا می‌کنند. سیکوندر سنگ، از نعت‌خوانان این مراسم است. او می‌گوید: «برای خداوند دعا می‌کنیم که کشور ما افغانستان را آرام بسازد تا به خوشحالی زنده‌گی کنیم و مردم افغانستان در هر کشور که باشند، پس به کشور خود بیایند.»

 آنان می‌گویند باید همه‌ی باشنده‌گان این سرزمین دست به دست هم دهند و وطن خود را بسازند. اوتار سنگ می‌گوید دولت باید تمام افغان‌ها از جمله طالبان و غیرطالبان را زیر یک چتر جای دهد تا وطن دیگر به دست بیگانه‌گان ویران نشود.

مشکلات هندوباوران و سیک‎های افغانی

با این حال نماینده‌گان هندوباوران و سیک‌های کشور می‌گویند که حضور آنان در پست‌های دولتی کم‌رنگ است. آنان می‌خواهند برخی از پست‌های دولتی برای هندوباوران و سیک‌ها اختصاص داده شود تا به مشکلات‌شان رسیده‌گی بیشتر شود. 

کمبود مسکن، نبود مرده‌سوزان مناسب و غصب زمین‌های‌شان توسط زورمندان از دیگر مشکلات هندوباوران و سیک‌های افغانستان به شمار می‌رود. اوتار سنگ، با انتقاد از مسئولان دولتی می‌گوید: «این مسئله را چندین‌بار با ارگان‌های ذیربط شریک کردیم، اما دولت ما دولت دالر است. اگر رشوت بدهیم کار ما حل می‌شود و اگر ندهیم کار ما حل نمی‌شود.»

الوک رانجان جها، معاون و سرپرست سفارت هند در کابل نیز در این مراسم اشتراک کرده است. او در یک گفت‌وگوی ویژه با ۸صبح می‌گوید: «بسیار خوشحالم که جمعیت هندوباوران و سیک‌های افغانی همراه با افغان‌های دیگر در اینجا آمده‌اند و در این موقع خوشی،‌ باهم به نعت مذهبی گوش می‌دهند.»

سرپرست سفارت هند، هرچند جمعیت هندوباوران و سیک‌های افغانی را کوچک خواند ولی می‌گوید که آن‌ها یک جمعیت قوی و متحد هستند. آقای رانجان جها می‌گوید: «هرکاری که از دست ما ساخته باشد برای شان انجام می‌دهیم. دروازه‌های سفارت به روی‌شان باز است. هر کمکی که از ما بخواهند به آن توجه می‌کنیم و هرآنچه از دست ما ساخته باشد، ‌برای‌شان انجام می‌دهیم. در روند گرفتن ویزه آسایش به وجود آمده، زیرا روابط افغانستان با هند بهتر شده و همچنان تجارت و رفت و آمد مردم در حال افزایش است.

این در حالی است که مراسم ویساک سال‌های گذشته با شکوه‌تر از امروز برگزار می‌شد. اما به گفته‌ی نماینده‌گان آن‌ها، در حال حاضر از شکوه گذشته خبری نیست. به این دلیل که در این اواخر مهاجرت‌های هندوباوران و سیک‌ها از کشور، تعداد آن‌ها را به مراتب کمتر کرده است.

گفتنی است که مراسم تجلیل از ۳۲۰مین جشن «ویساک» اهل هنود و سیک کشور دو روز قبل در ننگرهار نیز برگزار شد.

 

دیدگاه are closed.