آیا مکاتب و دانشگا‌ه‌ها در پانزدهم اسد باز می‌شوند؟

عبدالاحمد حسینی

وزارت‌های تحصیلات عالی و معارف از آغاز درس‌های دانشگاه‌ها و مکتب‌ها زیر شرایط ویژه صحی خبر می‌دهند. به گفته این وزارت‌ها، ممکن است دروازه‌های دانشگاه‌ها و مکتب‌‌ها روز چهارشنبه، پانزدهم اسد، باز شود. مقام‌ها در وزارت تحصیلات عالی می‌گویند که نظر به توصیه‌های وزارت صحت عامه، شمار دانشجویان در صنف‌ها را کاهش می‌دهند و درس‌ها را با رعایت فاصله اجتماعی آغاز می‌کنند. قرار است درس‌های دانشگاه‌های خصوصی و دولتی به‌ گونه فشرده و در ادامه درس‌ آنلاین آغاز شود. در همین رابطه وزارت صحت عامه تصریح می‌کند که وزارت‌های معارف و تحصیلات عالی می‌توانند با رعایت سه معیار، دروازه‌های دانشگاه‌ها و مکتب‌ها را بازگشایی کنند. این وزارت توضیح می‌دهد که هنگام آغاز درس‌های مکتب‌ها و دانشگاه‌ها‌، فاصله اجتماعی باید مراعات شده و هم‌زمان با آن، دست‌شویی و مواد ضدعفونی‌کننده نیز در دسترس دانشجویان و دانش‌آموزان قرار گیرد تا از گسترش بیش‌تر ویروس کرونا جلوگیری شود.

حنیف فرزان، معاون سخنگوی وزارت تحصیلات عالی، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که ممکن است فردا،‌ چهارشنبه،‌ پانزدهم اسد، دانشگاه‌های خصوصی و دولتی زیر شرایط ویژه صحی باز شوند. او افزود که مراعات کردن فاصله اجتماعی،‌ ضدعفونی کردن صنف‌ها، استفاده از ماسک و دست‌کش از جمله شرایطی است که وزارت صحت عامه برای باز شدن دانشگاه‌ها گذاشته است. در کنار این فرزان اشاره کرد که دانشجویان هنگام ورود به دانشگاه‌ها توسط «آله تب‌سنج» تب‌شان بررسی شده و سپس اجازه ورود به محوطه دانشگاه‌ها را حاصل می‌کنند. معاون سخنگوی وزارت تحصیلات عالی از سویی‌ هم اضافه کرد که منع تجمعات علمی و فرهنگی و تجزیه صنف‌ها به گروه‌های کوچک از دیگر توصیه‌های وزارت صحت عامه است که برای بازشدن دانشگاه‌ها تعیین شده است. به بیان او: «توصیه‌های وزارت صحت عامه همین بود که در هر صنف ۱۵ نفر باشد. آماده‌گی لازم اتخاذ شده است.»

هم‌چنان وی خاطر‌نشان کرد که یک هیأت صحی جهت نظارت از تطبیق این پیش‌شرط‌ها در دانشگاه‌های خصوصی و دولتی فعالیت می‌کند تا اطمینان حاصل کند که دانشجویان توصیه‌ها را مراعات می‌کنند.

از جانب دیگر معاون سخنگوی وزارت تحصیلات عالی اظهار داشت که با بازشدن دانشگاه‌ها،‌ درس‌ها به ادامه صنف‌های آنلاین شروع خواهد شد. آقای فرزان تصریح کرد که در وزارت تحصیلات عالی کدام قانون به نام درس آنلاین وجود ندارد، از این رو دانشجویانی که درس‌های آنلاین را به مدت ۱۶ هفته خوانده باشند،‌ هشت هفته در نظر گرفته شده و ۸ هفته‌ی دیگر درس حضوری در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی تطبیق می‌شود. او گفت هیچ نهاد خصوصی نمی‌تواند از این قاعده عدول کند و به ادامه درس‌های آنلاین،‌ امتحان سمستر بهاری را بگیرد. به گفته معاون سخنگوی وزارت تحصیلات عالی این قاعده اما در مناطق گرم‌سیر متفاوت است. در مناطق گرم‌سیر پیش از شیوع ویروس کرونا تا حدودی درس‌های‌شان را خوانده‌اند،‌ از این رو به گفته آقای فرزان در این مناطق به مدت چهار هفته تدریس در نظر گرفته شده و سپس امتحان سمستر بهاری اخذ می‌شود.

از سویی‌ هم اکثر دانشجوایان از ولایات‌اند، از این رو برای گذران زنده‌گی،‌ به خوابگاه نیاز دارند. در خوابگاه نیز شمار زیادی در یک اتاق سپری می‌کنند که امکان انتشار ویروس کرونا را افزایش می‌دهد. در همین رابطه معاون سخنگوی وزارت تحصیلات عالی می‌گوید که تاکنون برای جلوگیری از تجمعات در خوابگاه‌ها تصمیم نهایی اتخاذ نشده است. او اما بیان داشت که وزارت تحصیلات عالی برنامه‌هایی روی دست دارد تا بتواند جلو تجمعات در خوابگاه‌ها را نیز بگیرد.

از سوی دیگر، حنیف فرزان تصریح کرد که اعلام نتایج سروی وزارت صحت عامه این نهادها را در یک دوراهی قرار داده است. وی افزود که ممکن است با اعلام این سروی، تصمیم کابینه مبنی بر بازشدن دانشگاه تغییر کند. او گفت: «قرار است امروز جلسه کابینه برگزار شود و ممکن است که وزارت صحت عامه نتایج سروی را در کابینه ارایه کند که گردش ویروس چگونه است. اگر این سروی نشان دهد که وضعیت وخیم و کرونا در گردش است و شیوع آن بیش‌تر است، ممکن است تاثیر منفی بالای تصمیم کابینه بگذارد.»

این در حالی است که وزارت صحت عامه به تازه‌گی یک سروی سراسری را برای تشخیص مبتلایان به ویروس کرونا به راه انداخته است. قرار است این تصمیم به‌ زودی همه‌گانی شود و وزارت صحت عامه سروی‌اش را مبنی بر میزان ابتلا به ویروس کرونا به نشر برساند.

وزارت معارف نیز بازشدن مکاتب را مشروط بر این سروی می‌داند. نوریه نزهت، سخنگوی وزارت معارف، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که محتمل است در پانزدهم اسد،‌ دروازه مکاتب به روی دانش‌آموزان باز شود. او اما بازشدن مکاتب را مرتبط با سروی سراسری وزارت صحت عامه دانست. او گفت،‌ در صورتی که وضعیت نورمال باشد و سروی نشان دهد که شمار مبتلایان به ویروس کرونا کاهش یافته،‌ ممکن است دروازه‌های مکاتب باز شود. خانم نزهت ابراز داشت،‌ در صورتی که اجازه باز شدن به مکاتب داده شود،‌ این وزارت آماده است که با توجه به توصیه‌های صحی،‌ مکاتب را باز کند.

در همین حال وزارت صحت عامه می‌گوید که یک کمیته با عضویت وزارت‌های معارف و تحصیلات عالی ایجاد شده که شرایط بازشدن دانشگاه‌ها و مکاتب را بررسی کند. اکمل سمسور،‌ سخنگوی وزارت صحت عامه، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که برای بازشدن مکاتب و دانشگاه‌ها سه معیار در نظر گرفته شده است. او توضیح داد که رعایت فاصله اجتماعی، سهولت دست شستن و ضدعفونی از جمله معیارهایی است که در مکاتب باید در نظر گرفته شوند. هم‌چنان او بیان داشت، در صورتی که یک شاگرد و یا استاد به ویروس کرونا مصاب می‌شود،‌ باید تمامی شاگردان و یا استاد و کسانی که با وی در ارتباط بوده‌اند، قرنطین شوند.

هم‌چنان او در مورد سروی وزارت صحت عامه گفت که به ‌زودی این سروی همه‌گانی می‌شود. او اما گفت که براساس یافته‌های این سروی، میزان مبتلایان و شیوع ویروس کرونا در بعضی ولایات بیش‌تر بوده و ممکن است که در بازشدن مکاتب و دانشگاه‌ها تاثیر بگذارد. آقای سمسور گفت، در جایی که فیصدی واقعات مثبت ویروس کرونا کم‌تر باشد، مکاتب به صورت تدریجی باز می‌شود و فاصله اجتماعی در این مکاتب باید رعایت شود. آقای سمسور تصریح کرد، در نقاطی که درصدی واقعات مثبت کرونا بیش‌تر باشد، باز شدن مکاتب ابتداییه خطرناک است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن