اعتراض گسترده به پوشاندن اجباری صورت بانوان مجری

۸صبح، کابل: دستور طالبان برای زنان مجری تلویزیون که باید هنگام اجرای برنامه صورت‌شان را با ماسک بپوشانند، واکنش‌های گسترده‌ای را در پی داشته است.

در کنار زنان مجری برنامه‌های تلویزیونی، شماری از همکاران مرد در رسانه‌های مختلف، با پوشیدن ماسک به این تصمیم طالبان اعتراض کرده و خواستار برداشتن آن شده‌اند.

از این میان کارمندان بخش خبر شبکه تلویزیونی طلوع نیوز در یک حرکت نمادین با پوشیدن ماسک، گفته‌اند در فرمان حجابی که از آدرس رهبر طالبان صادر شده، نیز چنین چیزی دیده نمی‌شود.

خاطره احمدی، از مجریان این شبکه، می‌گوید که برای او سایر مجریان زن، بسیار دشوار است که برای چندین ساعت با چنین پوششی برنامه اجرا کنند.

شمار زیادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز از محدودیت‌های روز‌افزون طالبان بر زنان و به‌ویژه خبرنگاران زن، به‌شدت انتقاد کرده‌اند.

برخی آنان دستورهای طالبان را به باد سخره گرفته‌ و این اقدامات را نشانه‌ای از بیگانه‌گی آنان با ارزش‌های مردم افغانستان، اسلام و جهان می‌دانند.

این در حالی است که به گفته تام وست، نماینده ویژه‌ امریکا برای افغانستان، پیام یک‌پارچه مخالفت جهان در پیوند به محدویت‌های مداوم گروه طالبان بر زنان و سلب حقوق آنان را به این گروه انتقال داده است.

او می‌گوید که در گفت‌وگو با وزیر خارجه طالبان تاکید کرده است که باید دختران به مکتب بازگردند و زنان به‌گونه آزاد و عادی کار کنند.

طالبان روز یک‌شنبه، ۱ ثور، را آخرین مهلت به رسانه‌ها تعیین کرده بودند تا مجریان زن با روپوش ماسک در برنامه‌ها ظاهر شوند.

دکمه بازگشت به بالا