انتقادهای گسترده؛ طالبان فیض‌الله جلال را به خاطر حساب توییتری جعلی بازداشت کرده‌اند؟

بازداشت فیض‌الله جلال، استاد دانشگاه و از منتقدان طالبان، در حالی که الزامیت به «عفو عمومی» تبلیغ می‌شود، واکنش‌های گسترده را در پی داشته است. سخنگوی طالبان سرانجام ساعت‌ها پس از نشر خبر بازداشت این استاد دانشگاه، تأیید کرد که او را برای ارایه توضیحات به نشر مطالبی در یک حساب توییتری به نام «استاد فیض‌الله جلال» بازداشت کرده‌ است. تاکنون تأیید نشده است که این حساب از سوی فیض‌الله جلال مدیریت می‌شود. خانواده فیض‌الله جلال گفته است که حساب توییتری متعلق به او نیست و جعلی است.

پس از نشر خبر بازداشت فیض‌الله جلال، نهادهای حامی حقوق بشر و شهروندان به‌صورت گسترده خواهان رهایی او شدند. خانواده او پیش‌تر گفته بود که طالبان هیچ وضاحتی در مورد اتهام جلال نداده و او را با خود برده‌اند. ذبیح‌الله مجاهد که چندین ساعت بعد بازداشت فیض‌الله جلال را تایید کرد، توجیهاتی را نیز در مورد بازداشت او در توییتر مطرح کرده است. ذبیح‌الله مجاهد از فیض‌الله جلال به‌عنوان «انسان متعصب» نام برده و عکس‌هایی را از صفحه توییتری به نام «استاد فیض‌الله جلال» نشر کرده است. دیده می‌شود که دلیل بازداشت فیض‌الله جلال نوشته‌هایی در این صفحه است که خانواده این استاد دانشگاه آن را جعلی می‌خواند.

ذبیح‌الله مجاهد می‌گوید که فیض‌الله جلال برای ارایه توضیحات به نوشته‌هایی که از سوی این حساب کاربری توییتر نشر شده، بازداشت شده است. او نوشته‌هایی را که در این صفحه بازتاب یافته است، «چرندیات» خوانده است. سخنگوی طالبان می‌گوید که فیض‌الله جلال مردم را «علیه نظام» تحریک و با آبروی مردم باز می‌کرد. ذبیح‌الله مجاهد با لحن تند گفته است که بازداشت او درس عبرتی است «تا باشد که کسی دیگر از آدرس استاد و دانشمند!!؟ دست به چنین یاوه‌گویی، شخصیت‌کشی و هتک حرمت انسان‌ها نزند.» مجاهد چهار قطعه عکس از نوشته‌هایی را که در صفحه توییتری به نام «استاد فیض‌الله جلال» نشر شده است، ظاهراً برای اثبات مدعایش نشر کرده است. در این نوشته‌ها که دلیل بازداشت فیض‌الله جلال شمرده می‌شود، از طالبان به‌شدت و تندی انتقاد شده است.

توضیحات ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، نیز از سوی شهروندان مورد انتقاد قرار گرفته است. بسیاری گفته‌اند که ذبیح‌الله مجاهد در نقش یک «قاضی و سارنوال» عمل کرده است.

دست‌کم دو حساب توییتری به نام فیض‌الله جلال فعالیت می‌کند. همین‌طور صفحه فیس‌بوکی نیز به نام فیض‌الله جلال فعالیت دارد. آخرین پست این صفحه نشر مصاحبه جلال در تلویزیون طلوع است که در آن بر محمدنعیم، از سخنگویان طالبان، به‌شدت تاخت. این صفحه پست دیگری نداشته است. بسیاری‌ چنان که خانواده فیض‌الله جلال گفته‌ است، می‌گویند که صفحه توییتری مورد نظر طالبان، متعلق به او نیست.

فیض‌الله جلال که سال‌ها است در دانشگاه کابل درس می‌دهد، منتقد حکومت ساقط شده محمداشرف غنی نیز بود. او هم‌چنان باری در یک برنامه تلویزیونی به‌شدت از سخنگوی طالبان انتقاد کرد و او را به چالش کشید. گفته شده است که پس از نشر این برنامه، برای او تهدید امنیتی خلق شده بود.

واکنش‌های گسترده در سطح ملی و بین‌المللی در پیوند به اقدام طالبان شکل گرفته است. عفو بین‌الملل بازداشت فیض‌الله جلال را محکوم کرده و خواهان رهایی او شده است. کمپین و کارزاری نیز برای رهایی فیض‌الله جلال در شبکه‌های اجتماعی شکل گرفته است. طالبان مورد انتقاد قرار گرفته‌اند که سرکوب منتقدان خود را آغاز کرده‌اند. یک روز پیش از بازداشت فیض‌الله جلال یکی از سخنگویان طالبان از «محترم بودن» منتقدان حکومت طالبان سخن گفته بود.

رهبر طالبان پس از تسلط بر افغانستان، عفو عمومی اعلام کرد. پس از آن گزارش‌های متعددی در مورد نقض عفو عمومی و انتقام‌گیری در افغانستان نشر شده است. ملا هبت‌الله به‌تازه‌گی بار دیگر افراد تحت امرش را فرا خوانده است که عفو عمومی او را «احترام» کنند و مردم را نزنند. شهروندان کشور با توجه به بازداشت فیض‌الله جلال، اجرای عفو عمومی و صادق بودن طالبان در این مورد زیر سوال برده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا