چرا پاکستان تحریم‌های سازمان ملل علیه طالبان افغان را حالا اجرایی می‌کند‌؟

منبع: صدای امریکا

نویسنده: ایاز گل

برگردان‌: سید‌جمال اخگر


اسلام‌آباد – پاکستان دستور پیروی کامل از تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد  علیه طالبان افغان و سایر گروه‌های شورشی اسلامی را صادر کرده است.

این امریه‌ها  طی SRO یا «دستور‌العمل قانونی» در وب‌سایت  وزارت امور خارجه در اوایل هفته منتشر شد‌، اما تا روز  جمعه توجه عمومی را به خود جلب نکرد.

در  اطلاعیه آمده است: «دولت فدرال خوشحال است که دستور  می‌دهد قطع‌نامه  شماره ۲۲۵۵ (۲۰۱۵) شورای امنیت سازمان ملل به طور کامل اجرا شود‌، به ویژه بالای افراد و اشخاص ذکر شده‌… باید مطابق با قطع‌نامه فوق مورد  تحریم دارایی‌، ممنوعیت سفر و تحریم تسلیحاتی قرار گیرند.

با این حال‌، مقام‌های پاکستانی اهمیت این سند را پایین آورده و می‌گویند که تحریم‌های الزامی  شورای امنیت علیه طالبان افغان مدت‌ها است که اجرا می‌شود.

زاهد چوهدری، سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان، به خبرنگاران محلی گفت: «دستور‌العمل قانونی صادر شده توسط پاکستان در ۱۸ آگست سال ۲۰۲۰ فقط دستور‌العمل‌های اعلام شده قبلی را  تایید می‌کند و هیچ تغییری در لیست تحریم‌ها یا اقدامات تحریمی را نشان نمی‌دهد.»

فشار گروه اقدام ویژه مالی یا  FATF

این اعلامیه پاکستان پیش از نشست حساس گروه ویژه اقدام مالی‌(FATF) ، سازمان جهانی مبارزه با   پول‌شویی و تمویل مالی تروریزم صادر شده است.

در این نشست که در اواخر سال جاری برگزار می‌شود، پیش‌رفت‌های پاکستان در امر مبارزه با جرایم بررسی خواهد شد.

مقام‌های پاکستانی تأکید می‌کنند که آن‌ها با راه‌اندازی اخیر یک‌سری اقدامات اداری و قانون‌گذاری‌، برنامه‌‌ی  ۲۷ ماده‌ای FATF را به طور کامل رعایت کرده‌اند.

پاکستان‌، امیدوار است در جلسه آینده  از لیست این سازمان جهانی که به نام  «لیست خاکستری» یاد می‌شود، حذف شود.

این لیست شامل کشورهایی با خطر بالای پول‌شویی و تمویل مالی تروریزم است که رسماً متعهد به همکاری با  FATF برای رفع نواقص آن‌ها شده‌اند.

توافق ایالات متحده – طالبان

در لیست تحریم‌های ایالات متحده امریکا‌، در کنار سایر اعضا‌، ملا عبدالغنی برادر، رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر که در ماه فبروری توافق‌نامه صلح با ایالات متحده برای خاتمه جنگ ۱۹ ساله افغانستان را به امضا رسانید، نیز شامل است.

پاکستان امتیاز  تسهیل توافق‌نامه ایالات متحده و طالبان‌ را به عنوان بخشی از تلاش‌های بین‌المللی به منظور ختم چند دهه جنگ در افغانستان می‌پذیرد.

پاکستان مدت‌ها است که متهم به پناه دادن و حمایت پنهانی از رهبران طالبان است.

اسلام‌آباد این اتهامات را رد کرده و مرز  مورد مناقشه بین دو کشور و چند میلیون پناه‌جوی افغان مقیم پاکستان را برای پوشش شورشیان مقصر می‌داند.

هم‌چنین مقام‌های طالبان با استناد به اراضی وسیع تحت اداره‌شان در افغانستان ادعاهای استفاده جنگ‌جویان‌شان از خاک پاکستان برای فعالیت‌های نظامی را رد می‌کنند.

توافق‌نامه ایالات متحده و طالبان خواستار خروج تمامی نیروهای امریکایی و ناتو تا جولای ۲۰۲۰ در ازای تضمین و تعهدات ضد تروریزم شورشیان و مذاکره با جناح‌های رقیب افغانستان می‌باشد.

واشنگتن بارها و بارها نقش مهم اسلام‌آباد را در پیش‌برد روند صلح افغانستان اذعان کرده و این منجر به بهبود چشم‌گیر روابط تنگاتنگ پاکستان با ایالات متحده شده است.

این توافق‌، طرف‌های درگیر افغان را به آغاز مذاکرات مستقیم  درباره آتش‌بس دایمی و توافق‌ بر سر تقسیم قدرت برای اداره افغانستان پس از جنگ نزدیک کرده است.

دکمه بازگشت به بالا