چرا اکثر مردم موفق نمی‌شوند؟

نویسنده: بنیامین هاردی، میدیم منبع: سی‌ان‌بی‌سی - ترجمه: حبیب بهزاد

«موفقیت» تنها داشتن پول زیاد نیست. ما افراد زیادی را دیده‌ایم که با پول‌های هنگفت زنده‌گی ناخوش و نامتعادلی دارند.

موفقیت چیزی است که شما به شکل دوام‌دار ثابت کنید، شما کی هستید، چگونه زنده‌گی می‌کنید‌، چگونه خدمت می‌کنید و چگونه ارتباط برقرار می‌کنید.

پس، چرا اکثر مردم ناموفق‌اند؟

چرا اکثر مردم به تکامل نمی‌رسند؟

به هر میزان که تکامل کنید، به همان میزان باید تمرکز روی چند کار مهم و کلیدی داشته باشید.

جیم ران در زمینه گفته است: «بسیاری از مردم به خاطری که در کارهای مهم و کلیدی، جزیی برخورد می‌کنند، به این دلیل نمی‌توانند به موفقیت دست یابند.»

برای موفقیت، نمی‌توانید با افراد قانع (کم بس‌آمد) و نامتحرک به شکل دوام‌دار کنار بیایید. بهتر است در جست‌وجوی افرادی باشید که ایده و نظرهای خلاقانه‌ی آن‌ها به شما نیز تأثیر کند.

این مورد شبیه به این است که نمی‌توانید به شکل مداوم غذاهای لذیذ بخورید، مگر این‌که همسر یا همکار‌تان در انتخاب غذا به شما کمک کند.

روزهای شما باید ثابت و دوام‌دار روی فعالیت‌های با ارزش و با کیفیت صرف شود.

هر قدر موفق باشید، همان‌قدر از کارهای کم‌کیفیت دوری می‌جویید. برای موفق شدن باید بعضی کارها حذف و اضافه شود. در بعضی موارد ضروری مثل «کارهای معنوی، ارتباطی، مالی و جسمی» زنده‌گی، باید تعادل برقرار شود و تمام‌ کارهای اضافی حذف شود.

 قبل از تکامل، می‌توانید به شکل منطقی با هر کسی وقت‌تان را صرف کنید. اگر این را تشبیه به خوردن غذا کنیم، در صورت ضرورت و منطقی بودن می‌توانید هر نوع غذایی که در مقابل‌تان قرار دارد را میل کنید. به شکل منطقی می‌توانید فعالیت‌ها و رفتار‌تان را صادقانه تنظیم کنید.

هر گاه دیدگاه‌تان درباره‌ی خودتان وسیع شد، درک خواهید کرد که بعضی چیزها نیاز به تنظیم مجدد دارد.

برای موفقیت ضرورت دارید تا مصرف پول و وقت برای کارها و سرگرمی‌های کم‌ارزش را توقف دهید. پس بهتر است به جای مصرف‌های بی‌ارزش، پول‌تان را ذخیره کرده و در بخش آموزش خودتان سرمایه‌گذاری کنید.

بناً به راحتی می‌توان گفت که هر قدر بیش‌تر موفق شوید، کم‌تر به موارد بی‌کیفیت رو می‌آورید. بیش‌تر باید روی کارهای مهم متمرکز باشید، رفتار روزانه‌ی شما فوق‌العاده و به صورت کلی کیفیت کار‌تان عالی می‌شود.

این فعالیت‌ها در مورد کمال‌گرایی نیست و در مورد مصروف بودن تمام وقت‌تان نیز بحث نمی‌کند. در واقع، توازن موفقیت واقعی شامل مواردی است که تیم فریس آن را «مینی بازنشسته‌گی» یا روزهای رخصتی معمولی می‌نامد.

با این حال، اگر فعالیت‌های روزانه‌ی‌تان به طور مداوم دارای کیفیت پایین باشد، چه انتظاری از نتیجه‌ی زنده‌گی‌تان می‌توانید داشت؟

برای موفقیت، انتخاب و روابط‌تان باید از کیفیت عالی برخوردار باشد.

هر بخش از زنده‌گی، بخش‌های دیگر زنده‌گی‌تان را متأثر می‌سازد. بنا بر این، این اصطلاح این‌جا به خوبی صدق می‌کند که گفته است: کاری را که انجام می‌دهید، بیان‌گر این است که همه کارها را این‌گونه انجام می‌دهید یا همان اصطلاح عامیانه‌ی «مشت نمونه‌ی خروار» است.

مردمی که عمق مسأله را درک کرده‌اند، همه‌ی موارد اضافی و چیزهایی که از آن‌ها نفرت دارند را از زنده‌گی‌شان حذف کرده‌اند.

برای یک زنده‌گی واقعی و موفق، باید اصلی را در نظر داشت که در آن فعالیت‌های نورمال و روزمره‌ی زنده‌گی با موارد با ارزش پر شود.

اگر روزهای زنده‌گی‌تان با چند مورد مهم و کلیدی پر شده باشد، دنیای ذهنی‌تان را شکل دهد و شما در این چند مورد موفق شوید، من باورمندم که در تمام بخش زنده‌گی خود موفق خواهید بود. چون مهم‌ترین چیز در زنده‌گی آن است که به آن ارزش بالایی قایل هستید. متباقی چیزهایی که به آن ارزش قایل نیستید، کم‌کم خودبه‌خود از بین می‌روند.

شما عمدی و متناقض زنده‌گی می‌کنید، شتاب و توازن دارید و هر روز می‌توانید کسی باشید که آن را به شکل واقعی می‌خواهید.

انجام این کار نه تنها به زمان نیاز دارد، بلکه زنده‌گی در عمل بسیار سخت است. «نه» گفتن به بسیاری از کارهای خوب شاید مناسب باشد، اما فرصت‌های مشابه پیدا کردن نیز کار دشوار است.

ترک عادت‌های بد نیز سخت است.

تغییر سیستم باورهای‌تان و توسعه‌ی دیدگاه‌تان شما را بیش‌تر تشویق می‌کند. با این وضع برای‌تان ساده خواهد بود تا یک‌بار دیگر به افکار کوچک گذشته‌ی‌تان نیز عقب‌گشت داشته باشید و آن را مرور کنید.

به هر صورت، هر قدر به موارد با ارزش در زنده‌گی‌تان نزدیک شوید، رویدادهای تازه و عجیب در زنده‌گی‌تان آغاز خواهد شد و بیش‌تر احساس خوشی خواهید کرد.

با این وضع شما درگیر کارهایی خواهید شد که آن را دوست دارید. وقت‌تان را بهتر صرف خواهید کرد. آرزوها و خیال‌های بزرگ‌تری در فکر‌تان خطور خواهد کرد.

در جریان تغییر خاموش نمی‌نشینید و در پی حل معضل خواهید بود. در چنین حال با فریکانسی بزرگ‌تری زنده‌گی خواهید کرد و تمام چیزها در دوروبر‌تان آن را انعکاس خواهد داد.

اگر یک‌بار دیگر گفته‌های جیم ران را تکرار کنم، «اکثریت مردم به این دلیل موفق نمی‌شوند که بیش‌تر روی کارهای جزیی درگیر اند.»

بنا بر این، با درگیری روی کارهای کوچک، چنین می‌توان گفت که اکثریت مردم هرگز موفق نخواهند شد و هرگز به تکامل نخواهند رسید.

اما شما موفق خواهید شد. چون شما آن را می‌دانید و احساس می‌کنید. شما اکنون مسیر موفقیت را آغاز کرده‌اید و هر روز یک قدم به آن نزدیک‌تر می‌شوید.

با درگیری روی کارهای بزرگ و با ارزش، شما موفق خواهید شد و به زودی آن‌چه را که در ذهن‌تان می‌پرورانید به آن بدل خواهید شد.

یک‌بار که مراحل عمده را پیمودید، هیچ کس نمی‌تواند شما را متوقف کند، شما موفق خواهید شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن