چرا آرشیف افغان‌فلم را بی‌جا می‌کنید؟

ارگ ریاست جمهوری باید در مورد آرشیف افغان فلم موضع خودش را روشن کند. رسانه‌ها گزارش دادند که ارگ ریاست جمهوری در تلاش است تا آرشیف افغان فلم را به داخل ارگ ریاست جمهوری انتقال دهد. تا کنون علت این امر روشن نیست. مگر آرشیف افغان فلم چه مشکل دارد که آن را باید از جای اصلی‌اش بیرون کرد و به ارگ ریاست جمهوری انتقال داد؟ مگر ارگ جای نگهداری فیلم‌ها و نوارهای تصویری است؟ هر کسی که پروژه‌ای دارد باید مطابق قانون و پس از طی مراحل اداری به اداره‌ی افغان فلم مراجعه کند. نباید ارگ سکان اختیار هر چیز از جمله آرشیف افغان فلم را به دست بگیرد.

دیجیتالی کردن داشته‌های افغان فلم و نگهداری آن به روش‌های معیاری، امری است پذیرفتنی و قابل درک، اما این پروژه در محلی که اکنون آرشیف ملی قرار دارد، نیز اجرا شده می‌تواند. چرا باید هرکاری در ارگ انجام شود. هیچ دلیلی وجود ندارد که از امضای قرارداد خرید چوکی برای یک اداره‌ی دولتی تا دیجیتالی کردن آرشیف افغان فیلم همه در ارگ انجام شود. ارگ محل استقرار رییس جمهور افغانستان و ادار‌ه‌های مرتبط به آن است و باید در همین نقش باقی بماند.

انتقال آرشیف افغان فلم آسیب‌های جبران ناپذیر دارد. مسئولان این اداره فکر می‌کنند که در صورت انتقال نوارها به جای دیگر، بخشی از داشته‌های افغان فلم از دست می‌رود. واقعیت تلخ دیگر وجود فساد در دستگاه حکومت است. چه کسی تضمین می‌کند که با انتقال آرشیف افغان فلم، نوارها و دیگرداشته‌های آن از بین نمی‎رود؟ با انتقال آرشیف افغان فلم به ارگ، کارمندان این اداره باید در کجا مستقر شوند؟ چه کسی باید از آرشیف افغان فلم در داخل ارگ محافظت کند؟ سیستمی که برای حفظ و مراقبت این آرشیف طراحی شده است، چگونه در ارگ به کار خواهد افتاد؟

آیا ممکن است که کارمندان آرشیف افغان فلم در شرایط کنونی امنیتی هر روز به ارگ رفت و آمد کنند؟ آیا ترتیبات امنیتی ارگ اجازه می‌دهد که یک اداره از بیرون به درون ریاست جمهوری انتقال کند؟ چه ضرور است که کارمندان یک اداره را هر روز تا داخل ارگ سرگردان کنید؟ یا ارگ قصد لغو اداره‌ی افغان فلم را دارد؟ اگر ارگ قصد دارد اداره‌ی افغان فلم را لغو کند باید آن را واضح به اطلاع عموم برساند. ارگ باید موضع خودش را خیلی روشن اعلام کند که به چه دلیل می‌خواهد مواد و داشته‌های افغان فلم را به داخل ساختمان ریاست جمهوری انتقال دهد و کارمندان افغان فلم را اخراج؟

در این تردیدی نیست که قدرت در نظام اداری و سیاسی افغانستان در ارگ متمرکز است. قانون اساسی برای افغانستان یک حکومت ریاستی در نظرگرفته است. به همین دلیل است که حتا در حکومت وحدت ملی هم قدرت ارگ بیشتر از قصر سپیدار است. حتا قدرت همکاران رییس جمهور بر دیگر مقام‌های حکومت چربی می‌کند. اگر جایگاه سیاسی دکترعبدالله را در نظر نگیریم، محمدحنیف اتمر، مشاورامنیت ملی رییس جمهور بیشتر از رییس اجراییه، صلاحیت اجرایی دارد. به همین دلیل است که بیشتر تصمیم‌ها در ارگ ریاست جمهوری گرفته می‌شود. ارگ حتا یونیفورم مکتب‌ها را تعیین می‌کند. جامعه‌ی جهانی هم بیشتر از ارگ می‌خواهد که با فساد مالی و اداری مبارزه کند. به همین دلیل است که همه از ارگ حساب می‌خواهند. به لحاظ حقوقی کسی نمی‌تواند یک تصمیم اداری ارگ را زیر سوال ببرد، اما شهروندان، رسانه‌ها، فعالان سیاسی حق دارند که از ریاست جمهوری، در هر موردی حساب بخواهند؟ اگر ریاست جمهوری مکلف به موضع‌گیری و پاسخ‌دهی نباشد، چیزی از دمکراسی و حاکمیت قانون باقی نمی‌ماند.

به همین دلیل است که از ارگ می‌پرسیم چه تصمیمی در مورد افغان فلم گرفته است و چرا آن را با افکار عمومی در میان نمی‌گذارد؟ مگر افکار عمومی حق  ندارند که در مورد موضوعی به مهمی سرنوشت افغان فلم و داشته‌های آن بدانند؟ افکار عمومی حق دارند که در این مورد از ریاست جمهوری بشنود. اگر ریاست جمهوری در این مورد توضیح ندهد، شایعه به افکار عمومی مسلط می‌شود. شایعاتی به نشر رسیده است که گویا ریاست جمهوری می‌خواهد آرشیف افغان فلم را در اختیار مریم غنی، دختر رییس جمهور غنی قرار دهد. دختر رییس جمهور غنی که یک فلم‌ساز است چندی قبل در یک مصاحبه‌ی رسانه‌ای گفته بود که می‌خواهد روی یک پروژه در داخل افغانستان کار کند. گویا ایشان برای تکمیل پروژه‌اش باید به آرشیف افغان فلم دسترسی داشته باشد. شایعه است که ریاست جمهوری به دلیل ملاحظات امنیتی و دیگر مصلحت‌های نامعلوم دیگر تصمیم گرفته است که آرشیف افغان فلم به ارگ انتقال یابد تا دختر رییس جمهور به ساده‌گی به آن دسترسی داشته باشد.

اگر ریاست جمهوری به گزارش‌های رسانه‌ای در مورد انتقال آرشیف افغان فلم به ارگ توضیح ندهد، افکار عمومی این شایعه را باور می‌کنند. آن وقت افکار عمومی باور می‌کنند که رییس جمهور برای تکمیل پروژه‌ی دخترش تصمیم گرفته است که آرشیف افغان فلم را به ارگ انتقال دهد و کارمندان آن را خانه‌نشین کند. این شایعه شاید درست نباشد ولی اگر ریاست جمهوری توضیح ندهد، افکارعمومی آن را باور می‌کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن