چرا توافق را باخت تلقی می‌کنیم؟

در یک و نیم دهه‌ی سیاست‌ورزی دموکراتیک در افغانستان، چند توافق مهم میان گروه‌های رقیب صورت گرفته است؛ توافق‌هایی که باعث انتقال مسالمت‌آمیز قدرت شده است. آخرین نمونه‌ی این توافق‌ها، کنار رفتن عطامحمد نور از کرسی ولایت بلخ است.

اگر نیک بنگریم، توافق، داد و ستدی نیست که برنده و بازنده‌ی مشخص دارشته باشد، بلکه بازی برد- برد است. امتیازاتی را اعطا می‌کنی و امتیازهای را می‌ستاند.

توافق اخیر که باعث پایان یافتن معضل بلخ شده است نیز چیزی جز این نیست. بر بنیاد این توافق، عطامحمد نور از کرسی ولایت بلخ کنار رفته، اما در بدل آن دو وزارت، یک سفارت و حق معرفی والی و فرمانده پولیس ولایت بلخ را به دست آورده است.

همچنان رییس جمهور بر بنیاد این توافق، دستور داده است که شورای مشورتی‌ای متشکل از رهبران جهادی تشکیل شود. در حالی که اکثر آگاهان سیاسی، امتیازهایی که عطامحمد نور به دست آورده است را مهم تلقی می‌کنند، با این‌همه گروه‌هایی در چند روز گذشته، به طور پیهم در شبکه‌های اجتماعی بر آقای نور می‌تازند. این گروه‌ها ادعا می‌کنند که آقای نور باخته و مرگ سیاسی خود را رقم زده است. پیش از این نیز، هنگامی که داکتر عبدالله عبدالله، نامزد پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری در سال ٢٠١۴، به دنبال کشاکش‌های انتخاباتی تن به تشکیل حکومت وحدت ملی داد، بسیاری‌ها به رسم انتقاد وی را «پدر معامله» خواندند. بنابراین، پرسش این است که چرا در افغانستان توافق، باخت تعبیر می‌شود و معادله‌ی «برد – برد» به رسمیت شناخته نمی‌شود؟

«همه‌چیز یا هیچ‌چیز»

شاید یکی از دلایل این که گروهی از هواداران آقای نور، از این توافق سرخورده شده باشند، شعارها، مطالبات و خواسته‌هایی است که در سه ماه گذشته به عنوان پیش‌شرط کنار رفتن نور از ولایت بلخ مطرح شده بود. طوری که همه‌گان در جریان هستند، وقتی سه ماه پیش آقای نور در برابر منظوری استعفای مشروط خود مقاومت کرد و دست به نافرمانی مدنی زد، صلاحیت هر گونه مذاکره و توافق با ارگ ریاست جمهوری را به شورای رهبری جمعیت اسلامی سپرد. شورای رهبری جمعیت اسلامی در مذاکرات خود با ارگ ریاست جمهوری یک فهرست دوازده ماده‌ای را همچون مطالبات این حزب مطرح کرد. این لیست بلند بالا، باعث بلندرفتن سطح توقعات هواداران عطامحمد نور شد. در توافق اخیری که میان ارگ ریاست جمهوری با عطامحمد نور صورت گرفته است، اگرچه آقای نور مدعی است که روی مطالبات جمعیت صحبت شده و در بیشتر موارد -به استثنای دو مورد جنجالی- دو طرف به توافقاتی نیز دست یافته‌اند، اما از آن جایی که این موارد، به طور رسمی اعلام نشده، گروهی از هواداران آقای نور احساس شکست می‌کنند. این احساس شکست از جایی ناشی می‌شود که روحیه‌ی حاکم در نیم قرن پسین در افغانستان، در تمام حوزه‌ها، روحیه‌ی انقلابی بوده است و ما این ذهنیت را از عصر جنگ سرد که دوره‌ی تقابل ایدیولوژی‌ها بود، به میراث برده‌ایم. روحیه‌ی انقلابی به طور الزامی به معنای مشارکت در جنگ، خشونت و خون‌ریزی یا انقلاب به معنای مارکسیستی کلمه نیست، بلکه به معنای اعتقاد به اصل «همه‌چیز و یا هیچ‌چیز» است. اگر بخواهیم با استفاده از ادبیات دینی این روحیه را توضیح بدهیم، گفته می‌توانیم که صاحبان این ذهنیت، چیزی به نام «اعراف» را به رسمیت نمی‌شناسند، به «یا بهشت مطلق یا دوزخ مطلق» و «یا رستگاری مطلق یا عذاب الیم» معتقد هستند. در جهان‌بینی چنین انسان‌هایی برد و باخت نسبی وجود ندارد؛ یا برد مطلق است یا باخت مطلق و هرگونه سازش نه تنها که یک عمل غیرانقلابی است، بل خیانت نیز تلقی می‌شود. از همین‌جا است که صاحبان روحیه‌ی انقلابی یا همواره مشغول تقدیس و پرستش کسی هستند، یا لعن و نفرین وی. جریان‌هایی که در ایجاد این ذهنیت در افغانستان بیشتر از همه مقصر بوده‌اند، گروه‌های چپی استند. گروه‌های چپی در افغانستان که ملهم از آموزه‌های لنینیسم – مارکسیسم بودند، تحت تأثیر آموزه‌های مارکس، به رهایی کامل و مطلق باور داشتند، راه میانه‌ای را نمی‌شناختند و به همین خاطر به نفی تام و تمام وضعیت موجود می‌اندیشیدند. فرمان‌های انقلابی‌ای که حزب دموکراتیک خلق افغانستان در سال‌های حاکمیت خود صادر کرد، ناظر به همین دگرگونی ریشه‌ای و رادیکال بود. آن‌هایی که اندکی موضع محافظه‌کارانه اتخاذ می‌کردند، در دستگاه حزب دموکراتیک خلق، متهم به ارتجاع و هم‌دستی با امپریالیسم می‌شدند. این ذهنیت را هنوز هم در میان نسل جوان ما، بقایای گروه‌های چپی تبلیغ می‌کنند.

غرور و غیرت

ذهنیت انقلابی اگرچه در نفس خود نیز ذهنیت خطرناکی است، اما وقتی با عنصر غیرت و غرور بیامیزد، به بمب اتم بدل می‌شود. مطالبه‌ی غیرت و غرور، یکی از اهداف ثابت زنده‌گی ما افغانستانی‌ها است و این عنصر در زنده‌گی ما -از خانواده تا اجتماع و سیاست- چیره بوده است و به حیث عامل مقاوم در برابر سازش و توافق نقش ایفا می‌کند. سازش و توافق، اغلب در زنده‌گی سیاسی و اجتماعی ما مغایر غیرت و غرور و نشانه‌ی جبن و بزدلی تعریف می‌شود. یکی از دوستان ما که چندی پیش به قصد مصالحه میان عموزاده‌گان خود به روستا رفته بود، هنگامی که بازگشت، حکایت می‌کرد که عموزاده‌گانش، او را به خاطر ایفای نقش آشتی‌دهنده «بی‌غیرت» خطاب کردند. اگر از نقش غرور و غیرت در سیه‌روزی خانواده‌ها بگذریم، تجربه‌ی جوامع بشری نشان می‌دهد که یکی از عوامل جنگ‌افروزی در دنیای مدرن نیز همین عنصر بوده است. جاناتان گلاور، در کتاب درخشان خود زیر نام «انسانیت: تاریخچه‌ی اخلاقی سده‌ی بیستم»، از عنصر غرور همچون یکی از عوامل جنگ‌افروزی یاد کرده و می‌گوید که جنگ جهانی اول اتفاق افتاد، چون انگلستان می‌گفت غرورم اجازه نمی‌دهد که به دفاع از متحد خود، فرانسه وارد جنگ نشوم؛ صربستان می‌گفت غرورم اجازه نمی‌دهد که همه‌ی اولتیماتوم‌های اتریش را بپذیرم؛ روسیه می‌گفت غرور ملی ما اجازه نمی‌دهد که از صربستانی که خواهان کمک از تزار شده است، دفاع نکنیم و چنین بود که جنگ به سراسر جهان سرایت کرد. در مقابل، اگر از بحران کوبا جلوگیری شد، به خاطر پشت‌پازدن به غرورهای بی‌جا بود. خروشچف، پس از پایان بحران، نامه‌ای به کندی نوشت و گفت: «من و شما هر دو مجبور بودیم بر غرورمان پا بگذاریم تا به این توافق برسیم.» پسان‌ترها او در پاسخ به یکی از منتقدان خود گفته بود: «نپرسید چه کسی برد و چه کسی باخت، انسان برنده شد، خرد انسانی برنده شد.»

تغییر موضع و توافق

«شاه لیر» نام کتاب و نام یکی از قهرمان‌های نمایش‌نامه‌های شکسپیر است. «شاه لیر» در این نمایش‌نامه، خطاب به «گلاسستر» می‌گوید: «بنگر چگونه عدالت بر خرده‌دزدی می‌تازد، به گوش بسپار، با جابه‌جایی موضع، آسان خواهی یافت، عدالت کدام است و دزد کدام.» چیزی را که این قطعه می‌خواهد توضیح بدهد، اهمیت تغییر موضع در دست‌یابی به حقیقت است. واقعیت این است که جابه‌جایی موضع و نگریستن از عینک حریف به امور، راهی است برای دیدن زاویه‌های پنهان جهان. چیزی که در توافق نیز بسیار مهم است، همین تغییر موضع و نگریستن از منظر «دیگری» است؛ یعنی آموختن این که دو طرف، خواست‌ها، مطالبات و ناگزیری‌هایی دارند و باید به هر دو جانب احترام گذاشت. ما تا زمانی که در توافق‌های سیاسی به همه‌ی امور از منظر خود بنگریم، تنها سود و زیان خود را بسنجیم و شرافت و غرور و مطالبات حریف را هیچ محاسبه نکنیم، به بن‌بست خواهیم خورد و به نتیجه‌ای نخواهیم رسید. توافق یک بازی «برد – برد» است. کنش‌گران سیاسی، در این بازی نباید تنها به برد خود بیندیشند، بل نفع جانب مقابل را نیز بایستی در نظر داشته باشند. متأسفانه ترکیب روحیه‌ی انقلابی با سنت غرور و غیرت در افغانستان باعث شده است که فرهنگ سیاسی ما بیشتر حذف و نفی دیگری را توصیه کند تا توافق و سازش. این فرهنگ برای دموکراسی نیم‌بند افغانستان بسیار خطرناک است. چون اساس دموکراسی بر انتقال مسالمت‌آمیز قدرت گذاشته شده و یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌هایش، عنصر سازش است. این در حالی است که در فرهنگ ما، از تعامل و سازش با رکیک‌ترین واژه‌ها یاد شده و خیانت تلقی می‌شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن