کاخ سفید: ترکیه نقش اصلی را برای تأمین امنیت میدان هوایی کابل بازی خواهد کرد

۸صبح، کابل: جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، اعلام کرده است که ترکیه پس از خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان، نقش اصلی را برای تأمین امنیت هوایی کابل (حامد کرزی) بازی می‌کند.

سالیوان در یک نشست خبری گفته است که جو بایدن، رییس جمهور امریکا و رجب‌ طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه در حاشیه نشست سران سازمان پیمان نظامی اتلانتیک شمالی یا ناتو در مورد تأمین امنیت میدان هوایی کابل به صورت مفصل گفت‌وگو کرده است.

او افزوده است که رییس جمهوران امریکا و ترکیه در این مورد توافق کردند که همکاری کنند.

به گفته سالیوان، اردوغان خواستار کمک و حمایت امریکا برای انجام این مأموریت شد که از سوی بایدن تأیید شد و گروه‌های فنی روی جزییات آن کار می‌کنند.

مشاور امنیت ملی امریکا تصریح کرد که تعهد رهبران ترکیه و امریکا ثابت کرد که ترکیه نقش اصلی را در تأمین امنیت میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی بازی می‌کند.

در نشست سران ناتو نیز روی تأمین امنیت هوایی کابل گفت‌وگو و توافق شد که هزینه آن از سوی اعضای ناتو تأمین شود.

طالبان با هر نوع حضور نیروهای خارجی مخالفت کرده‌اند. تأمین امنیت میدان هوایی کابل و نماینده‌گی‌های سیاسی در کابل دو مساله مهم برای جامعه بین‌المللی پس از خروج نیروهای خارجی است.

هرچند طالبان گفته‌اند که دیپلمات‌ها را هدف نمی‌گیرند، اما جیک سالیوان گفت که به آن‌چه طالبان اعلام کرده، باور ندارد.

او افزود که نگرانی حمله طالبان به دیپلماتان بین‌المللی و غربی را جدی می‌گیرد و به همین دلیل روی برنامه دقیق و موثر امنیت کار جریان دارد.

مساله واگذاری تأمین امنیت میدان هوایی کابل به نیروهای ترکیه پیش از این نیز به صورت مکرر مطرح شده است. رییس جمهور ترکیه از مأموریت جدید این کشور در افغانستان و احتمال حضور نیروهای ترکیه پس از پایان روند خروج نیروهای بین‌المللی سخن زده و در این مورد خواستار همکاری پاکستان شده است.

وزارت امور خارجه کشور روز پنج‌شنبه، بیست‌وهفتم جوزا، اعلام کرد که حرف‌های اردوغان در مورد حضور نیروهای کشوری دیگر در مورد تأمین امنیت میدان هوایی، اساساً «غلط» تفسیر شده است.

پیش از این ارگ ریاست جمهوری نیز گفته بود که نیروهای امنیتی مسوول تأمین کشور هستند و این نیروها از تمامیت ارضی کشور دفاع می‌کنند.

دکمه بازگشت به بالا