کاخ سفید: مذاکرات امریکا و کوریای شمالی سریع‌تر از حد انتظار پیش رفته است

کاخ سفید در بیانیه‌ای که دو روز پیش از دیدار تاریخی رهبران امریکا و کوریای شمالی منتشر کرده، مذاکرات دو کشور را «در جریان» خوانده و اعلام کرده این گفت‌وگوها سریع‌تر از آنچه انتظار می‌رفته پیش رفته است.

به نقل از بی‌بی‌سی، در این بیانیه گفته شده کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی و دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا روز سه‌شنبه (۲۲ جوزا) ساعت ۹ صبح به وقت محلی (سنگاپور) با هم «رو در رو» دیدار و گفت‌وگو می‌کنند.

در این دیدار، به غیر از این دو فقط مترجم‌ها حضور خواهند داشت.

بنا بر اعلام کاخ سفید، این دیدار سپس با گفت‌وگوی نماینده‌گان دو کشور و یک نهار کاری ادامه خواهد یافت.

نماینده‌گان امریکا در دیدار فردا مایک پمپئو، وزیر خارجه، جان کلی، رییس کارکنان کاخ سفید و جان بولتون، مشاور امنیت ملی اعلام شده‌اند.

در نهار کاری فردا هم سارا سندرز، معاون مطبوعاتی کاخ سفید، سونگ کیم، سفیر سابق امریکا در کوریای جنوبی و مت پاتینگر، مدیر ارشد بخش آسیای شورای امنیت ملی امریکا حضور خواهند داشت.

پیشتر رسانه‌های دولتی کوریای شمالی گفته‌ بودند که احتمال «برقراری رابطه‌ی جدید» با امریکا افزایش یافته است.

دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا و کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی هم‌اکنون در سنگاپور به‌سر می‌برند.

آقای ترمپ گفته است که «احساس خوبی» دارد و پس از ورودش به سنگاپور در توییتر خود نوشته که «در فضا هیجان هست.»

او ابراز امیدواری کرده که این دیدار به خلع سلاح هسته‌ای کوریای شمالی منجر شود.

مایک پومپئو، وزیر خارجه‌ی امریکا هم گفته که امریکا به دنبال خلع سلاح هسته‌ای «کامل، قابل تأیید و غیرقابل بازگشت» کوریای شمالی است.

خبرگزاری رسمی کوریای شمالی (کی‌سی‌ان‌ای) هم اعلام کرده که کیم جونگ اون قصد دارد درباره‌ی «ساز و کار دایم و پایدار حفظ صلح» و عاری شدن شبه‌جزیره‌ی کوریا از تسلیحات هسته‌ای با دونالد ترمپ گفت‌وگو بکند.

دونالد ترمپ روز یکشنبه، پس از ترک اجلاس رهبران هفت کشور بزرگ صنعتی جهان (گروه ۷) در کانادا، با هواپیمای مخصوص رییس جمهوری امریکا به سنگاپور سفر کرده است؛ کیم جونگ اون و همراهانش پیش از دونالد ترمپ، با هواپیمایی چین وارد سنگاپور شدند.

ترمپ و کیم به طور جداگانه در دو هتل اقامت دارند. قرار است آن‌ها سه شنبه (۲۲ جوزا) در هتل مجلل جزیره‌ی سنتوزا دیدار کنند.

دونالد ترمپ پیشتر گفته بود که هدفش از دیدار با کیم جونگ اون، برقراری رابطه‌ی خوب با رهبر کوریای شمالی است که به یک «روند» برای رسیدن به توافق نهایی منجر بشود.

رییس جمهور امریکا در آستانه‌ی سفر به سنگاپور اعلام کرد که نشست روز سه شنبه می‌تواند تنها فرصت برای صلح باشد و تکرار نخواهد شد؛ آقای ترمپ گفت فقط برای نمایش و عکس گرفتن به دیدار رهبر کوریای شمالی نرفته است و «در ظرف یک دقیقه‌ی اول» نشست متوجه خواهد شد که کیم جونگ اون درمذاکرات جدی است یا نه.

در همین حال لی هسین، نخست‌وزیر سنگاپور گفته برگزاری این نشست حدود ۱۵ میلیون دلار هزینه داشته، که حدود نیمی از آن صرف تأمین تدابیر امنیتی شده است.

این اولین بار است که یک رهبر کوریای شمالی با رییس جمهوری از امریکا که در مسند قدرت است، دیدار می‌کند.

رهبران امریکا و کوریای شمالی در ظرف ۱۸ ماه اخیر رابطه‌ی پر فراز و نشیبی داشته‌اند؛ کیم جونگ اون پارسال پس از آن که از طرف دونالد ترمپ «مردک موشکی» و «مجنون» خوانده شد، رییس جمهور امریکا را از نظر روانی «آشفته» دانست. آن‌ها همچنین بارها یکدیگر را به جنگ هسته‌ای تهدید کردند.

دیدگاه are closed.