کدام یک اقتصادی‌تر است؟ احیای سیلوهای قدیمی یا ساخت سیلوهای جایگزین

عبدالاحمد حسینی

وزارت زراعت، آبیاری و مالداری در تلاش ساخت سیلوهای جدید به جای بازسازی سیلوهای قدیم است. مسوولان در این وزارت می‌گویند که وزارت زراعت، آبیاری و مالداری در نظر دارد تا در سال آینده در پنج ولایت کشور سیلو‌های جدید را با هزینه ۲۳ میلیون دالر ایجاد کند. این مسوولان می‌افزایند که سیلوهای قدیم با تکنولوژی‌ای که ساخته شده بود، در عصر کنون نیازهای کشور را نمی‌تواند برآورده کند از این رو نیاز است تا سیلوهای جدید با تکنولوژی جدید ساخته شود.

سیلو انبار مخصوصی است که در آن غلات در درجه حرارت مناسب نگهداری می‌شود، طوری که در سال‌های متمادی غلات نگهداری شده در آن، ارزش غذایی خود را از دست ندهد و بتوان از آن به عنوان مواد خوراکی استفاده کرد.

اکبر رستمی، سخنگوی وزارت زراعت آبیاری و مالداری در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که وزارت زراعت روی ساخت سیلوهای جدید کار می‌کند. او افزود که ساخت سیلوهای جدید از چند نگاه با ارزش‌تر از ترمیم سیلوهای قدیمی است. به گفته او سیلوهای قدیمی با تکنولوژی چهار دهه قبل و بر اساس نیازمندی‌های نفوس آن دوره ساخته شده و در عصر کنونی و با تکنولوژی کنونی، سیلوهای قدیمی نمی‌تواند نیازمندی‌های کنونی را رفع کند.

رستمی بیان داشت، بر اساس ارزیابی و محاسبه‌ای که وزارت زراعت، آبیاری و مالداری با بانک جهانی داشته است، آنان به این نتیجه رسیده‌اند که سیلوهای قدیمی از لحاظ محیط زیستی، در جاهای مناسب قرار ندارد و از این رو  نیاز است تا به جای بازسازی سیلوهای قدیمی، سیلوهای جدید و با تکنولوژی جدید بسازند. آقای رستمی استدلال کرد که تکنولوژی چهل سال قبل با تکنولوژی‌های عصر جدید هم‌خوانی ندارد و اکنون برای نگه‌داشت غله‌جات مناسب نیست. افزون بر این، آقای رستمی تصریح کرد سیلوهایی که در گذشته ساخته شده از لحاظ محیط زیستی در جاهای مناسب ساخته نشده و اکنون این وزارت در تلاش است تا سیلوهای جدید را در جاهای مناسب و با ذخایر بزرگ و استراتژیک ایجاد کند.

سخنگوی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری افزود، در ارزیابی‌ای که صورت گرفته است، بازسازی سیلوهای قدیمی گران‌تر از ساخت این پنج سیلو تمام می‌شود. او توضیح داد که اگر وزارت زراعت سیلوهای قدیمی را بازسازی کند نیاز به ۳۰ میلیون دالر امریکایی است، در حالی‌که برای ساخت پنج سیلوی جدید با ذخایر بزرگ استراتژیک، ۲۳ میلیون دالر نیاز است و با این حساب در حدود هفت میلیون دالر با ساخت سیلوهای جدید، صرفه‌جویی می‌شود. آقای رستمی بیان داشت که با توجه به این نکته‌ها وزارت زراعت در همکاری با بانک جهانی تصمیم گرفته‌اند که پنج سیلوی جدید را با تکنولوژی‌های جدید بسازند. قرار است این سیلوها در ولایت‌های کابل، هرات، بلخ، بغلان و قندهار با ظرفیت مجموعی ۱۹۵ هزار متریک تن ساخته شوند. سخنگوی وزارت زراعت آبیاری و مالداری هم‌چنین تأیید کرد که این سیلوها برای نگه‌داشت تمامی غله‌جات مورد نیاز کافی است.

این سیلوها قرار است در مراکز شهرها ساخته شود که از این میان سیلوی مرکزی به گفته آقای رستمی در باریک‌آب کابل ساخته می‌شود. سخنگوی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری افزود که ساحه باریک‌آب کابل از لحاظ موقعیت اقتصادی و محیط زیستی یک جای مناسب است. علاوه بر ساخت سیلوی مرکزی، قرار است که در ساحه باریک‌آب کابل پارک‌های صنعتی در بخش زراعت نیز ایجاد شود. با ایجاد شدن پارک صنعتی در این بخش، قسمت بزرگی از غله‌های مورد نیاز شهر کابل تأمین خواهد شد.

از سویی هم سخنگوی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری بیان داشت که سیلوهای قدیمی نیز در ولایت‌های قندهار، هرات، بغلان، بلخ و کابل فعال‌اند و عملاً گندم در آن‌ها نگهداری می‌شود. او گفت که این سیلوها به ویژه سیلوی مرکزی در اختیار وزارت شهرسازی و مسکن است. به بیان او: «سیلوی‌هایی که فعلاً وجود دارد، گندم‌های وزارت زراعت در آن‌ها ذخیره است. بزرگ‌ترین گدام‌های ما در همین سیلوها است. در عین زمان ذخایر گندم سازمان خوراکه و زراعت ملل متحد و سازمان غذایی جهان [WFP] نیز در همین سیلو است و در موقع اضطرار از آن استفاده می‌کنند.»

سخنگوی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری خاطر نشان ساخت که پروسه داوطلبی شماری از این گدام‌ها تمام شده و کار آن‌ها در مرحله ارزیابی است. او ابراز امیدواری کرد که هرچه زودتر پروسه‌ی داوطلبی و اعطای قرارداد تکمیل شود تا در سال آینده خورشیدی کار ساخت این سیلوها آغاز گردد. او هم‌چنین ساخت این سیلوها را در بخش اشتغال‌زایی نیز موثر خواند. او گفت که با آغاز شدن کار ساخت این سیلوها صدها تن از شهروندان کشور صاحب شغل خواهند شد.

افغانستان سالانه به حدود ۶.۳ میلیون تن گندم نیاز دارد. این در حالی است که تولیدات کشور امسال در حدود ۵.۱ میلیون تن بوده است و امسال در حدود ۱.۲ میلیون تن گندم مورد نیاز از کشورهای همسایه احتمالاً وارد می‌شود. با این حال وزارت زراعت با ساخت این سیلوها در نظر دارد تا گندم‌های مورد نیازش را در آن نگه‌داری کند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن