تحصن سه ماهه‌ی استادان و دانشجویان تربیت معلم سیدجمال‌الدین افغانی به کجا رسیده است؟

حدود سه ماه می‌شود که استادان و دانشجویان تربیت معلم سیدجمال‌الدین افغانی دست به تحصن زده، به صنف‌های درسی‌ خود حاضر نمی‌شوند. استادان و دانشجویان این موسسه، خواهان ارتقای تربیت معلم سیدجماالدین به دانشگاه اند و به همین دلیل از رفتن به صنف‌های درسی خودداری می‌کنند.

استادان تربیت معلم سیدجمال‌الدین می‌گویند که تا حال به خواست آنان «رسیدگی درست» نشده است. این استادان می‌افزایند که در تازه‌ترین اقدام ریاست عمومی تربیت معلم، معاش دو ماهه‌ی آنان را نپرداخته است.

محمدشاه ناوری، نماینده‌ی استادان تربیت معلم سیدجمال‌الدین افغانی می‌گوید که ریاست عمومی تربیت معلم‌ کشور بدون مبنای قانونی و حقوقی معاش استادان این تربیت معلم را به حالت تعلیق درآورده است.

آقای ناوری افزود: «معاش تمام استادان قطع است. رییس تربیت معلم سید جمال‌الدین معاش خود، معاونان و کارمندان اداری را اجرا می‌کند و به شماری از استادان هم گفته است که اگر دست از تحصن بکشند، معاش‌های‌شان پرداخته می‌شود.‌ این کار زشت است، با استفاده از تهدید و قطع معاش می‌خواهند که حق قانونی و مدنی استادان را بگیرند.»

در همین حال سوسن وردک، رییس عمومی تربیت معلم کشور می‌گوید که بر اساس قانون، کارمندی که بیش از ۲۰ روز در وظیفه حاضر نشود،‌ معاشش پرداخته نمی‌شود.

خانم وردک افزود که تحصن این استادان بیشتر از دو ماه طول کشیده است و آنان از لحاظ قانونی نمی‌توانند معاش استادانی که تحصن کرده‌اند را بپردازند. سوسن وردک خاطرنشان کرد که آنان از ارگ ریاست جمهوری به شکل شفاهی فرمان دریافت کرده‌اند که معاش استادان تربیت معلم سیدجمال‌الدین پرداخته شود.

به قول او،‌ آنان منتظر مکتوب ریاست جمهوری هستند تا بر اساس آن، معاش استادان تربیت معلم سیدجماالدین پرداخته شود. رییس عمومی تربیت معلم‌ کشور تصریح کرد که به زودی این مشکل حل می‌‎شود.

به تعلیق درآمدن معاش استادان تربیت معلم سید جمال‌الدین، درد سر دیگری است که آنان را از هدف اصلی‌شان یک گام دور‌تر کرده است. استادان و دانشجویان تربیت‌ معلم سید جمال‌الدین افغانی از ۱۸ثور امسال به این طرف به خاطر ارتقای این موسسه به دانشگاه دست به تحصن زده‌اند.

از شروع این تحصن تا کنون دقیق سه روز کم سه ماه سپری می‌شود. در این مدت، استادان و دانشجویان تربیت معلم سیدجمال‌الدین در کنار تحصن به نهاد‌های مختلف مراجعه کردند، تا صدای‌شان شنیده شود.

مجلس نمایندگان در پی درخواست‌های پیهم استادان و دانشجویان تربیت معلم سید جمال‌الدین ماه گذشته نماینده‌های وزارت تحصیلات عالی و وزارت معارف را استجواب کردند.

پاسخ مسوولان وزارت تحصیلات عالی و وزارت معارف برای معترضان این بود که ایجاد یک دانشگاه مطابق به نیازسنجی‌های جامعه صورت می‌گیرد و در حال حاضر هیچ نیازی به ارتقای نهاد تربیت معلم سیدجمال‌الدین افغانی به دانشگاه احساس نمی‌شود.

با وجود مخالفت مقام‌های وزارت تحصیلات عالی و وزارت معارف با ارتقای موسسه‌ی سید جمال‌الدین افغانی به دانشگاه، استدلال تحصن‌کنندگان این است که موسسه‌ی تربیت معلم سیدجمال‌الدین افغانی، تمام امکانات لازم را برای ارتقا به دانشگاه دارد، اما وزارت‌های مربوطه موافقت نمی‌کنند. ‌محمدشاه ناوری، یکی از نمایندگان این نهاد تحصیلی می‌گوید: «در صورتی که پیشنهاد ما عقلانی، منطقی و مطابق با بنیاد‌های معارف و در تطابق با منافع ملی افغانستان باشد، باید پذیرفته شود.»

در کنار مجلس نمایندگان استادان تربیت معلم سید جمال‌الدین از عبدالله عبدالله، رییس اجرایی کشور و سرور دانش، معاون ریاست جمهوری نیز خواسته‌اند که به مشکل‌شان رسیدگی کنند.

معاون دوم رییس جمهور در دیدار با این استادان ضمن تأکید بر پایان تحصن استادان تربیت معلم سیدجمال‌الدین افغانی، مطالبه‌ی آنان برای تغییر شخصیت حقوقی و ارتقای تربیت معلم سید جمال‌الدین را یک امر منطقی خوانده و گفته است که به دلیل علاقه‌مندی‌نداشتن دانشجویان به تحصیلات نیمه‌عالی و ضرورت دسترسی معلمان به تحصیلات بیشتر تربیت معلم سیدجمال‌الدین کار‌آیی لازم خویش را از دست داده است.

سرور دانش در دیداری که در ماه گذشته با هیأت رهبری و استادان تربیت معلم سیدجمال‌الدین افغانی داشت، از آن‌ها خواست که طرح پیشنهادی خویش را به کمیته‌ی علمی، فرهنگی و منابع بشری بفرستند تا پس از بررسی‌های لازم، توسط مراجع ذی‌صلاح چون کابینه یا شورای عالی علمی و فرهنگی تصمیم نهایی در این زمینه گرفته شود.

محمدشاه ناوری می‌گوید که آنان چندی پیش طرح خود را در حضور معاون دوم رییس جمهور و نماینده‌های وزارت معارف و تحصیلات عالی با کابینه‌ هم شریک ساخته‌اند. به قول او، در این نشست کابینه بیشتر وزرا با ارتقای این موسسه به دانشگاه مخالفت کرده‌ و سرانجام آقای دانش تصمیم نهایی را به دوش رییس جمهور گذاشته است.

آقای ناوری ابراز امیدواری کرد که ارگ ریاست جمهوری به این خواست‌شان پاسخ مثبت دهد.

در همین حال شاه‌حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری در این رابطه گفت که تصمیم رییس جمهور از طریق وزارت تحصیلات عالی اعلام خواهد شد.

مکتوب: تنها رییس مصاحبه می‌تواند

رسانه‌ها در زمینه‌ی پوشش سریع و دقیق رویدادها در کشور همیشه فعال بوده‌اند. قانون دسترسی به اطلاعات به افکار عمومی و رسانه‌ها حق می‌دهد که به اطلاعات ادارات دولتی دسترسی داشته باشند. رسانه‌ها برای پوشش حرکت اعتراضی استادان و دانشجویان تربیت معلم سید جماالدین، نیز تلاش کرده‌اند نقش خویش را بازی کنند.

اما محمداعظم توخی، رییس تربیت معلم سید جمال‌الدین به تازگی در مکتوبی از تمام دیپارتمنت‌های این نهاد خواسته‌ است که با رسانه‌ها گفت‌و‌گو نکنند. در متن این مکتوب آمده است: «خلص مطلب، خودداری اشخاص غیرمسوول از گفت‌وگو و مصاحبه‌های بیجا با رسانه‌ها به جز از رییس.»

شماری از استادان تربیت معلم سید جماالدین این کار آقای توخی را خلاف آزادی بیان و قانون دسترسی به اطلاعات می‌دانند و می‌گویند که آنان با صدور این مکتوب می‌خواهند دادخواهی‌ استادان و دانشجویان تربیت معلم سیدجمال‌الدین به جایی نرسد.

طوری که دیده می‌شود قناعت‌دادن استادان و دانشجویان تربیت معلم سیدجمال‌الدین برای دولت چندان مهم نیست. تازه یک ماه از سمستر بهاری این نهاد تحصیلی گذاشته بود که تحصن شروع شد. اکنون سمستر خزانی در آستانه‌ی آغاز شدن است، اما مشکل این نهاد تحصیلی حل نشده است.

استادان و دانشجویان این انستیتوت می‌گویند که تا آن‌که خواست‌شان از سوی وزارت تحصیلات عالی برآورده نشود، دست از تحصن برنخواهند داشت.

دیدگاه are closed.