هرات چی خبر است؟ ۱۴ قتل در ۳۰ روز اخیر

سیدحسن حسینی

از یک ماه به این طرف هرات از نگاه امنیتی وضعیت پرآشوبی را تجربه کرده است. بر بنیاد گزارش فرماندهی پولیس این ولایت، دست‌کم ۱۴ واقعه‌ی قتل طی یک ماه گذشته در این فرماندهی ثبت شده است. اگرچه فرماندهی پولیس هرات ریشه قتل‌ها را ۹۸ درصد ناشی از خصومت‌های خانواده‌گی می‌بیند اما والی این ولایت چند روز قبل در نشست خبری‌ای به «مقاصد سیاسی» پشت ناامنی‌های اخیر در هرات اشاره کرد.

نماینده‌گان مردم در مجلس اما به این نظر اند که دلایل و مقاصد سیاسی نه، بلکه ضعف در رهبری و علاوه بر آن تشکیل و تجهیز اندک پولیس در هرات سبب شده که گراف جرایم جنایی و تروریستی در این ولایت سیر صعودی داشته باشد. در همین حال دریافت‌های شورای ولایتی هرات اما به این خلاصه شده که تحرکات طالبان در هر زمستان متمرکز بر شهرها می‌شود و این گروه با ایجاد ناامنی، سعی در نشان دادن قدرت و حوزه نفوذ خود به دولت است.

 

خون‌ریزی‌های پی هم در هرات

شنبه این هفته برای هرات با یک واقعه‌ی قتل شروع شد. حوالی ظهر روز اول این هفته خبر آمد که یکی از متنفذان قومی در شهرک عرفان این ولایت با ضرب پنج گلوله کشته شده است. تفنگ‌داران مسلح پس از رسیدن به هدف با استفاده از موترسایکل از محل متواری شدند و پولیس برای ردیابی عاملان قتل، دست به تحقیق شد.

با آن‌که پولیس هنوز نتوانسته سرنخی از این قضیه به دست آورَد اما می‌گوید که قتل تنها به یک «فقره» خلاصه نشده است. بر بنیاد گزارش فرماندهی پولیس هرات، طی یک ماه گذشته دست‌کم ۱۴ واقعه‌ی قتل در شهر و ولسوالی‌های این ولایت رخ داده است.

عبدالاحد ولی‌زاده، سخنگوی پولیس هرات به روزنامه ۸صبح می‌گوید که در پیوند به ۱۴ پرونده قتل در یک ماه گذشته، ۲۷ نفر بازداشت شده‌اند. او به نتایج تحقیقات پولیس در این زمینه اشاره می‌کند که بر مبنای آن، ۹۸ درصد واقعه‌های قتل، از خصومت‌های خانواده‌گی ناشی شده است.

آقای ولی‌زاده می‌افزاید که تحقیقات نشان داده که پشت پرده تمام قضایای قتل یک ماه گذشته در این ولایت، دلیل سیاسی نهفته نیست بلکه خصومت‌های خانواده‌گی سبب شده که یکی علیه دیگری از سلاح استفاده کند.

 

بررسی ریشه ناامنی‌ها در شورای نظامی

با این‌که پولیس هرات نمی‌پذیرد که دلایل سیاسی پشت پرده قضایای قتل و ناامنی در هرات نیست اما عبدالقیوم رحیمی، والی هرات همین چند روز پیش در یک نشست خبری اعلان کرد که «مقاصد سیاسی» پشت پرده ناامنی‌های این ولایت است. او گفته بود که برای حل مشکل تلاش‌های منسجم نیروهای امنیتی و کشفی جریان دارد و اوضاع با گذشت هر روز بهتر می‌شود.

با گذشت چند روز از صحبت‌های والی هرات، علی‌رغم بهتر نشدن اوضاع امنیتی، چند مورد قتل دیگر هم در هرات رخ داد.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح گفت که برای مهار اوضاع، جلسه شورای نظامی برگزار شده و به فرماندهی پولیس و نیروهای امنیتی هدایت داده شده که جلو جرایم جنایی را بگیرند. آقای فرهاد افزود که بهتر است برای درک بهتر از اوضاع امنیتی، ریشه‌یابی‌های بیش‌تری صورت گیرد و این موضوع نیازمند زمان است.

آقای فرهاد در حالی از نیاز به بررسی‌های همه‌جانبه برای ریشه‌یابی ناامنی در هرات می‌زند که پیش از این در بازه‌های زمانی متفاوت، گراف قتل‌ها، اختطاف‌ها و ترورها در کنار جرایم جنایی روند صعودی داشته است، اما پس از مدتی روبه‌آرامی گذاشته است. سخنگوی والی هرات می‌گوید که در هر مرحله متفاوت از صعود گراف جرایم در هرات، دلیل‌های مختلفی از جمله خصومت‌های خانواده‌گی دخیل بوده است.

 

مهار حوزه نفوذ طالبان

با تمام این‌ها شورای ولایتی هرات نگاه خاص خودش را نسبت به سیر صعودی جرایم جنایی در این ولایت دارد. دریافت‌های شورای ولایتی هرات نشان می‌دهد که در زمستان، تحرکات طالبان از بیرون شهر به داخل شهر متمرکز می‌شود و برای پیش‌گیری از قتل‌های هدف‌مند، نیاز است که مسوولان امنیتی بیش‌تر تلاش کنند.

برای بهبود وضعیت امنیتی، شورای ولایتی هرات می‌گوید که فرمانده پولیس را به این نهاد مردمی خواسته و نگرانی مردم را با وی در میان گذاشته است.

وکیل‌احمد کرخی، مسوول کمیته‌ی امنیتی شورای ولایتی هرات به روزنامه ۸صبح می‌گوید که نماینده‌گان مردم در شورای ولایتی با در میان گذاشتن نگرانی‌های مردم با فرمانده پولیس هرات، از وی خواستند که تمرکز بیش‌تر برای انجام مسوولیت‌های امنیتی داشته باشد. آقای کرخی می‌افزاید که در جلسه‌ای با فرمانده پولیس هرات، برخی از نقاط آسیب‌پذیر شهر هم شناسایی شد تا برای مهار ناامنی برنامه‌های امنیتی بیش‌تری در آن مناطق روی دست گرفته شود.

 

تجهیزات کم و تشکیل اندک پولیس

ناامنی در ولایت هرات طی‌ ماه‌های اخیر سبب شد که صدای اعتراض نماینده‌گان مردم در مجلس هم بلند شود. پیش از این برخی از نماینده‌گان هرات در صحن علنی مجلس از دولت خواسته بودند که وضعیت امنیتی هرات را جدی‌تر زیر نظارت بگیرد.

سیدعظیم کبرزانی، عضو مجلس نماینده‌گان به ۸صبح می‌گوید که ناامنی در هرات دلایل خاصی دارد و اگر دولت توان برنامه‌ریزی داشته باشد، مشکل این ولایت حل‌شدنی است. به گفته‌ وی، بومی نبودن نیروهای امنیتی، تجهیز اندک و تشکیل کم پولیس در این ولایت سبب شده که هر از گاهی جرایم جنایی در هرات بالا بگیرد. آقای کبرزانی می‌افزاید که رهبری نیروهای امنیتی در هرات با جغرافیای این ولایت آشنا نیست و این مسأله در کنار کمبود تشکیل و تجهیز اندک، سبب شده که هرات آسیب‌پذیر باشد.

هرات با توجه به جمعیت بسیار و انباشت سرمایه در شهرک صنعتی، از ولایت‌های مهم اقتصادی به شمار می‌رود. آگاهان به این باور اند که اگر پولیس در مبارزه با جرایم ناتوان باشد، امکان فرار سرمایه و جمعیت از جغرافیای هرات به خارج کشور افزایش می‌یابد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن