روز دوست‌داشتن چیست؟

۱۲ جون، با تصمیم دادگاه عالی امریکا به عنوان روز بزرگ‌داشت از ازدواج نژادی نامگذاری شده است

منبع: یو.اس.ای.تودی

نویسنده: نیدی یانسی برگ

ترجمه: محمدحسین قره‌باغیان


روز ۱۲ جون روز دوست‌داشتن است، در این روز جشنی برای بزرگ‌داشت از روزی که دادگاه عالی امریکا قانون ممنوعیت ایالتی علیه ازدواج نژادی را لغو کرد، برگزار می‌شود.

این روز برای یادبود از قضیه، عشق در مقابل ویرجنیا، و در مرکز آن ازدواج زوجی از نژادهای مختلف، ریچارد و مایلدرد لوینگ نام‌گذاری شده است. در سال ۱۹۶۷ دادگاه عالی تصمیم گرفت که قانون منع ازدواج نژادی را در ۱۶ ایالت لغو کند. زیرا این قانون خلاف قانون اساسی بود.

پیتر والنشتاین نویسنده کتاب «نژاد، جنسیت و آزادی برای ازدواج: عشق در مقابل ویرجنیا معتقد است که در طولانی‌مدت، این قانون امریکا را تغییر داده است، این فقط یک مورد خیره‌کننده بود.»

پنج دهه بعد از این تصمیم، ازدواج‌های نژادی به صورت چشم‌گیر در امریکا افزایش یافته است. بر اساس تجزیه و تحلیل مرکز مطالعات پیو از داده‌های اداره سرشماری ایالات متحده در سال ۲۰۱۵، از هر شش ازدواج جدید، یکی از ازدواج‌ها، میان نژاد بود که شش برابر بیش‌تر از تعداد ازدواج‌های میان نژادی در سال ۱۹۶۷ است.

 چه اتفاقی برای ریچارد و میلدرد لوینگ افتاد؟

به گفته والنشتاین، در سال ۱۹۵۸، میلدرد حامله شد و این جفت برای ازدواج به واشنگتن‌دی‌سی رفتند. بعد از ازدواج به خانه خود در شهرستان کرولاین ویرجنیا برگشتند و کمی بعد، آن‌ها در نمیه‌های شب توسط پولیسی که آن‌ها را به جرم نقض قانون بازداشت کرد، از خواب بیدار شدند.

هر دوی آن‌ها به جرم ازدواج غیر قانونی زندانی شدند و در حکم دادگاه به آن‌ها دو گزینه پیشنهاد شد؛ یا دوره‌ی زندان‌شان را سپری کنند یا برای ۲۵ سال ویرجنیا را ترک کنند. این زوج پیشنهاد دوم را پذیرفتند و ایالت را ترک کردند.

ویلنشتاین می‌گوید که میلدرد گزارش داستان عشقش را در یک نامه به دادستان کل، رابرت.اف کنیدی نوشت و در باره‌ی قضیه خود اقامه دعوا کرد و دادستان، رابرت.اف کنیدی قضیه را به اتحادیه آزادی‌های مدنی امریکا راجع کرد. یک وکیل مدافع از اتحادیه آزادی‌های مدنی قضیه را بررسی کرد، قضیه به دادگاه عالی، رفت. جایی که سرانجام در تاریخ ۱۲ جون ۱۹۶۷، این پرونده به صورت کامل به نفع این زوج عاشق فیصله شد، ارجاع شد.

والنشتاین برنده شدن قضیه‌ی میلدرد لوینگ در دادگاه را پیروزی بزرگ می‌دانست ولی خود میلدرد هیچ گاه خودش را قهرمان نمی‌دانست.

او با این که بسیار کم با رسانه صحبت می‌کرد، در یک مصاحبه‌ی در سال ۲۰۰۷ به اسوشیتدپرس گفت: «این کار من نه، بلکه کار خداوند بود.»

ریچارد لوینگ در تصادفی موتر در سال ۱۹۷۵ کشته شد و همسرش میلدرد لوینگ در سال ۲۰۰۸ از دنیا رفت.

داستان زنده‌گی آن‌ها در فلم دوست داشتن «Loving» محصول سال ۲۰۱۶ و هم‌چنین در مستند داستان عشق «Loving Story» محصول سال ۲۰۱۱ بازیافت یافته است.

 روز عشق چیست؟

۳۰ سال بعد از تصمیم «عشق در مقابل ویرجنیا»، کین تانابی دانشجویی طراحی در جریان درس در دانشکده طراحی پارسونس از این حکم ماندگار و داستان عشق آگاه شد. او گفت که شیفته این داستان شده بود، زیرا او خود نیز دورگه بود و پایان‌نامه‌ی خود را درباره‌ی این قضیه نوشت.

پایان‌نامه‌ی او در باره‌ی «روز عشق»، روزی تعطیل/ مقدس که در سراسر کشور و جهان بزرگ داشت می‌شود، بود. روز عشق در چندین ایالت و شهر به شمول ویرجنیا، ویرمونت، شهر نیویورک و لاس آنجلس و نهاد‌های مدنی مانند و اتحادیه ضد افترا به رسمیت شناخته شد.

تانابی می‌گوید که این نام نه تنها یادآوری خاطرات یک زوج که در مقابل بی‌عدالتی‌های تبعیض نژادی مبارزه کردند است، بلکه هم‌چنین نشان‌دهنده عشقی است که ما به هم دیگر می‌ورزیم.

چگونه‌گی بزرگ‌داشت از این روز

به گفته تانابی معمولاً یک گروه کوچک از رضاکاران روز را در شهر نیویورک در داخل کشتی جشن می‌گیرند. هم‌چنین آن‌ها با افراد دیگر در کشور‌های نیدرلند، ایتالیا، جاپان، تایوان و اسپانیا در ارتباط هستند.

تانابی می‌گوید اکثر مردم این روز را با رفتن در باربی‌کیوها، برنامه‌های اجتماعی، میزگردها و نمایش‌های فرهنگی، بزرگ‌داشت می‌کنند. حتا بعضی از زوج‌ها روز ۱۲ جون را برای ازدواج‌شان انتخاب می‌کنند، زیرا این روز واقعاً با مفهوم است.

روز عشق امسال

به خاطر همه‌گیری ویروس کرونا و اعتراضات گسترده در سراسر کشور علیه مرگ جورج فلوید توسط پولیس، مراسم امسال کمی متفاوت برگزار شد.

هر چند از نگاه تاریخی، از این روز بیش‌تر با برنامه‌های لذت بخش، فعالیت اجتماعی و فرهنگی تجلیل صورت می‌گیرد، اما امسال تانابی از مردم خواست که این مراسم را با یک سکوت معنادار برگزار کنند و از جامعه‌ی سیاه‌پوستان در مبارزات اجتماعی علیه نژاد پرستی حمایت کنند.

او اضافه کرد که راه‌های زیاد برای حمایت از جامعه سیاه‌پوستان در این روز مقدس و سایر روزها وجود دارد، به شمول تسهیل مباحث اجتماعی درباره‌ی نژادپرستی، رای‌دادن و کمک کردن به ویب‌سایت روز عشق.

او گفت: «ما از مردم می‌خواهیم که تجلیل از سنت خوب مراقبت از روز عشق را با روش‌های معنادار و با مفهوم ادامه دهند، هم‌چنین در گردهم‌آیی‌های حمایت از زنده‌گی سیاه‌پوستان و عدالت برای آن‌ها، شرکت کنند.»

درباره‌ی بازتاب این مسأله در زمان اعتراضات گسترده در سراسر کشور در مقابل نژاد پرستی و خشونت پولیس، ولنشتاین گفت قتل فلوید نشان می‌دهد که چگونه نیم قرن بعد از تصمیم «عشق در مقابل ویرجنیا» و سایر اعتراضات مهم مدنی در دهه ۶۰، «زهر باقی‌مانده از قانون جم کرو (Jim Crow) در سراسر این قرن ادامه یافت تا راهش را در خیابان‌ها باز کرده و زنده‌گی مردم را زهرآگین کند.»

ولنشتاین گفت: «تصمیم عشق در مقابل ویرجنیا واقعاً تغییر قابل ملاحظه‌ای را می‌تواند ایجاد کند، تغییری که تا هنوز ایجاد نشده است.»

دکمه بازگشت به بالا