الکترونیکی شدن پرداخت‎ها در دانشگاه کابل برای دانشجویان چه مزیتی دارد؟

سال‎های قبل کاغذپرانی و تأخیر در تمام فعالیت‎های اداری دانشگاه کابل بیداد می‏کرد. بروکراسی از طولانی‌شدن روند نام‌نویسی برای ورود به دانشکده آغاز می‌شد و تا تأخیر در پرداخت «بدل‌اعاشه‌«ی دانشجویان بدون خوابگاه، سرگردانی‎های اغلب ناموجه حین پرداخت فیس توسط دانشجویان شبانه و دوره‎ی ماستری و تأخیر در امر پیش‎برد مراحل اداری هنگام دریافت مدرک تحصیلی ادامه می‎یافت.

شبانه سال آخر تحصیلش را در دانشگاه کابل می‌گذراند. او چهار سال پیش برای ادامه‎ی تحصیل از بدخشان به کابل آمده بود و برای پیمودن مراحل نام‎نویسی یک هفته را در بدترین شرایط یکی از هوتل‎های شهر مسکن گزیده بود.

شبانه می‎گوید اگر سیستم کاغذپرانی‎های بی‎پایان نباشد، یک روز نام‌نویسی برای ورود به دانشکده و یک روز دیگر برای شامل شدن در خوابگاه وقت نیاز است، اما سیستم اداری دانشگاه آنقدر طولانی است که کار دو روزه یک هفته زمان می‎برد: «هیچ‎کس به حال یک دختر روستایی فکر نمی‎کند. کسی به این نمی‌اندیشد که انتظار در هوتل‎های کابل برای یک دختر چقدر زننده است.»

کاغذپرانی و سیستم طولانی بروکراسی فقط به یک یا چند دانشجو و در هنگام نام‌نویسی خلاصه نمی‎شود، بدترین قسمت این کاغذپرانی‌ها زمانی است که دانشجوی مستحق خوابگاه شناخته نمی‌شود و باید با مبلغ بسیار اندکی که به نام «بدل‌اعاشه» پرداخت می‌شود، روزگار دانشجویی را بگذراند. اما پرداخت این مبلغ اندک همیشه با ماه‎ها تأخیر اجرا می‌شود.

حسین که دانش‎آموخته‎ی دانشکده‌ی ژورنالیزم دانشگاه کابل است، می‎گوید در سال دانشجویی‎اش اداره‎ی دانشگاه کابل او را به خوابگاه معرفی نکرد. قرار شد ماهانه برایش«بدل‌اعاشه» بدهند، اما دریافت بدل اعاشه بیش از آن که سودی داشته باشد، سرگردانی داشته است.

به گفته‎ی حسین، پرداخت بدل‌اعاشه گاهی تا سه- چهار ماه تأخیر داشته است: «زمانی هم که این پول ناچیز به دانشجو پرداخته می‎شد، از هر ماه آن «مبلغ ناچیز» مقداری کاسته می‎شد. استدلال مسئولان دانشکده این بود که طی مراحل اداری اخذ بدل‌اعاشه از دولت و توزیع آن به دانشجویان هزینه برمی‎دارد و آنان چاره‎ای جز کاستن از بدل‎اعاشه‎ی خود دانشجویان ندارند.»

در سال‎های متمادی، طولانی شدن روند توزیع مدرک تحصیلی از دانشگاه کابل -در بسیاری موارد- سبب شده است دانش‎آموخته‎گان جویای کار، فرصت‌های کاری‌شان را از دست بدهند.

سمیع از دانش‎آموخته‎گان دانشگاه کابل است. او می‌گوید بعد از فراغت تمام مراحل آزمون کاری در یک نهاد معتبر بین‎المللی را گذراند و اما به دلیل تأخیر در توزیع مدرک تحصیلی، شغل را از دست داد و تا مدت‎ها بی‌کار ماند.

این در حالی‎ است که دانشگاه کابل از الکترونیکی شدن پرداخت‎ها در این دانشگاه خبر می‎دهند و می‎گویند قرار است پول نقد از تمام معاملات این دانشگاه حذف شود.

رضا فرزام، معاون دانشگاه کابل در فیس‌بوکش نوشته است، الکترونیکی شدن سیستم پرداخت در دانشگاه کابل که جزء مهم‎ترین برنامه‎های معاونیت مالی و اداری دانشگاه کابل است، یک گام اساسی  در راستای مدیریت موُثر و شفاف مالی خوانده می‎شود و با اجرایی شدن سیستم پرداخت الکترونیکی، افزایش عواید این دانشگاه نیز قابل پیش‎بینی است.

عارف رضایی الکترونیکی شدن سیستم پرداخت را بیشتر به نفع دانشجویان می‎داند و می‎گوید مبلغ فیس شبانه یا دوره‎ی ماستری بر اساس شمار دانشجویان ثبت می‎شود که پرداخت آن چه به‎ گونه‎ی نقدی و چه به‎گونه‎ی الکترونیکی تغییری در مبلغ فیس پرداخت شده وارد نمی‎کند، اما این سیستم بیشتر برای دانشجویان مفید است.

به گفته‎ی آقای رضایی مبلغ اندکی مانند بدل‌اعاشه‎ی دانشجویان یا فیس مدارک تحصیلی ممکن است مورد دست‎برد کارمندان اداری قرار گیرد و شفافیت را آسیب بزند که با الکترونیکی شدن سیستم آخرین مبلغ به حساب دانشگاه یا جیب دانشجو می‎ریزد و روند با شفافیت طی می‎شود.

بر اساس سیستم الکترونیکی پرداخت‎ها در دانشگاه کابل، فیس‎ برنامه‎های ماستری، برنامه‎های شبانه، فیس دیپلوم و جدول نمرات همه به ‎صورت مستقیم در حساب دانشگاه کابل در «د افغانستان بانک» پرداخت می‎شود.

آقای فرزام در گفت‎وگو با ۸صبح هدف اساسی از پرداخت الکترونیکی را ایجاد سیستم مدیریتی مؤثر و شفاف مالی می‎خواند و باورمند است که از بین بردن داد و ستد پول نقد در پرداخت‎های دانشگاه کابل سبب از بین بردن کامل فساد اداری و کاهش بروکراسی خواهد شد.

آقای فرزام یاد آور شد که دانشگاه کابل با د افغانستان بانک توافق کرده‎اند که دانشجویان با اخذ تعرفه از دانشگاه کابل پرداختی خود را به حساب دانشگاه در د افغانستان بانک واریز کنند که این روند در کوتاه مدت ممکن است اندکی برای دانشجویان جنجال برانگیز و زمان‎گیر باشد، اما دانشگاه با بانک در حال مذاکره است که یک شاخه‎ی بانک یا حد اقل یک ماشین «دیپوزیت» را به دانشگاه بیاورند.

معاون دانشگاه کابل در مورد پرداخت بدل‌اعاشه به دانشجویان گفت دانشگاه کابل پارسال با «پشتنی بانک» توافق کرده بود که دانشجویان در این بانک حساب داشته باشند تا بدل اعاشه‎ی‌شان به حساب بانکی‌شان واریز شود و این روند همین‎گونه ادامه خواهد داشت.

در عین حال وزارت تحصیلات عالی از الکترونیکی شدن امور مربوط به دانشجویان در مؤسسات تحصیلات عالی خصوصی نیز خبر می‎دهد. ضیا ساحل، سخنگوی وزارت تحصیلات به روزنامه‌ی ۸صبح می‎گوید قرار است در کنار دانشگاه‎های دولتی، سیستم پرداخت فیس در مؤسسات تحصیلات عالی خصوصی نیز الکترونیکی شود و دانشجویان فیس‌شان را در حساب بانکی مؤسسات واریز کنند.

دیدگاه are closed.