مقام‌های افغان با کدام دستاورد به نشست بروکسل می‌روند؟

سران حکومت افغانستان در حالی به نشست بروکسل می‌روند که کارشناسان مسایل سیاسی میزان دستاورد حکومت را در برابر تعهداتی که در نشست سال گذشته‎ی بروکسل به جامعه‎ی جهانی داده بود، حداقل می‎خوانند.

عزیز رفیعی، رییس مجتمع جامعه‎ی مدنی افغانستان می‎گوید که امسال سران حکومت افغانستان از نقطه نظر کارکردها، با کم‎ترین دستاورد نسبت به تعهداتی که سال گذشته به جامعه‎ی جهانی و کشورهای عضو ناتو داده بودند، در نشست بروکسل حضور می‎یابند.

به گفته‎ی آقای رفیعی، تمام بحث‎های نمایشی‌ای را که حکومت زیر عنوان مبارزه با فساد اداری در این اواخر به راه‌انداخته است، نمی‎تواند پاسخ‎گوی تعهدات و ضرب‎الاجل‎هایی باشد که قبلاً برای جامعه‎ی جهانی وعده سپرده بود.

رییس مجتمع جامعه‎ی مدنی می‌گوید که سران حکومت افغانستان می‌توانند از فاجعه‎ی نفاق ملی، ناامنی، تفرقه و بی‎ثباتی در نشست بروکسل برای جامعه‎ی جهانی گزارش دهند، چون جز همین موارد، چیزی دیگری برای گزارش دادن ندارند.

بر اساس سخنان آقای رفیعی، زمانی که ناامنی در افغانستان بیداد می‎کند و شهروندان افغانستان خود را حتا در درون خانه‌های‌شان مصون احساس نمی‎کنند، جامعه‎ی جهانی به میزان دست‎آوردهای حکومت افغانستان پی‌برد. به گفته‌ی او، اگر جامعه‌ی جهانی به کمک‎هایش برای افغانستان ادامه دهد، از سر ناچاری خواهد بود و تنها به این دلیل که بدیل مناسبی برای این حکومت ندارد.

آقای رفیعی افزود: «جامعه‎ی جهانی در هر حالت به کمک‎هایش به افغانستان ادامه خواهد داد. وقت خوب و شانس خوشی که سران حکومت افغانستان دارند، این است که فعلاً جامعه‎ی جهانی گزینه‎ی دیگری برای تکیه کردن ندارد. از سوی دیگر جامعه‎ی جهانی نمی‎تواند کمک‎هایش را به افغانستان متوقف کند، چون به هیچ عنوان نمی‎خواهد منطقه را به بحران بکشاند.»

در عین حال سیف‎الدین سیحون، استاد دانشگاه و کارشناس مسایل اقتصادی که مخالف جذب کمک‎های جامعه‎ی جهانی از طریق نشست‎های شبیه نشست بروکسل است، می‎گوید که در این نشست‎ها آنچه محوریت دارد، تعامل دو جانبه‌ای است که نفس تعهد و اجرا کردن آن معنا ندارد. به باور آقای سیحون، «کشورهای امداد رسان دنبال منافع خاص خود استند و به تعهدی که حکومت افغانستان هیچ‎گونه پای‎بندی ندارد، اهمیت نمی‎دهند.»

به گفته‎ی آقای سیحون، اگر حرف تعهد به گونه‎ی اساسی در میان است، حکومت‎ها به شهروندان‌شان متعهد استند و به جای جلب و اخذ کمک از کشورهای دیگر، باید از شهروندانش مالیه دریافت کرده و دوباره به مردم حساب پس بدهد.

آقای سیحون تصریح کرد که در یک روز و طی یک نشست فقط تعدادی از اسناد حاوی تعهدات رد و بدل می‎شود، گزارش‎هایی ارایه می‏شود که تأثیری روی روند کار ندارد، دوباره در یک دور باطل روز از نو آغاز می‎شود و افغانستان برای همیشه کمک‌بگیر باقی می‎ماند.

هیلی ارشاد، عضو مجلس نماینده‎گان اما باورمند است که حکومت افغانستان در راستای اجرای تعهداتش به جامعه‎ی جهانی موفق بوده و امسال نیز می‎تواند کشورهای عضو ناتو را به ادامه‎ی کمک‎ها به افغانستان متقاعد کند.

خانم ارشاد با اشاره به محاکمه‎ی وزیر پیشین مخابرات گفت، هر چند که در کار حکومت کاستی وجود داشته است و باید در کنار وزیر پیشین مخابرات شمار دیگری از وزیران نیز به دادگاه معرفی می‎شدند، اما این کار حکومت نمونه‏ی بارز مبارزه با فساد است. خانم ارشاد می‌گوید که او امیدوار است در آینده‎ی نزدیک حکومت بتواند سایر وزیران فاسد را به محکمه کشانده و تعهدش را در راستای مبارزه با فساد عملی سازد.

به باور هیلی ارشاد، هر چند حکومت در امر تامین امنیت ناکام بوده است، اما جامعه‎ی جهانی مشکل امنیتی افغانستان را به خوبی درک می‎کند و ناامنی در کشور نمی‎تواند سبب قطع کمک‎های جامعه‎ی جهانی به این شود. او می‌گوید: «مشکلات امنیتی بیشتر از این ‎که به سیاسیون و سران حکومت افغانستان معلوم باشد، به نیروهای ناتو معلوم است.»

نامه‎ی سرگشاده‎ برای اعضای ناتو

در همین حال شورای ائتلاف برای نجات افغانستان که متشکل از سران و اعضای سه حزب «وحدت، جمعیت و جنبش» است، با انتقاد از کارکردهای رییس جمهور غنی به کشورهای عضو ناتو نامه‎ی سرگشاده‌ای نوشته است.

در نامه‎ی سرگشاده‎ی شورای ائتلاف برای نجات افغانستان به کشورهای عضو ناتو آمده است که یک حلقه‎ی مشخص در حکومت مرکزی افغانستان و آقای غنی در رأس این حلقه، طی سال‎های اخیر تمام تلاش‌شان را برای حاکمیت یک حلقه‎ی خاص قومی به خرج داده و با وضعیت بحرانی جاری، خاطرات تلخ گذشته را در ذهن مردم زنده کرده‌اند.

در این نامه آمده است که صلح نیاز اساسی مردم افغانستان است و رییس جمهور غنی زیر عنوان این نیاز مبرم، همواره تلاش کرده است که زمینه‎ی نفوذ گروه‎های دهشت‌افگن را در سایر مناطق فراهم آورده و از این راه امیال شوونیستی خویش را تقویت کند.

اعضای شورای ائتلاف در نامه‎ی‌شان به کشورهای عضو ناتو نوشته‎اند که عناصر فاشیستی در داخل دستگاه حکومت، برای شخصیت‎ها، متنفذین و کدرهای اقوام دوسیه‌سازی کرده و با ترور فزیکی، شخصیتی و سیاسی آنان، بین اقوام و احزاب سیاسی ساکن در افغانستان، نفاق را دامن می‎زنند. در این نامه آمده است: «این حلقات حتا نیروهای دهشت‌افگن را که قاتلین مردم افغانستان و متحدان بین‎المللی ما استند، مکافات می‎دهند و کسانی را که برای دفاع از مردم و وطن‌شان قربانی می‎دهند، تجرید و حتا با تزویر و نیرنگ به حبس می‎کشند و شکنجه می‎کنند.»

شورای ائتلاف با ابراز تشکر از کمک‎ها و قربانی‎های متحدان بین‎المللی، در نامه‎ی‌شان نوشته‎اند، بیم از آن دارند که کشورهای متحد حکومت افغانستان شریک جرم این حکومت باشند، چون حکومت افغانستان با استفاده از پول مالیات مردم این کشورها، عساکر و حمایت‎های سیاسی آنان، مرتکب جرم علیه مردم افغانستان می‎شود.

در این نامه، از این که نماینده‎های سیاسی کشورهای عضو ناتو مقیم کابل، با شخصیت‎های مهم جریان‎های سیاسی و چهره‎های با نفوذ مردمی در تماس نیستند و فقط با حلقه‏ی ارگ دیدار کرده، با صحبت‎های فریبنده‎‎ای زیر عنوان حاکمیت قانون فریب می‎خورند، ابراز نگرانی شده است و آمده است که اعضای حکومت افغانستان در نشست‎های بین‎المللی برای قناعت جامعه‎ی جهانی  گزارش‎های دروغ ارائه می‎کنند.

اعضای شورای ائتلاف برای نجات افغانستان با اشاره به تظاهراتی که در شماری از ولایات جریان دارد، نوشته اند که «حکومت افغانستان در امر برگزاری انتخابات و پیروزی دموکراسی صادق نیست و نمی‎خواهد شاهد مشارکت مردم در نظام باشد، این امر بیان‏گر به پایان رسیدن تحمل مردم است.»

شورای ائتلاف در این نامه‎ی سرگشاده‎ی از جامعه‎ی جهانی خواسته‎ اند که در راستای تأمین عدالت اجتماعی، به نظام مبتنی بر قانون اساسی و حقوق همه‎ شهروندان افغانستان متعهد بماند و وسیله‎ی تطبیق برنامه‏های برتری‌طلبانه‎ی حکومت افغانستان علیه مردم نشوند.

نشست مهم

در همین حال، شاه‎حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رییس جمهور می‎گوید که در نشست بروکسل، افغانستان یکی از محوری‌ترین بحث‌ها خواهد بود و موضوعاتی چون تروریسم فرامرزی، حمایت از روند صلح و مبارزه علیه شبکه‎های اقتصاد جرمی نیز در این نشست مورد بحث قرار خواهند گرفت.

آقای مرتضوی یادآور شد که نتایج نشست بروکسل برای افغانستان، به این دلیل که حکومت افغانستان در کنار داشتن حمایت همکاران بین‌المللی در بخش تمویل و تجهیز نیروهای امنیتی و دفاعی، باید اجماع سیاسی کشورهای را نیز در پشتیبانی از روند صلح داشته باشد، بسیار با اهمیت است، چون این حمایت‎ها می‎تواند اراده‎ی حکومت افغانستان در بخش صلح را در کشور و منطقه کمک کند.

قرار است نشست سران ناتو برای دو روز (۱۱ و ۱۲ جولای) در بروکسل پایتخت بلجیم برگزار شود. از افغانستان رییس جمهور غنی و داکتر عبدالله عبدالله، رییس اجرایی کشور در این نشست شرکت می‌کنند.

دیدگاه are closed.