طرح ساحه سبز امنیتی غرب کابل؛ وعده‌ای که رییس جمهور آن را عملی نکرد

عبدالاحمد حسینی

رییس جمهور غنی وعده خود درباره اجرای طرح زون سبز در غرب کابل را عملی نکرده است. او سه سال پیش به باشند‌‌گان منطقه غرب شهر کابل به ویژه دشت برچی وعده کرده بود که تدابیر مشابه با ساحات سبز در این منطقه اجرا خواهد شد. این وعده را در بیستم اسد سال ۱۳۹۷ پس از حمله خونین بر باشگاه پهلوانی میوند داده بود. با توجه وقوع چندین انفجار مرگ‌بار در غرب کابل پس از آن رویداد، این وعده رییس جمهور غنی عملی نشده است.

در آخرین مورد روز شنبه، سوم عقرب، یک فرد انتحار‌کننده مواد همراهش را در ورودی مرکز آموزشی کوثر دانش در ناحیه سیزدهم منفجر کرد که در نتیجه آن بیش از ۲۴ دانش‌آموز کشته و ۵۷ تن دیگر زخمی شدند. این دومین حمله در غرب کابل در جریان امسال است که غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهد. غرب کابل ساحه‌ای عمدتاً هزاره‌نشین و شیعه‌نشین است که در سال اخیر شاهد حملات خونین از سوی گروه‌های تروریستی چون داعش بوده است. این منطقه در جریان چند سال گذشته نیز گواه چندین رویداد امنیتی بوده است، طوری‌ که حکومت برای تأمین امنیت این ساحه، حوزه سیزدهم امنیتی پولیس را به دو حوزه سیزده و هژده تقسیم کرد. این طرح اما موثر واقع نشد. باری در چهارم اسد سال ۱۳۹۷ کلپ ورزشی میوند مورد حمله انتحاری قرار گرفت که در آن حمله ۳۰ تن کشته و ۵۰ تن دیگر زخمی شدند. این حمله سبب شد که رهبران حکومت با باشند‌گان غرب کابل دیدار کنند. در آن دیدار رییس جمهور وعده سپرد تا این منطقه را جزوی از ساحه‌های سبز امنیتی می‌سازد، تاکنون اما این طرح در لای ورق‌ها باقی‌ مانده و عملی نشده است.

اکنون بی‌توجهی دولت در تأمین امنیت غرب کابل، خشم شماری از باشند‌‌گان این منطقه را برانگیخته است. غلام‌سخی، باشنده غرب کابل، از افزایش ناامنی و حملات انفجاری انتقاد می‌کند و می‌گوید که حکومت آن‌طور که باید و شاید، امنیت مردم را تأمین نمی‌کند. او با اشاره به طرح سبز امنیتی گفت، حکومت سه سال پیش وعده داده بود که غرب کابل را به منطقه سبز امنیتی تبدیل می‌کند، اما اکنون که سه سال از آن زمان گذشته، این ساحه هم‌چنان جزو ناامن‌ترین نقاط شهر کابل شده است. وی افزود که حکومت نسبت به وعده‌هایش صادق نیست، از این رو وعده‌هایش را عملی نمی‌کند. او گفت: «حکومت بارها برای ما وعده داده که امنیت‌تان را تأمین می‌کنم، اما این وعده‌ها عملی نشده است. اگر حکومت طرح ساحه سبز امنیتی را تطبیق می‌کرد، فکر نمی‌کنم انتحاری‌کننده تا این‌جا می‌رسید. بازهم به حکومت صدا می‌زنیم که لطفاً به وعده‌هایش عملی کند، تا چه وقت باید عزیزان خود را از دست بدهیم.»

عبدالحسین، باشنده دیگر غرب کابل است. او می‌گوید که در چند سال اخیر خانواده‌ها نمی‌توانند با خیال راحت، فرزندان‌شان را جهت کسب علم و دانش به کورس‌ها روان کنند. او گفت از روزی‌ که کورس موعود مورد هدف حمله انتحاری قرار گرفته، خانواده‌اش اجازه رفتن به کورس را نداده است. با این حال وی از کم‌کاری نهادهای امنیتی شکایت کرد و گفت: «بارها وعده داده شده که امنیت‌مان تأمین می‌شود، اما هیچ کار صورت نگرفته است. پیش از این آوازه بود که حکومت طرح سبز امنیتی را در این ساحه تطبیق می‌کند، حالی هیچ خبری از این طرح نیست. مردم از افزایش ناامنی به تنگ آمده‌اند. دولت باید روشن کند که اگر توانایی تأمین امنیت را ندارد، مردم خود اقدام کنند.»

مژگان حسینی، فعال فرهنگی و اجتماعی، می‌گوید که غرب کابل به تطبیق طرح ساحه سبز امنیتی، نیاز جدی دارد. خانم حسینی افزود، باشنده‌های غرب کابل منتظر بودند که پس از وعده رییس جمهور در این خصوص، باید گام‌های اساسی و عملی برداشته می‌شد، اما متاسفانه نشده است. او بیان داشت که طرح ساحه سبز امنیتی، اگر به معنای واقعی آن در غرب کابل تطبیق می‌شد، مردم شاهد حمله خونین بر مرکز آموزشی کوثر دانش نمی‌بودند. به باور وی، در کنار این، افزایش سرقت‌های مسلحانه و ترورهای هدف‌مند، نشان می‌دهد که غرب کابل از حداقل امنیت برخوردار نیست. مژگان حسینی حکومت را مسوول تأمین امنیت مردم دانست و گفت که برای بهبود این وضعیت، باید طرح‌های ساحه سبز امنیتی غرب کابل تطبیق شود.

در همین حال شماری از وکلای کابل نیز از عملی نشدن طرح سبز امنیتی در غرب کابل انتقاد می‌کنند. غلام‌حسین ناصری، نماینده مردم کابل در مجلس، می‌گوید که رهبران حکومت در زمان‌ کمپین‌های انتخاباتی‌شان و‌عده‌های گوناگون به مردم می‌دهند، اما زمانی‌ که به قدرت رسیدند، نسبت وعده‌های‌شان بی‌توجه‌اند و عملی نمی‌کنند. او گفت، اکنون رهبران حکومت موضوع غیرپلانی بودن این ساحه را پیش می‌کنند و به نحوی بی‌تو‌جهی و تطبیق نکردن وعده‌هایش را توجیه می‌کند. از سوی دیگر وی نهادهای امنیتی را به ناتوانی در تأمین امنیت باشند‌گان شهر کابل متهم کرد. آقای ناصری بیان داشت که پای نیروهای امنیتی در تأمین امنیت «می‌لنگد» و نمی‌توانند به طور باید و شاید امنیت مردم را تأمین کنند. او افزود که به دلیل نابه‌سامانی در صفوف نیروهای امنیتی، مردم هر روز درد از دست دادن عزیزان‌شان را می‌کشند. او گفت: «وقتی ساختا‌رها بر مبنای خویش و قوم باشد، معلوم است که وضعیت مملکت این‌گونه است.»

وزارت امور داخله می‌گوید که برای تأمین امنیت غرب کابل، حوزه سیزدهم امنیتی را به دو حوزه سیزده و هژده تبدیل کرده است. طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله، به ۸صبح گفت، پس از آسیب‌شناسی‌هایی که در این حوزه صورت گرفته است، پرسنل نهادهای امنیتی در این منطقه افزایش یافته و در کنار آن برای ۱۰۱ مسجد و مکان مقدس سلاح توزیع شده است تا از حملات گروه‌های تروریستی جلوگیری شود. او این طرح را موثر خواند و گفت که با توزیع سلاح امنیت مساجد و اماکن مقدس تأمین شده است. با این حال وی سهم مردم در تأمین امنیت را تاثیرگذار خواند. آقای آرین حملات بر مساجد، مراکز آموزشی و شفاخانه‌ها را جنایت جنگی دانست. این در حالی است که حوزه هژده پیش از طرح سبز امنیتی غرب کابل، ایجاد شده بود.

گفتنی است که ساحه سبز از جمله ساحه‌های شدیداً محافظت شده کابل است. در ساحه سبز امنیتی، در هر راه‌ ورودی ایست‌های بازرسی ایجاد شده و از سگ‌های آموزش‌‌دیده برای بررسی استفاده می‌شود. هم‌چنان در راه‌های ورودی ساحه‌های سبز، ماشین‌های اسکن نصب می‌شود تا وسایط نقلیه که داخل منطقه می‌شوند، اسکن شوند. در کنار این، در ساحه سبز امنیتی تنها وسایط نقلیه ثبت و راجستر شده، اجازه ورود دارند و به باشند‌گان آن نیز کارت‌های مخصوص صادر می‌شود تا برای نیروهای امنیتی مشخص باشد که کی و چه کار است. در حال حاضر مناطق وزیر اکبرخان، شیرپور و شهر نو کابل از جمله ساحه‌های سبز امنیتی‌اند. معمولاً در این مناطق مراکز دیپلماتیک و ادارات دولتی موقعیت دارند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن