استقبال از آغاز کار بایدن در افغانستان؛ «مشارکت جدید برای صلح و مبارزه با تروریسم آغاز شده است»

۸صبح، کابل: آغاز کار جو بایدن، چهل‌وششمین رییس جمهور امریکا در افغانستان با استقبال روبه‌رو شده است. بایدن و معاونش کاملا هریس، شام روز چهارشنبه، یکم دلو با به‌جای آوردن مراسم سوگند، به کارشان آغاز کردند.

محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور، عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی و برخی از احزاب سیاسی تحلیف جوبایدن به عنوان چهل‌وششمین رییس جمهور امریکا را تبریک گفته‌اند.

آقای غنی شب گذشته، اول دلو با نشر توییتی گفته است که برای «شروع جدید در این روز تاریخی و در این زمان دشوار»، افغانستان در کنار شریک بینادی‌اش ایستاده است.

او افزوده است که تلاش‌های جدید برای بازگرداندن مشارکت برای صلح و حل مشکل چند لایه تروریسم آغاز شده است.

هم‌چنان عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی در پیام جداگانه تحلیف جوبایدن و کاملا هریس، معاونش را تبریک گفته است. او با نشر توییتی گفته است که افغانستان «مشتاقانه» منتظر کار با دوستان امریکایی خود در مورد صلح و ثبات است.

در عین حال شماری از احزاب سیاسی نیز تحلیف جوبایدن، به عنوان رییس جمهور امریکا را تبریک گفته‌اند. حزب جمعیت اسلامی به رهبری صلاح‌الدین ربانی با نشر اعلامیه‌ای گفته است: «در شرایطی که هم ایالات متحده امریکا و هم مردم افغانستان، خواهان پیداکردن راه حل مسالمت‌آمیز برای پایان جنگ تحمیلی در این کشور اند، جمعیت اسلامی افغانستان باور دارد که رهبری جدید ایالات متحده امریکا به ویژه شخص آقای بایدن که شناخت خوبی از افغانستان و پیچیده‌گی‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی این کشور دارد، در پرتو توافقات استراتژیک دو کشور و تجربه نحوه‌ی حکومت‌داری در دو دهه‌ی اخیر افغانستان، در راستای منافع مشروع دو ملت به گونه‌ای سیاست‌گذاری و تصمیم خواهد گرفت که مردم افغانستان را در راستای استحکام ارزش‌هایی چون مردم‌سالاری، کثرت‌گرایی و تنوع در همه عرصه‌ها، آزادی بیان، تساهل و‌ تسامح در جامعه کمک نماید.»

هرچند در جریان کارزار انتخاباتی، جو بایدن کم‌تر به مسایل افغانستان پرداخته است، اما یکی از حامیان پایان دادن به جنگ جاری در کشور است.

با توجه به این‌که توافق‌نامه دوحه بین امریکا و طالبان در دوران طالبان امضا شد و کابل بارها گفته است که در این توافق‌نامه به طالبان امیتازات گسترده داده شده است، شروع کار دولت جدید در امریکا انتظارات را در افغانستان از این دولت در مواجهه با روند صلح افزایش داده است.

نامزد پیشنهادی بایدن برای وزارت خارجه امریکا نیز گفته است که توافق‌نامه امریکا – طالبان را بررسی می‌کند. دولت افغانستان از این اظهارات استقبال کرده است.

دکمه بازگشت به بالا