سلاح به جای صلاح؛ طالبان جنگ را به بلخاب کشاندند

۸صبح، سرپل

جنگ‌جویان طالبان پس از روزها انتظار، سرانجام جنگ بلخاب را کلید زدند. این درگیری صبح پنج‌شنبه، ۲ سرطان، آغاز شد و  در چندین موقعیت ادامه یافته است. طالبان در جریان تلاش برای بازداشت یا ترور مولوی مهدی مجاهد، فرمانده‌ ناراضی‌شان، از قوای هوایی و حتا کندک‌های انتحاری‌شان استفاده کرده‌اند. طالبان رهبری این درگیری را به فصیح‌الدین فطرت، رییس ستاد ارتش‌شان، سپرده‌اند. در جریان دو روز درگیری، جنگ‌جویان طالبان هرچند در نقاطی پیش‌روی داشتند، اما با تلفاتی روبه‌رو شده‌اند. منابع تصریح کردند که در پی این درگیری‌ها، ده‌ها جنگ‌جوی طالبان کشته و زخمی شده‌اند. انتحاری کردن یک اسیر طالبان در میان نیروهای وابسته به مولوی مهدی، نیز تلفاتی برجا گذاشت. هم‌چنان فرماندهان پشتون‌تبار و اوزبیک‌تبار این گروه در شمال کشور به دلیل عقب‌نشینی‌ها درگیر شدند که در نتیجه آن دو تن کشته و چهار تن زخمی شدند. طالبان پیش‌تر گفته بودند که اگر شورای عالمان شیعه نتواند مهدی مجاهد را به گفت‌وگو و آمدن به کابل قانع سازد، آنان به بلخاب یورش می‌برند. به این ترتیب طالبان در کنار پنجشیر، اکنون به‌گونه مستقیم در دومین جبهه نیز جنگ را آغاز کرده‌اند.

پس از هفته‌ها تلاش ناکام طالبان برای قانع کردن مولوی مهدی مجاهد، فرمانده هزاره‌تبار ناراضی این گروه، سرانجام جنگ‌جویان طالب بر بلخاب هجوم بردند و جنگ را آغاز کردند. براساس تصاویری که در رسانه‌های اجتماعی نشر شد، صدها تانک و موتر و هزاران جنگ‌جوی طالبان از مسیرهای مختلف به سمت این ولسوالی رفته‌اند. رهبری این جنگ را قاری فصیح‌الدین، رییس ستاد ارتش طالبان، ملا فاضل، معاون وزیر دفاع طالبان، محمدظریف مظفر، فرمانده قول‌اردوی ۲۰۷ الفاروق این گروه در هرات و هم‌چنان والیان طالبان برای فاریاب و جوزجان برعهده دارند. در کنار این، مسوولان محلی، به‌ویژه ولسوال تعیین‌ شده طالبان برای بلخاب، نیز در جنگ حضور دارند و برای طالبان راه‌گشایی می‌کنند.

منابع در محل می‌گویند که جنگ نیروهای مولوی مهدی با طالبان صبح روز پنج‌شنبه، ۲ سرطان، به رهبری مهدی مجاهد آغاز شد. دو طرف در ساحات دزدان‌دره، قم‌کوتل و آب‌کلان با‌هم درگیر شدند. اولین درگیر زمانی رخ داد که طالبان می‌خواستند از ساحه دزدان‌دره وارد ولسوالی شوند. افراد مربوط به مهدی مجاهد گفتند که در این ساحه طالبان را کمربُر زده‌ و موترها و جنگ‌جویان‌شان را گیر انداخته‌اند. در این رویداد به طالبان تلفات وارد شد‌، اما منابع از آمار دقیق کشته‌‌گان و زخمیان رویداد چیزی نگفتند. طالبان در ادامه پس از متحمل شدن تلفات، از چندین ساحه عقب‌نشینی کردند. هم‌چنان در نتیجه واژگون شدن یک عراده رنجر طالبان در مسیر دره‌صوف بالای سمنگان و ولسوالی بلخاب سرپل، سه طالب کشته و سه تن دیگرشان زخمی شدند.

با این حال، درگیری‌ها میان دو طرف پس‌از‌چاشت پنج‌شنبه نیز ادامه یافت. منابع نزدیک به نیروهای مولوی مهدی بلخاب گفتند که در پی این درگیری‌ها، هفت نیروی طالبان کشته و ۱۶ تن‌شان زخمی شدند. هم‌چنان در این درگیری دو نیروی نزدیک به مولوی مهدی که باشنده ولسوالی زارع بلخ بودند، کشته شدند. این رویداد ناوقت روز پنج‌شنبه، ۲ سرطان، در ساحه‌ای بین دزدان‌دره و قم‌کوتل زمانی رخ داد که نیروهای مولوی مهدی جنگ‌جویان طالبان را هدف قرار دادند. در پی این رویداد، چهار موتر هاموی طالبان و تجهیزات‌شان به دست نیروهای مولوی مهدی افتاد و دو هاموی دیگر از بین رفت. این ضد حمله، سبب شد که طالبان به ساحه سیاه‌غژدی در ولسوالی زارع بلخ عقب‌نشینی کنند.

این درگیری‌ها روز جمعه نیز با شدت ادامه یافت. منابع محلی عصر جمعه، ۳ سرطان، گفتند که دست‌کم هفت حمله تهاجمی طالبان بر مواضع‌شان را با تحمیل تلفاتی، دفع کرده‌اند. به گفته یک منبع، درگیری در ساحه قم‌کوتل رخ داده و ده‌ها جنگ‌جوی طالبان کشته و زخمی شده‌اند. هم‌چنان دو طرف چندین بار این ساحه را دست‌به‌دست کرده‌اند. به گفته یک منبع، در این درگیری دو تن از نیروهای وابسته به مولوی مهدی کشته و سه تن دیگرشان زخمی شده‌اند. دلیل کم بودن تلفات نیروهای مهدی، آشنایی آن‌ها با اراضی خوانده شده است.

این در حالی است که طالبان حتا قطعه بدری و منصوری‌شان را برای راه‌اندازی حملات انتحاری وارد این جنگ کرده‌اند. یک جنگ‌جوی این گروه روز گذشته زمانی که اسیر شد، خود را در میان نیروهای وابسته به مولوی مهدی منفجر کرد. هرچند منابع نزدیک به مهدی مجاهد وارد شدن تلفات را نپذیرفتند، اما براساس گزارش‌ها، حدود شش تن از این نیروها کشته شده‌اند. افزون بر این، طالبان با استفاده از چرخ‌بال‌ها، مواضع نیروهای مهدی را هدف قرار دادند.

هم‌چنان در پایان روز، منابع ادعا کردند که فرمانده امنیه طالبان در ولسوالی دره‌صوف بالای سمنگان و ۱۰ تن از افراد تحت امرش در نتیجه کمین نیروهای مهدی مجاهد در بلخاب کشته شده‌اند. به گفته یک منبع، نیروهای فرمانده امنیه طالبان در دره‌صوف بالا، پس از وارد شدن تلفات به این گروه در خط‌ گلورز، می‌خواست برای حمایت از جنگ‌جویان طالب حرکت کند که در ساحه چهارده با کمین نیروهای مولوی مهدی روبه‌رو شد. این در حالی است که درگیری اخیر طالبان سبب بروز درگیری خودی این گروه نیز شده است. یک منبع شام روز گذشته به روزنامه ۸صبح گفت که در نتیجه درگیری فرماندهان اوزبیک‌تبار و پشتون‌تبار طالبان در سرپل، دو تن کشته و چهار تن دیگر زخمی شدند. به گفته منبع، شکست و عقب‌نشینی طالبان از بلخاب، منجر به گفت‌وگوی لفظی و درگیری مسلحانه میان فرماندهان دو ملیت در این گروه شد. پس از این درگیری خودی طالبان که میان گل غورزنگ، فرمانده پشتون‌تبار و فرمانده یاوش بردی اوربیک‌تبار این گروه اتفاق افتاد، فرمانده یاوش از ساحه فرار کرد و به جایی امن پناه برد.

این درگیری‌ها در حالی شدت می‌گیرد که تلاش‌های طالبان برای میانجی‌گری تاکنون نتیجه نداده است. قرار بود یک هیأت از شورای عالمان اهل تشیع برای میانجی‌گری به بلخاب برود، اما این اتفاق هنوز نیفتاده است. گفتنی است که طالبان پس‌از‌چاشت جمعه آنتن‌های‌ شبکه‌های مخابراتی در ولسوالی بلخاب را قطع کرده‌اند. هم‌چنان به گفته منابع محلی، طالبان مانع انتقال مواد خوراکی برای باشنده‌‌گان ولسوالی بلخاب شده‌اند. طالبان پیش‌تر به دلیل اعتراض مولوی مهدی مجاهد به سهم‌گیری ملیت‌ها در رژیم طالبان و وضع محدودیت‌های آموزشی، وی را از کرسی ریاست استخبارات این گروه در بامیان برکنار کردند. این در حالی است که به گفته منابع نزدیک به مهدی مجاهد، گروه حقانی بارها برای بازداشت و ترور وی تلاش کرد، اما موفق به این کار نشد.

دکمه بازگشت به بالا