این عید را در خانه‌های‌مان تجلیل می‌کنیم

میلاد باور، گزارشگر دانشگاه خصوصی رنا

افغان‎ها با داشتن فرهنگ مهمان‎نوازی در میان جوامع و فرهنگ‌های دیگر شهرتی خاص دارند. این فرهنگ اصیل، همواره در داستان‎ها و افسانه‎ها یادآوری شده است. افغان‎ها در غم و شادی به دیدار هم می‎روند، روز نخست سال نو را با راه‎اندازی جشن‎های بزرگ و پرشور تجلیل می‎کنند، عید برای مسلمانان در پهلوی این‌که نماد هم‌دلی و شادمانی است، بهترین موقع برای رفع کدورت‌ها نیز می‌باشد. آن عده دوستانی که شکررنجی میان‌شان شده باشد، در این روزها هم‌دیگر را در آغوش و صمیمیت و دوستی‌شان را از سر می‌گیرند.

هم‌چنان برخی از مردم که در طول سال نزدیکان‌شان فوت شده باشد رسم دارند که در عید جایی نروند، به این خاطر که دوستان نزدشان برای دل‌جویی و غم‌شریکی می‌آیند، همین‌طور میان عده‌ای از مردم، رواج است که روز عید به قبرستان می‌روند تا بر مره‌دگان‌شان دعا کنند. خلاصه، افغان‎ها در شکستن تعهدشان نسبت به رسم مهمان‎نوازی سخت‎گیر اند. با در نظر داشت این پس‌منظر، آیا این‌بار عید را تجلیل خواهند کرد؟ امید داریم در خانه‌های‌شان بمانند.

چرا باید این عید را در خانه‎های خود بمانیم؟

مردم کشور از طبقه‌های متفاوت ثروت‎مند، تهی‌دست، شهرنشین و ده‌نشین هستند و این عید شاید فرصتی باشد برای این‎که به جای خریدن میوه‎های رنگارنک ثروت‎مندان از دل بی‌چاره‎ها بیایند. شاید بیش‌تر بتوانیم درک کنیم که چرا روابط میان انسان‎ها مهم است، از سویی هم بحران کرونا محدودیت‎های زیادی را در زنده‌گی انسان‎ها به میان آورده و بشر به فکر استفاده از گزینه‎های دیگر برای ادامه‌ی زنده‌گی تا پایان مریضی کویید-‌۱۹، شد. رسانه‎ها بیش‌تر از طریق انترنت کارهای‌شان را در پیش گرفته‌اند، فروشگاه‎ها بیش‌تر توانستند فروش‌شان را با استفاده از انترنت به گونه‎ی آن‌لاین انجام بدهند، جلسات اداری و برنامه‎ها به شیوه‌ی آن‌لاین پیش رفت، دانشگاه‌ها و مرکز‎های آموزشی، شیوه‎ی استفاده از سیستم آموزش از راه‎دور را تطبیق کردند و… پس چی می‎شود این عید را از راه دور تجلیل کنیم؟ از سویی، حالا همه درک کردند که مراعات کردن فاصله‎های اجتماعی ارج‎گذاری به خودشان و دیگران است که با این موضوع به میان‌آمدن خفه‌گی‌ها هم حل می‌شود.

کرونا چالش‌های فراوانی اقتصادی را برای جهان به ویژه افغانستان ایجاد کرد، حالا اگر فامیلی در گذشته توان خرید میوه‎های عید را داشت تا از این رسم پیروی کند، اکنون این توان را ندارد و چون شما می‌خواهید به منزل‌شان به عیدی بروید، مجبور است از هر طریقی میوه‌، خریداری کند. ما انسان‎ها در قبال یک‎دیگر مسوول هستیم تا از هم محافظت کنیم و زمین را برای دیگران بهترین مکان برای زیستن بسازیم.

فرصت‎های اساسی زنده‌گی را نباید قربانی فرصت‎های زودگذر کنیم.

شاید شما از تجلیل سه روز عید لذت ببرید، با دوستان و همه‎ عزیزان‌تان دیدار کنید و از بودن‌ کنار‌ آن‌ها و دیدار آن‌ها لذت ببرید. اما اگر خدای ناخواسته یکی از شما ناقل این ویروس باشید جان چندین تن را با خطر روبه‌رو خواهید کرد و یا مبادا خودتان به این ویروس مبتلا شوید. ما باید متعهد به یک سلسله ارزش‎ها در زنده‌گی باشیم؛ ارزش‌های ملی، فرهنگی، اسلامی و اجتماعی. در دین اسلام هم جان نگاه کردن فرض پنداشته شده است. اصول اجتماع به ما می‎گوید: سبب مشکل و زیان دیگران نشوید. پس باید متوجه بود و فرصت‎های زنده‌گی را نباید قربانی فرصت‎های زودگذر کنیم.

اگر در اوایل، که کرونا در کشور شیوع کرده بود، به دستور و توصیه‌های صحی گوش می‌دادیم، اکنون شاید بیش‌تر از ۵۰۰ تن مبتلا به مریضی کووید-‌۱۹ نمی‌داشتیم، این ویروس چیز ساده‌ای نیست، جهان را به چالش کشید، دانشگاه‌ها تعطیل شدند، دفترها، باشگاه‌ها، رستورانت‌ها خط‌های هوایی و زمینی محدود شد، حمل‌ونقل و مواصلات متوقف شد، مرز‌ها بسته شدند. این ویروس جان هزاران تن را گرفت و چالش‌های بزرگ اقتصادی را ایجاد کرد. پس لطفاً متوجه خودتان و دیگران باشید، شاید این مسأله‌ای مهم برای شما نباشد که این ویروس را جدی نمی‌گیرید، اما دلیل نمی‌شود که جان اطرافیان‌تان را به خطر بیندازید.

قرنطین در تمام جهان حاکم است. اما شماری از کشور‌ها توانستند که جدیت این مسأله را با مراعات کردن توصیه‌های صحی کاهش دهند. بیماران شفایاب خواهند شد، کرونا هم روزی تمام می‌شود ان‌شاءالله بعد، همه‌ی جهان جشن خواهند گرفت و ما افغان‌ها هم دوباره به زنده‌گی عادی‌مان برخواهیم گشت. پس کرونا را جدی بگیرید این عید را در خانه تجلیل کنید. از سویی هم، اکنون امکانات ارتباطی به حدی است که فاصله‌ها میان شما احساس نخواهد شد، با یک تماس تصویری، با یک پیام مملو از عشق و محبت، به عزیزان‌تان، می‌توانید تجربه‌ی تجلیل از یک عید متفاوت را داشته باشید.


ایمیل: [email protected]

دکمه بازگشت به بالا
بستن