هشدار درباره‌ی استفاده‌ی بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی کابل

۸صبح، کابل: رییس عمومی شرکت آب‌رسانی از کاهش آب‌های زیرزمینی در شهر کابل هشدار می‌دهد. به گفته‌ی او تنها در یک سال گذشته، آب‌های زیرزمینی در کابل ۲۰ متر پایین رفته است. ‌ حمیدالله یلانی، رییس عمومی شرکت آب‌رسانی گفت که کاهش آب‌های زیرزمینی و تغییر اقلیم در افغانستان به یک فاجعه تبدیل شده است.

‌حمیدالله یلانی که روز دوشنبه (۱۸ سرطان) در مراسم گشایش کار پروژه‌ی آب‌رسانی برای ۳۵۰۰ خانواده در ساحه‌ی شاه شهید صبحت می‌کرد، گفت که شیوه‌ی استفاده از آب «ظالمانه» است.

او گفت: «ما در افشار کابل حدود ۱۰ حلقه چاه داشتیم. این چاه‌ها یگانه منبع آب‌رسانی ما برای باشندگان خیرخانه بود، ولی در حال حاضر ۸ حلقه‌ی آن خشک شده، تنها ۲ حلقه باقی مانده است.» آقای یلانی عامل اصلی پایین رفتن سطح آب زیرزمینی را استفاده‌ی غیر تخنیکی واترپارک‌ها/ پارک‌های آبی، سوناها، موترشویی‌ها از آب زیرزمینی و افزایش نفوس در پایتخت خواند.

یلانی افزود تنها امید ما برای نجات بحران آب در شهر کابل بند شاه‌توت است. به گفته‌ی آقای یلانی کارهای مقدماتی استفاده از آب بند شاه‌توت شروع شده است.

 

چنان که مسئولان وزارت انرژی و آب می‌گویند، هم اکنون حدود ۵۴ هزار خانواده تحت پوشش مستقیم خدمات آب‌رسانی قرار دارند و قرار است همه‌ی خانواده‌ها در کابل مشمول این برنامه شوند.

مسئولان وزارت انرژی و آب پیش از این نیز اعلام کرده بود که استفاده از آب‌های زیرزمینی کابل به مرحله‌ی بحرانی رسیده و اگر روند استفاده از آن به همین وضع ادامه پیدا کند، اثرات منفی زیست‌محیطی را در پی‌خواهد داشت.

در روزهای اخیر شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی در پیوند به همین موضوع کارزار «حفاظت از آب، حفاظت از زندگی است» را راه‌اندازی کرده‌اند. این کاربران هدف از راه‌اندازی این کارزار را جلوگیری از مصرف بی‌رویه‌ی آب در شهر‌ها می‌دانند و می‌گویند که بیشتر خانواده‌ها از خطر بحران کم‌آبی آگاه نیستند و آب را بیش از نیاز خود مصرف می‌کنند.

دکمه بازگشت به بالا