جنگ در پنجشیر؛ ادعای صدمات جبران‌ناپذیر از سوی جبهه مقاومت و انکار درگیری از سوی طالبان

علی حمیدی

جبهه مقاومت ملی می‌گوید در حملاتی که از روز جمعه به این سو در پنجشیر علیه مواضع طالبان اجرا کرده است، تلفات «جبران‌ناپذیر» بر نیروهای این گروه وارد کرده است. طالبان اما نفس درگیری در پنجشیر و تخار را انکار می‌کنند و آن را نادرست می‌خوانند. صبغت‌الله احمدی، سخنگوی جبهه مقاومت ملی، می‌گوید که در حملات آن‌ها ۲۲ طالب کشته و شش طالب دیگر بازداشت شده‌اند. با این حال، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، اعلام کرد که هیچ درگیری‌ای در پنجشیر و تخار رخ داده است.

باشنده‌گان محل تایید می‌کنند که درگیری بین نیروهای جبهه مقاومت و طالبان در ولسوالی‌های دره و آبشار ولایت پنجشیر به وقوع پیوسته است. این باشنده‌گان مدعی‌اند که طالبان پس از این حملات، شماری از بزرگان و ریش‌سفیدان محل را گروگان گرفته‌ و بازداشت کرده‌اند. این کار به هدف اعمال فشار به جبهه مقاومت صورت گرفته است.

به روایت باشنده‌گان محل، درگیری‌ها در پنجشیر به طرف‌های جنگ از جمله جبهه مقاومت ملی تلفات وارد کرده است. از کشته شدن دو نفر در دره‌ عبدالله‌خیل گزارش شده است. به گفته باشنده‌گان، نیروهای جبهه مقاومت پس از اجرای حملات خود ساحه را ترک کرده‌اند. به گزارش همین باشنده‌گان محل، طالبان نیروهای خود را در این ساحات افزایش داده‌اند.

در ولسوالی‌های شتل، حصه اول و خنج نیز از درگیری‌ها گزارش شده است. جبهه موسوم به «آزاده‌گان» هم‌زمان گفت که کاروان کمکی طالبان را در کوهدامن کابل هدف قرار داده‌ است.

صبغت‌الله احمدی می‌گوید درگیری‌ها در پنجشیر پس از آن آغاز شد که طالبان می‌خواستند بزرگان و باشنده‌گان این ولایت را به خاطر عید نکردن هم‌زمان با طالبان، بازداشت کنند.

در روزهای پس از عید رمضان، جبهه مقاومت ملی و جبهه‌های مبارز با طالبان از گسترش ساحه نفوذ خود در برابر این گروه خبر داده‌اند. مسوول روابط خارجی جبهه مقاومت ملی می‌گوید که عملیات آزادسازی پنجشیر در سراسر این ولایت به فرماندهی خالد امیری، از فرماندهان مشهور نیروهای امنیتی پیشین آغاز شده است. پیش از گفته شده بود که در ورسج تخار، خوست و اندراب بغلان و برخی از ساحات ولایت‌های بدخشان و پکتیا نیز مناطقی بین طالبان و جبهه مقاومت دست‌به‌‌دست شده است یا طالبان هدف حملات چریکی قرار گرفته‌اند.

صبغت‌الله احمدی با نشر یک خبرنامه، گفته بود که در نتیجه «شبیخون» نیروهای جبهه مقاومت ملی، به «قطعه سرخ طالبان» در پنجشیر تلفات «سنگین» وارد شده است. احمدی افزوده بود که این حمله زمانی اجرا شد که این قطعه به هدف بازرسی‌های خانه‌به‌خانه به سمت ولسوالی‌های دره عبدالله‌خیل و آبشار در حرکت بودند. صبغت‌الله احمدی گفته است که در نتیجه حمله نیروهای جبهه مقاومت، تمام مناطق ولسوالی‌های دره عبدالله‌خیل و آبشار به جز مراکز آن‌ها به دست جبهه مقاومت ملی افتاده است. منابع محلی گفته‌اند که نیروهای جبهه مقاومت ملی ساحه را ترک کرده‌اند.

علی‌میثم نظری، مسوول روابط خارجی جبهه مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود، در توییتی اعلام کرد که عملیات آزادسازی پنجشیر آغاز شده است. او در این توییت نوشت: «امشب شیران هندوکش به فرماندهی خالد امیری در سراسر پنجشیر عملیات آزادی‌سازی را آغاز کرده‌اند. طلوع خورشید آزادی در راه است.»

در روزهای اخیر جنگ و درگیری بین نیروهای طالبان و جبهه مقاومت ملی در ولسوالی‌های ورسج تخار و اندراب و خوست بغلان نیز توجه را به خود جلب کرده است. پیشتر جبهه مقاومت ملی گزارش داده بود که ۱۰ روستا را در ولسوالی ورسج تخار به تصرف خود درآورده است. گزارش شده است که این روستا بین دو طرف دست‌به‌دست شده است. داراب‌بای و داکتر داوود، دو فرمانده محلی طالبان در ولسوالی ورسج ولایت تخار، نیز از دستور طالبان برای جنگ با جبهه مقاومت خودداری کرده‌اند.

هم‌زمان با گرم شدن جبهات جنگ، طالبان ۳۰۰ تن از نفرات جنگی خود را به بدخشان فرستاده‌اند. این افراد از باشنده‌گان ولایت‌های جنوب و شرق کشور هستند. اندراب‌ها از مدت‌ها به این سو محل درگیری بین طالبان و جبهه مقاومت ملی بوده است.

افزون بر این، حملات چریکی علیه طالبان نیز از سوی «جبهه آزاده‌گان» ادعا شده است. این جبهه اعلام کرده است که مسوول استخبارات طالبان برای غرب کابل را در منطقه باغ داوود، از مربوطات ناحیه پنجم شهر کابل، کشته است. از مسوول استخبارات طالبان به نام «ملا حفیظ‌الله بدر» و از متهمان سازمانده حملات انتحاری یاد شده است.

جبهه آزاده‌گان از حمله‌اش در ولسوالی احمدآباد ولایت پکتیا نیز خبر داده است. طبق ادعای این جبهه، پنج طالب در این حمله کشته شده‌اند. آمر جنایی طالبان برای ولسوالی تاله‌وبرفک ولایت بغلان، نیز دو روز پیش کشته شد.

با این حال، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی عمومی طالبان، روز شنبه، ۱۷ ثور، گفت که طالبان هزاران نیروی مجهز در پنجشیر و تخار دارند و هیچ درگیری‌ای رخ نداده است. مجاهد بدون اشاره به گروه خاصی گفته است: «حلقات باغی که در رسانه‌های اجتماعی ادعاهایی را پخش می‌کنند، حقیقت ندارد.» او‌ تصریح‌ کرده است که نیروهای آنان به «دشمن» مجال «تحرکات منفی» را نمی‌دهند.

براساس یافته‌های سازمان معلومات وقایع و مناقشات مسلحانه (ACLED) بیش از شش جبهه فعال در برابر طالبان شکل گرفته‌اند. یکی از این گروه‌ها «ببرهای آزادی ترکستان» است که به «گرگ جوزجان» نیز شهرت دارد. این گروه در هفتم فبروری ۲۰۲۲ حمله‌ای را بر طالبان در شهر شبرغان تدارک دید. گروهی نیز به نام «جبهه آزادی افغانستان» در شمال افغانستان اعلام موجودیت کرده است. این جبهه طبق گزارش‌هایی را که ارایه می‌کند، در شمال و جنوب کشور حملاتی را علیه طالبان اجرا کرده است. جنبشی نیز زیر نام «جنبش آزادی‌خواه افغانستان» تحت رهبری پشتون‌ها برای نبرد با طالبان در شرق افغانستان اعلام موجودیت کرده است. ظهور این گروه یک تحول عمده عنوان شده است؛ زیرا مقاومت مسلحانه علیه طالبان عمدتاً توسط غیر‌پشتون‌ها رهبری می‌شده است. مهم‌ترین این جبهه‌ها، جبهه مقاومت ملی مربوط به احمد مسعود است. اخیراً این جبهه یک نشست مشورتی برگزار کرده تا شورای عالی خود را تشکیل دهد.

دکمه بازگشت به بالا