جنگ در هلمند؛ بهای مواد خوراکی در شهر لشکرگاه به دلیل بسته بودن راه‌ها چند برابر شده است

۸صبح، قندهار: شاهراه لشکرگاه – قندهار که از مدتی به این سو به علت جنگ به روی ترافیک بسته شده است، افزایش سرسام‌آوری بهای مواد خوراکی و کمبود مواد اولیه در شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند را در پی داشته است.

راه‌های منتهی به شهر لشکرگاه و به ویژه مسیر قندهار – لشکرگاه از دو هفته به این سو به علت جنگ بین نیروهای امنیتی و جنگ‌جویان گروه طالبان و تخریب پل‌چک‌ها از سوی طالبان در این مسیر، بسته شده است.

شیرین شیدا، رییس ترانسپورت هلمند می‌گوید که طالبان همه پل‌چک‌های خرد و کوچک را در مسیر شاهراه قندهار – لشکرگاه از بین برده‌اند.

او ابراز نگرانی می‌کند که دولت نتواند به‌زودی برای ساخت این شاهراه اقدام کند که برای باشنده‌گان لشکرگاه در درازمدت پی‌آمدهای ناگوار دارد.

از جانب دیگر، پاسگاه‌های امنیتی در مسیر شاهراه قندهار – لشکرگاه در جنگ‌های اخیر به دست گروه طالبان سقوط کرده است.

افزون بر این، مقام‌های محلی می‌گویند که طالبان این پاسگاه‌ها را بمب‌گذاری کرده و از بین برده‌اند.

راننده‌گان مسیر لشکرگاه – قندهار می‌گویند که در حال حاضر از مسیرهای فرعی استفاده می‌کنند که خالی از خطر نیست.

به گفته‌ این راننده‌گان، تردد از راه‌های فرعی دشوار و خطرناک است؛ زیرا هر لحظه امکان انفجار ماین‌های جاسازی شده در کنار جاده است.

راننده‌گان می‌گویند که مردم قربانی نبردها بین نیروهای امنیتی و طالبان هستند و در صورتی که راه‌های مواصلاتی باز نشود، امکان مواجه شدن مردم با گرسنه‌گی به دلیل نبود مواد خوراکی، دور از امکان نیست.

روح‌الله بارک، تاجر مواد خوراکی می‌گوید مسیرهای خامه و فرعی منتهی به شهر لشکرگاه با خطر ماین‌های کنار جاده‌ای همراه است.

او از جانب دیگر می‌گوید، در ساحاتی که در کنترل نیروهای امنیتی است، از موترهای حامل مواد خوراکی پول می‌گیرند.

شیرین شیدا، رییس ترانسپورت هلمند نیز می‌گوید که موترهای تناژبلند از جاده‌ها و مسیرهای فرعی تردد نمی‌تواند و این موضوع سبب کمبود مواد غذایی در هلمند خواهد شد.

شیدا گفت که ساختار جغرافیایی لشکرگاه قسمی است که با مسدودیت جاده نهرسراج، از هیچ راهی به لشکرگاه تردد ممکن نیست.

این در حالی است که مقام‌های محلی در هلمند از بازشدن زودهنگام شاهراه لشکرگاه – قندهار خبر داده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا