جنگ در غزنی؛ یک پوسته در حومه شهر پس از یک هفته درگیری به دست طالبان سقوط کرد

۸صبح، کابل: سرپرست وزارت دفاع ملی تأیید کرد که یک پوسته نیروهای امنیتی در منطقه آرزو از مربوطات مرکز شهر غزنی، جمعه‌شب گذشته سقوط کرده است. طبق اطلاعات یاسین ضیا، رییس ستاد ارتش و سرپرست وزارت دفاع ملی، این پوسته ۱۷ سرباز داشته است که در نتیجه درگیری‌ها شماری از آن‌ها کشته شده‌اند.

منابع محلی در غزنی اما می‌گویند که در پی سقوط این پوسته که در مسیر غزنی ـ پکتیکا واقع شده است، ۱۹ تن از نیروهای ارتش از سوی طالبان به اسارت گرفته شده‌اند.

رییس ستاد ارتش اما گفت که این پوسته متعلق به سه نهاد امنیت ملی، وزارت امور داخله و وزارت دفاع ملی بود و چگونه‌گی سقوط آن در دست بررسی است.

امان‌الله کامرانی، معاون شورای ولایتی غزنی، می‌گوید که درگیری در این منطقه از یک هفته به این سو جریان دارد و در جریان هفته گذشته دو پوسته مربوط به امنیت ملی و وزارت امور داخله که در هرکدام ۱۵ نفر مستقر بودند، سقوط کرد.

به گفته او، عمده‌ترین دلیل سقوط پوسته نیروهای امنیتی در این منطقه، بی‌توجهی به اکمالات آن بوده است. طبق اطلاعات کامرانی، این پوسته‌ها در نزدیکی مقر ارتش در غزنی موقعیت دارد.

یاسین ضیا نیز گفته است که نیروهای ارتش در نزدیکی این پوسته حضور داشته‌اند و هنوز علت این‌که چرا به دست طالبان سقوط کرده، مشخص نشده است.

در همین حال عمر نورستانی، والی غزنی، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که طالبان از بیستم حوت سال گذشته به این سو تحرکات خود را در غزنی افزایش داده‌اند. به گفته او، طالبان پس از بیستم حوت سال گذشته در ولسوالی‌های مقر، قره‌باغ، ده‌یک و اندر یک رشته حملات گسترده را سازمان‌دهی و اجرا کرده‌اند.

والی غزنی درباره سقوط پوسته نیروهای ارتش در ساحه آرزو گفت که هنوز اطلاعات دقیق وجود ندارد، اما عملیات نیروهای امنیتی در این منطقه جریان دارد و حدود ۲۰ طالب در آن کشته شده‌اند.

والی غزنی به مردم اطمینان داد که نیروهای امنیتی بر وضعیت حاکم‌اند و طالبان در حال عقب‌نشینی از ساحاتی هستند که بر آن حمله کرده‌اند.

شورای ولایتی غزنی اما وضعیت را پیچیده‌تر از این توصیف می‌‎کند.

نگرانی‌ها از وضعیت بد امنیتی در غزنی سبب شد که مسوولان ارشد امنیتی روز پنج‌‎شنبه هفته گذشته به این ولایت سفر کنند. مقام‌ها وعده داده‌اند که به امنیت غزنی توجه ویژه خواهند کرد.

دکمه بازگشت به بالا