جنگ و آواره‌گی؛ دولت برای ده هزار خانواده در کابل کمپ می‌سازد

۸صبح، کابل: وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث می‌گوید که از دو ماه به این سو ۱۷ هزار خانواده از ولایت مختلف به ‌ویژه ولایات شمال‌شرقی به کابل پناه آورده‌اند و دولت قصد دارد که برای ۱۰ هزار خانواده آن در کابل کمپ ایجاد کند.

غلام بهاءالدین جیلانی، وزیر دولت در امور رسیده‌گی به حوادث روز سه‌شبنه، نوزدهم اسد، در یک نشست خبری گفت که ممکن است شمار بی‌جاشده‌گان بیش‌تر از این باشد و با رسیدن کاروان‌های آواره‌گان از ولایات تخار و کندز شمار خانواده‌های بی‌جا شده به ۳۰ هزار خانواده برسد.

جیلانی تصریح کرد که به این بی‌جا‌شده‌گان کمک‌ مواد غدایی توزیع شده است و دولت قصد دارد که تا یک هفته دیگر، برای اسکان موقت این خانواده‌ها کمپ‌های موقت در ساحات مختلف کابل از جمله بگرامی و باریک آب ساخته شود.

جیلانی خاطر نشان کرد که در حال حاضر رقم درشتی از بی‌جا شده‌گان داخلی در کشور وجود دارد که به کمک‌های مواد غذایی و غیرغذایی نیاز دارند.

از سویی هم، جیلانی گفت که شمار بی‌جا شده‌گان از ولایت شمال شرقی کشور افزایش یافته و این آواره‌گان در ساحات کوتل خیرخانه و شهرنو جابه‌جا شده‌اند.

با این حال او از نهادهای بین المللی کمک‌رسان خواست تا در راستای کمک رسانی به بی‌جاشده‌گان جنگ در افغانستان کمک کنند.

جیلانی تصریح کرد که وزارت‌های دولت در امور رسیده‌گی به حوادث ، مهاجرین و عودت کننده‌گان همراه با ولایت کابل یک کمیته مشترک اضطرار را برای رسیده‌گی به بی‌جاشده‌گان ایجاد کرده است. و قرار است از تأسیسات عامه نیز برای اسکان این آواره‌گان استفاده شود.

طبق اعلام وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث، در دو ماه گذشته ۶۰ هزار خانواده از ولایات مختلف کشور بی‌جا شده‌اند که از این میان به ۵۳ هزار خانواده کمک‌های نقدی، غذایی و غیر غذایی توزیع کرده‌اند.

غلام بهاءالدین جیلانی گفت که ولایات هلمند، قندهار و فاریاب بیش‌تر آواره‌گان را دارند.

از سویی هم، وزیر دولت در امور رسیده‌گی به حوادث از عمل‌کرد نهادهای بین المللی برای کمک‌رسانی به بی‌جاشده‌گان به دلیل حوادث طبیعی و جنگ قدردانی کرد و از این نهادها خواست تا کمک‌های بشردوستانه‌‌ی‌شان را در مراکز ولایات و کابل با این وزارت هماهنگ کنند.

جیلانی از سازمان ملل نیز خواست تا برای توقف جنگ و فشار بر مردم عادی بالای طالبان فشار وارد کند.

دکمه بازگشت به بالا