جنگ‌ و آواره‌گی در «سرچشمه ولسوالی جلریز»؛ طالبان تلاش دارند مردم را به بیعت وادار سازند

عبدالاحمد حسینی

شماری از باشنده‌گان منطقه سرچشمه ولسوالی جلریز و نماینده‌گان میدان‌وردک در مجلس نماینده‌گان، می‌گویند که گروه طالبان از مجبوریت مردم سوءاستفاده کرده و از باشنده‌گان این منطقه بیعت خواسته است. باشنده‌گان منطقه سرچشمه می‌گویند مردم به دلیل این‌که حمایت دولت را ندارند، مجبورند با گروه طالبان یک‌جا شوند و از آنان حمایت کنند. به گفته آنان، در غیر آن صورت گروه طالبان بالای مردم حمله کرده و مردم را به زور وادار به تسلیم و تبعیت از خود می‌کند. برخی از نماینده‌گان میدان‌وردک از بی‌پروایی نهادهای امنیتی در این منطقه انتقاد می‌کنند و می‌گویند که به دلیل عدم حمایت و توجه دولت، طالبان بر این منطقه حاکم شده‌ و از مردم بیعت خواسته‌اند. این نماینده‌گان می‌گویند که مردم از طالبان دیدگاه خوش ندارند و دولت باید ساحه را از وجود گروه طالبان پاک‌سازی و نیروهای امنیتی را برای حمایت از مردم جابه‌جا کند. در همین حال نهادهای امنیتی می‌گویند که برای پاک‌سازی منطقه از وجود گروه طالبان برنامه‌هایی روی دست دارند. این مسوولان به مردم اطمینان می‌دهند که از آنان در مقابل گروه‌های مخالف مسلح دفاع می‌کنند.

منطقه سرچشمه از مربوطات ولسوالی جلریز ولایت میدان‌وردک است. این منطقه با دایمرداد، وردک و ولسوالی‌های حصله اول بهسود و حصه دوم بهسود هم‌مرز است. براساس معلومات باشنده‌گان محل، هزاران خانواده در این منطقه سکونت دارند. طبق گفته‌های باشنده‌گان محل، در منطقه سرچشمه تنها یک پوسته دولتی فعال بوده که به‌ تازه‌گی توسط گروه‌ طالبان سقوط داده شده و این منطقه به دست طالبان افتاده است. اکنون این گروه در تبانی با شماری از باشنده‌گان محل درصدد گرفتن بیعت از مردم این منطقه‌ است.

رجب فطرت، از باشنده‌گان سرچشمه، به روزنامه ۸صبح گفت که این منطقه پس از سقوط یگانه پوسته نیروهای امنیتی، به دست طالبان افتاده و این گروه بر آن حاکمیت پیدا کرده است. طبق گفته‌های او، گروه طالبان با همکاری برخی از باشنده‌گان محل که با این گروه در ارتباط‌اند، به مردم اطلاع دادند که با این گروه بیعت و حمایت‌شان را از «امارت اسلامی» اعلان کنند.

او بیان کرد که هرچند بیش‌تر مردم با این خواست مخالف‌اند، اما از آن‌جایی که حمایت دولت را با خود ندارند، مجبورند به این خواست طالبان تن دهند و در مجلسی که روز دوشنبه، یازدهم حوت در منطقه «قلعه سبز» دایر شده بود، شرکت کنند. فطرت خاطر نشان کرد که باشنده‌گان این منطقه از رویه و رفتار گروه طالبان به‌ خوبی آگاهی دارند، اما چون حکومت این مردم را حمایت نمی‌کند، ممکن است شماری به این خواست تن دهند و از حاکمیت آنان پیروی کنند. این باشنده محل وضعیت منطقه را نامناسب توصیف کرد و گفت به دلیل فعالیت و حضور طالبان در این منطقه، اکثر باشنده‌گان آن مهاجر شده‌اند. هرچند وی آمار خانواده‌های بی‌جا شده را مشخص نکرد، اما افزود که اکثر خانواده‌ها در ولایت‌های کابل و بامیان و قریه قصبات امن مسکن گزیده‌اند.

فطرت از عدم همکاری نهادهای امنیتی با مردم انتقاد کرد و گفت: «مردم صدای خود را کشیده نتوانسته‌اند. حکومت زمانی اقدام می‌کند که کار از کار تیر شده باشد. در سرچشمه دولت حاکمیت ندارد، فقط نفرهای فرمانده علی‌پور در منطقه سیاه‌خاک هستند. آن‌ها به مردم گفتند در صورتی که طالبان بالای مردم حمله کنند، اقدام می‌کنند.» با این حال او از حکومت خواست که به وضعیت ناهنجار مردم رسیده‌گی کند و مانع فعالیت طالبان در ساحه شود.

عکس از آرشیف: آوارگانی را نشان می‌دهد که در پی حمله طالبان در ماه سنبله سال گذشته به منطقه سرچشمه مجبور به ترک خانه‌های‌شان شده بودند

حسین باشنده دیگر منطقه سرچشمه است. او می‌گوید که دولت با مردم همکاری نکرد و گروه طالبان از چهار جهت بالای مردم حمله‌ور شد. به گفته او در نتیجه تعدادی از خانواده‌ها به بامیان و کابل گریختند تا از گزند طالبان در امان باشند. او می‌گوید که اکنون به دلیل عدم حاکمیت دولت در این منطقه، طالبان از مردم بیعت خواسته‌اند و ممکن است باشنده‌گان منطقه برای حفظ جان و مال‌شان به این خواست طالبان تن دهند. او گفت: «مردم بیعت می‌کنند، چون نه قدرت دارند نه توان. مجبورند با طالبان ساخت‌و‌باخت کنند. یک پوسته بود خلاص. اگر دولت کمک کند، خوب، اگر نکند، مردم دست خالی‌اند و هیچ کاری نمی‌توانند.»

در عین حال یکی دیگر از باشنده‌گان محل که نخواست از وی نام برده شود، می‌گوید که گروه طالبان در این جلسه از مردم خواسته است تا با این گروه همکار باشند. طبق گفته‌های او، طالبان به مردم محل گفته‌اند کسانی که کارمند دولت یا عضو نیروهای امنیتی‌اند، کارشان را ترک کنند و سلاح‌شان را به این گروه تسلیم دهند. در مقابل گروه طالبان تعهد سپرده است که با مردم  محل کاری نداشته باشد. علاوه بر آن، وی یادآور شد که گروه طالبان از کسانی که از منطقه بی‌جا شده‌اند، خواسته است که دوباره بر سر زنده‌گی‌شان برگردند. این گروه به مردم وعده داده که در صورت همکاری با این گروه، به آن‌ها کاری ندارد و در ضمن افرادشان از منطقه سیاه‌خاک به بالا تجاوز نمی‌کند. هم‌چنان وی افزود که مردم محل از گروه طالبان خواسته‌اند که مشکل کوچی‌ها با باشنده‌گان این مناطق را حل کنند، طالبان اما به این خواست جواب مشخص نداده‌اند. با این حال برخی از مردم محل می‌گویند که طالبان درصدد‌ند تا مردم را به گونه کامل زیر سلطه‌شان بگیرند و به این ترتیب دست نهادهای امنیتی را از منطقه کوتاه کنند.

در همین حال مهدی راسخ، نماینده میدان‌وردک در مجلس نماینده‌گان، می‌گوید که بعد از سقوط پوسته «آسیای خاک‌باد» در منطقه سرچشمه ولسوالی جلریز، یک خلای امنیتی در منطقه به وجود آمده است. به گفته او، این مهم زمینه را برای نفوذ گروه طالبان در منطقه مساعد کرده و این گروه دست به یک سلسله تحرکات زده‌ است. طبق گفته‌های او گروه طالبان روز دوشنبه، یازدهم حوت، مردم منطقه را در «مسجد قلعه سبز» خواسته‌ است تا بیعت مردم منطقه را اخذ کند. وی بیان کرد که هرچند مردم عام مخالف حضور طالبان در منطقه‌اند، اما تعدادی قلیل هماهنگی را به وجود آورده و زمینه حضور طالبان را در منطقه فراهم کرده‌اند. به این ترتیب آن‌ها از طالبان خواسته‌اند که با مردم کاری نداشته باشند.

مهدی راسخ خاطر‌نشان کرد که مردم نسبت به طالبان دیدگاه خوش ندارند، زیرا با وجود این گروه، کارهای توسعه‌ای متوقف و آزادی مردم سلب می‌شود. به باور راسخ، مردم خواستار نظام امارت اسلامی نیستند، بلکه مردم قانون و نظام می‌خواهند. وی تصریح کرد که پس از سقوط پوسته آسیای خاک‌باد، نهادهای امنیتی کدام اقدام نکردند. او از نهادهای امنیتی خواست که خلای امنیتی در ساحه را با جابه‌جایی نیروهای امنیتی پر کنند و برای مردم این منطقه استحکامات لازم امنیتی را فراهم آورند.

نهادهای امنیتی اما می‌گویند که برای سرکوب گروه‌های مخالف مسلح دولت در این ولایت برنامه‌هایی دارند. روح‌الله احمدزی، سخنگوی وزارت دفاع ملی، به روزنامه ۸صبح گفت که مسوولیت نیروهای امنیتی و دفاعی کشور، حفاظت از جان و مال مردم است، از این رو در مقابل گروه‌های مخالف مسلح مبارزه می‌کنند و می‌رزمند. آقای احمدزی بیان کرد که برای پاک‌سازی ولسوالی جلریز میدان‌وردک از وجود گروه‌های مخالف مسلح نیز برنامه‌هایی روی دست دارند. او به مردم اطمینان داد که نیروهای امنیتی و دفاعی براساس یک برنامه جامع منظم نظامی، تهدیدهای گروه‌های مخالف مسلح را از بین می‌برند.

جلریز از ولسوالی‌های ناامن میدان‌وردک است. گروه‌های مخالف مسلح فعالیت و حضور گسترده در این منطقه دارند. بارها گزارش‌هایی مبنی بر کشته شدن غیرنظامیان توسط گروه طالبان به نشر رسیده است. هرچند باشنده‌گان محل بارها از حکومت خواسته‌اند که جلو فعالیت گروه‌های مخالف مسلح دولت را بگیرد، اما این تلاش‌ها تاکنون نتیجه نداده و طالبان به صورت چشم‌گیر در این ولسوالی فعالیت دارند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن