ترجمان‌های سرگردان؛ سفارت امریکا در کابل برای حفظ هویت کارمندان، پاسپورت‌های آنان را نابود کرده است

۸صبح، کابل: سفارت ایالات متحده امریکا در افغانستان، پیش از تسلط طالبان بر کابل، پاسپورت‌های کارمندان محلی و ترجمانان را نابوده کرده است.

رسانه‌های غربی امروز پنج‌شنبه، ۲۵ حمل وضعیت شماری از ترجمان‌هایی که پاسپورت‌های‌شان از سوی سفارت امریکا نابود شده را گزارش کرده است.

خبرگزاری نشنل ریویو در گزارشی گفته است که‌ شماری از این ترجمانان چند هفته است که همسر و فرزندان‌شان را ندیده‌اند و راه فرار به ایران و پاکستان را نیز ندارند، از همین رو مخفی شده‌اند.

یک مترجم افغان با هویت مستعار به این خبرگزاری گفته است: «هیچ گزینه‌ای برای من وجود ندارد. آن‌ها (کارمندان سفارت امریکا) پاسپورت مرا نابود کردند یعنی تمام زنده‌گی من را نابود کردند. اگر پاسپورت داشتم همه چیز ممکن بود. بدون پاسپورت من هیچ کاری نمی‌توانم انجام دهم.»

گفته می‌شود در ماه اگست ۲۰۲۱ زمانی‌که طالبان در حال تصرف کابل بودند، کارمندان سفارت ایالات متحده پاسپورت‌ها و اسناد حساس را با هدف کمک به محافظت از هویت متحدان امریکایی نابود کردند.

اما بعد از هشت ماه هنوز مشخص نیست که چه تعداد پاسپورت از بین رفته است.

نشنل ریویو گفته که وزارت خارجه امریکا از ارایه جزییات در این مورد خودداری کرده است.

در همین حال، جسی جنسن، یک نظامی پیشین و یکی از بنیان‌گذاران گروه نجات غیرنظامی Task Force Argo، گفته است که سازمان او به چندین خانواده افغان و متحدان امریکایی که پاسپورت‌های آنان در سفارت از بین رفته است، کمک می‌کند.

اما او تأکید کرده است که بدون پاسپورت آن‌ها هیچ گزینه‌ای برای خروج از کشور ندارند.

جنسن که در ایالت واشنگتن کاندیدای کنگره است، گفته: «شما در افغانستان زندانی هستید تا زمانی‌ که بتوانید سند مسافرت بین‌المللی دریافت کنید.»

این در حالی است که یکی از افراد دخیل در تلاش‌ها برای نجات این افراد به نشنل ریویو گفته، گرفتن پاسپورت در افغانستان تحت کنترل طالبان، «مثل کندن دندان از یک ببر دندان شمشیری است.»

دکمه بازگشت به بالا